Powrót

Job-coaching ratunkiem przed bezrobociem

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2015-03-06

Podczas gdy na świecie robi już furorę, obco brzmiące pojęcie job-coachingu do polskich drzwi zaledwie puka. Tymczasem połączenie wiedzy doradcy zawodowego z umiejętnościami i postawą coacha to najlepsza metoda na wyjście z impasu i znalezienie odpowiedniej pracy!

Klasyczny coaching rozwija się stosunkowo szybko – przybywa nowych coachów, pojawia się też coraz więcej artykułów popularyzujących tę metodę samodoskonalenia. Należy jednak podkreślić, że olbrzymią grupę osób korzystających z coachingu stanowią te, które chciałyby rozwinąć swoją karierę.  W Polsce zaczęły więc pojawiać się specjalne gabinety job-coachingu. Ich oferta skierowana jest do osób planujących rozwój zawodowy, a jednocześnie pragnących polepszyć jakość swego życia zawodowego.

Na czym polega job-coaching?

W czasie typowej sesji job-coachingowej spotykają się job-coach i klient, aby wspólnie wypracować najlepsze rozwiązanie dotyczące rozwoju zawodowego tego drugiego. Job-coach inicjuje u swego klienta proces zmian, motywuje go do podjęcia działań i wykorzystania potencjału, który w nim drzemie. Ponadto podstawową rolą dobrego job-coacha jest prowadzenie osoby poddanej swoistej terapii poprzez proces zmian, który ostatecznie ma go doprowadzić do osiągnięcia celu zawodowego, jaki sobie założył na wstępie.

Niezwykle ważne jest zatem, aby job-coach był nie tylko dobrym coachem, ale posiadał jednocześnie szeroką wiedzę na temat sytuacji na rynku pracy, aktualnych trendów, posiadał umiejętności dotyczące doradztwa zawodowego, zawodoznawstwa oraz psychologii.

Należy podkreślić, że profesjonalny job-coach nie powinien podsuwać gotowych rozwiązań ani radzić przy wyborze zawodu. W żadnym wypadku nie powinien też sugerować swemu rozmówcy, co powinien robić. Jego zadaniem jest bowiem kompleksowe wsparcie w realizacji celów swoich klientów.

Do kogo jest kierowana oferta job-coachingu?

Najczęściej z tej formy wsparcia korzystają menedżerowie, kierownicy, ale też zwykli pracownicy. Z całą pewnością powinny ją stosować wszystkie osoby, które chciałyby rozwinąć swoją karierę zawodową, ale czują wewnętrzną blokadę, boją się podejmować odważne decyzje lub też mają problem z zapoczątkowaniem zmian na swojej ścieżce zawodowej. Ze względu na to, że sesje są płatne, nie wszystkie osoby bezrobotne stać na to, aby korzystać z tej formy pomocy. Tym niemniej w urzędach pracy można spotkać doradców zawodowych z uprawnieniami coacha, a częściej – urzędy organizują specjalne porady grupowe, szkolenia i kursy z job-coachem, który pomaga osobom bezrobotnym wyjść z impasu zawodowego.

Inni już docenili job-coaching…

Metody rozwoju zawodowego w formie job-coachingu mają swoje źródło w Holandii. Zjawisko rozpowszechniło się stosunkowo szybko w  takich krajach Europy Zachodniej jak: Wielka Brytania, Dania, Niemcy, Szwecja. Ponadto job-coaching jest też popularny w Stanach Zjednoczonych.

Osoby współpracujące z job-coachem zazwyczaj pozytywnie odbierają sesje, w jakich uczestniczyli. Dzięki wsparciu tego rodzaju trenera są w stanie zwerbalizować swoje cele, a następnie je zrealizować. Efekt job-coachingu zatem to nie tylko osiągnięcie celów zawodowych, ale też podniesienie  jakości życia prywatnego. Nie od dziś wiadomo, że praca jest bardzo ważnym aspektem naszego życia, dlatego też jej jakość wpływa na satysfakcję w życiu osobistym.

Warto podkreślić, że nie każda osoba wierzy w moc coachingu, a także i jego specjalnej odmiany, jaką jest job-coaching. Jednak ci, którzy nie chcą korzystać z tej formy wsparcia, mogą znaleźć inny sposób, aby rozwijać się zawodowo. Warto zgłębiać tematyczną literaturę, szukać informacji w Internecie, korzystać z networkingu, rozmawiać z osobami, które interesują się trendami na rynku pracy, wykonują ciekawe zawody,  przede wszystkim dobrze jest być osobą otwartą na innych.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj również:


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.