Powrót

Jakie pytania mogą pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2012-10-12

Przedstawiamy najpopularniejsze.

Rozmowa kwalifikacyjna to rozmowa z pracodawcą. Jest to forma dialogu, podczas którego pracodawca dokonuje wyboru przyszłych pracowników, kandydat zaś decyduje, czy oferta odpowiada jego oczekiwaniom. To najlepszy sposób na poznanie kandydatów do pracy.

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej pada wiele pytań. Większość z nich pojawia się niemal zawsze. Dobrze więc wcześniej przygotować sobie choć zarys odpowiedzi na nie.

Dlaczego chce Pan/i pracować w naszej firmie?

Zadając to pytanie, pracodawca chce sprawdzić motywację kandydata do podjęcia pracy w danej firmie. Jeżeli chcemy dobrze wypaść, odpowiadając na to pytanie, powinniśmy posiadać wiedzę na temat firmy, dokładnie zapoznać się z wymaganiami określonymi w ogłoszeniu o pracy oraz zastanowić się, czego od tej pracy oczekujemy.

Dlaczego chce Pan/i zmienić pracę?

Pytanie to ma na celu sprawdzenie, co dla danej osoby jest w pracy istotne i jakie czynniki mogą wpłynąć na jej decyzję o zmianie miejsca zatrudnienia. Udzielanie wymijających odpowiedzi nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ pracodawca może odnieść wrażenie, że jesteśmy nieszczerzy.

Jakie ma Pan/i pasje/zainteresowania?

Pasje i zainteresowania mówią wiele o człowieku. Pytanie to pozwala osobie rekrutującej dowiedzieć się nie tylko, jakim pracownikiem może być kandydat, lecz także tego, jakim jest człowiekiem.

Jakie odbył/a Pan/i szkolenia związane ze stanowiskiem, o które się Pan/i ubiega?

Pytanie to pozwala sprawdzić, czy zawarte w CV informacje o szkoleniach są prawdziwe. Ponadto daje odpowiedź na pytanie o to, czy kandydat do pracy wyniósł coś ze szkoleń, które odbył.

Za co odpowiadał/a Pan/i w pracy?

Pytanie to pozwala zweryfikować informacje, jakie kandydat zawarł w CV. Pytanie to może być podchwytliwe. Często bowiem okazuje się, że liczba wyliczonych w CV obowiązków nie jest równa liczbie tych, za które kandydat rzeczywiście odpowiadał. Nieraz okazuje się, że przy większości z nich jedynie asystował.

Na koniec rozmowy warto zapytać, czy przewidziane są kolejne etapy rekrutacji oraz kiedy można spodziewać się informacji o jej wynikach.

Agnieszka Banasik (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: http://weblog.infopraca.pl/2012/08/10-pytan-ktore-na-pewno-padna-podczas-spotkania-rekrutacyjnego/


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Dni pracodawców 2023
  2023 jest Europejskim Rokiem Umiejętności. W związku z tym, w dniach 23-27 października 2023 r., obchodzony będzie Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych, w ramach którego w Polsce odbędą się w tym czasie Dni Pracodawców, organizowane przez wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy.

 • 5 umiejętności miękkich, które pracownicy powinni doskonalić [INFOGRAFIKA]
  Zdaniem ekspertów, rozwijanie kompetencji związanych w inteligencją emocjonalną pozytywnie wpływa na rozwój kariery. Pracownik buduje dzięki temu właściwe relacje w zespole, co przekłada się na jakość i dynamikę współpracy. Na których umiejętnościach miękkich najlepiej się skupić i je rozwijać? Oto pięć propozycji wskazanych przez ekspertów.

 • Jak pracownicy oceniają przełożonych?
  Ogólnopolskie sondaże, zlecane każdego roku przez Great Place to Work, pokazują jak pracownicy oceniają przełożonych. Jaki wpływ na postrzeganie kadry zarządzającej miała pandemia i okres wyjścia z kryzysu? Zapraszamy do lektury wniosków płynących z sondaży.

 • Prognoza zapotrzebowania na kompetencje i kwalifikacje
  Rozwój technologiczny ma duży wpływ na zmiany, które zachodzą na rynku pracy. Widać to m.in. po zapotrzebowaniu na nowe kompetencje i kwalifikacje, które pojawiło się wśród pracodawców. Dotyczy ono zarówno obecnych, jak i przyszłych pracowników. Jakich umiejętności wymagają i będą wymagać przedsiębiorcy? Na to pytanie odpowiadają autorzy raportu „Prognoza zapotrzebowania na kompetencje i kwalifikacje w wybranych branżach w związku ze zmianami w gospodarce”, przygotowanego przez Konfederację Lewiatan.

 • List motywacyjny – na co zwrócić uwagę?
  Jest on często określany jako dokument pomocniczy, dołączany do CV. I chociaż CV zawiera najważniejsze informacje o kandydacie, potwierdzając jego kwalifikacje i umiejętności, nie zawsze jest wystarczające. Czym jest list motywacyjny i na co zwrócić uwagę podczas jego tworzenia? Podpowiadamy.

 • Praca marzeń z aplikacją "Moja Praca"
  „Moja Praca” to nowoczesne narzędzie, które ułatwia osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Sercem aplikacji są symulatory rozmów kwalifikacyjnych, które dają możliwość odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekruterów i sprawdzenie wyników. „Moja Praca” umożliwia także rozwiązywanie testów osobowości i predyspozycji, dzięki którym osoba zainteresowana dowie się, jaka praca najlepiej do niej pasuje. W aplikacji dostępne są również, codziennie aktualizowane, oferty pracy. Dodatkowo, „Moja Praca” umożliwia zapisanie w telefonie w schowku CV, które szybko można dołączyć do odpowiedzi na interesujące ogłoszenie. W aplikacji znajduje się także porcja przydatnych i inspirujących informacji i tekstów. Dlaczego warto ją zainstalować? Odpowiadamy.

 • 10 "bezpiecznych" zawodów [INFOGRAFIKA]
  Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji sprawił, iż pojawiły się obawy co do utrzymania się niektórych stanowisk na rynku pracy. Pomimo swoich wyjątkowych umiejętności ChatGPT nie jest jednak w stanie zastąpić zawodów, w których liczy się empatia i zrozumienie ludzkich emocji. Jakie to zawody? Sprawdźcie.

 • 5 elementów skutecznej komunikacji [INFOGRAFIKA]
  Właściwa komunikacja jest niezbędnym elementem relacji międzyludzkich, zarówno na polu prywatnym jak i zawodowym. Aby komunikować się jasno i efektywnie należy pamiętać o przestrzeganiu kilku prostych zasad. Oto one.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

  Pokaż/ukryj panel komentarzy