Powrót

Jakie cechy powinien mieć menedżer zespołu?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2011-03-10

Menedżer to osoba, której głównym zadaniem jest kierowanie zespołem...

Określany jest on często mianem lidera, od którego zależy rozwój firmy. Warto zastanowić się, jakimi cechami powinna charakteryzować się taka osoba.

Po pierwsze, menedżer musi posiadać odpowiedni zasób wiedzy oraz doświadczenie. Dobry menedżer musi orientować się w sytuacji na rynku danej branży oraz w nowościach. Powinien on także mieć praktyczne doświadczenie, które pozwoli mu na wzmocnienie autorytetu wśród zespołu. Trudno byłoby mu kierować ludźmi, jeżeli nie miałby on w tej kwestii nie tylko doświadczenia, lecz także znajomości branży w danej firmie.

Po drugie, menedżer powinien być zorganizowany. Duża liczba obowiązków, spotkań biznesowych oraz projektów do zrealizowania wymaga od menedżera odpowiedniej organizacji zarówno czasu własnego, jak i czasu pracowników. Umiejętność ta jest niezwykle ważna, by w natłoku obowiązków nie zapomnieć o czymś istotnym. Dobrze zorganizowany menedżer będzie potrafił również przekazywać zadania, uprawnienia i odpowiedzialność poszczególnym pracownikom różnych szczebli. Pozwoli mu to uniknąć niekończących się kolejek do biura i wielokrotnego wyjaśniania tych samych kwestii.

Po trzecie, menedżer powinien być przywódcą. Nie chodzi tu jednak o to, co się robi, ale o to, kim się jest. Pewność siebie i asertywność to cechy, którymi charakteryzuje się dobry lider. Dodatkowo potrafi on podejmować szybkie i odpowiednie decyzje. Umie także wymagać rzetelnego wykonywania zadań, zachowując jednocześnie koleżeńskie relacje ze współpracownikami.

Po czwarte, dobry menedżer potrafi wyrazić konstruktywną krytykę wobec swoich podwładnych oraz odpowiednio ich motywować. Zawsze stara się wyjaśnić zaistniałą sytuację i podpowiedzieć, jak należy postępować, by nie dopuścić do ponownego wystąpienia podobnego problemu. Nie może on także zapominać o nagradzaniu pracowników za osiągnięcie zamierzonych celów.

Praca menedżera nie należy do łatwych. Wiąże się ona z ogromną odpowiedzialnością zarówno za sytuację firmy, jak i za podwładnych. Pewne umiejętności menedżer może nabyć w toku pracy, niektóre jednak są cechami wrodzonymi. Powinien on odpowiedzieć sobie na pytanie, czy i jak sprawdza się w roli menedżera, a także pamiętać, że w tym zawodzie istotna jest także praca nad samym sobą.

Agnieszka Maciejczuk

Źródło:
http://www.pracuj.pl/rynek-pracy-w-polsce-manager-z-charyzma-skuteczne-zarzadzanie.htm?gclid=CNvOvLTDsKcCFcKCDgodOyXwCw

 

Polecane artykuły:

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Ergonomia to priorytet [NOWY WYWIAD]
  Ergonomia, ergonomia i jeszcze raz ergonomia – mówi Ida Mikołajska. Zdaniem architektki to właśnie tą cechą powinniśmy się, przede wszystkim, kierować wybierając meble biurowe. Na co jeszcze zwrócić uwagę aranżując biuro?

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 2
  Stworzenie planu i postępowanie zgodne z nim pozwala też zmniejszyć frustrację związaną z brakiem zatrudnienia. Jeśli osiągamy poszczególne, małe cele, które prowadzą nas do tego głównego, jakim jest podpisanie umowy o pracę, to mamy poczucie sukcesu - w drugiej części wywiadu Anna Tabisz opowiada o planowaniu, roli portali społecznościowych i tajnikach rozmów kwalifikacyjnych.

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 1
  Trzeba pamiętać, że kluczowe jest nie tyle podkreślenie własnej indywidualności, co ukazanie, w jakim stopniu spełnia się oczekiwania pracodawcy – tłumaczy Anna Tabisz, autorka poradnika pt. „Praca dla Absolwenta” z doświadczeniem w copywritingu i IT, zajmująca się m.in. doradztwem z zakresu poszukiwania pracy.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 2
  „Najważniejszą rzeczą jest, aby realizować własne cele i pragnienia, a nie wyobrażone cele naszych rodziców czy innych ludzi, przy całym szacunku dla tych osób” – opowiada w drugiej części wywiadu Alex Barszczewski. Poza tym podpowiada też m.in. jak skutecznie dobierać doradców oraz jak walczyć o swoją autonomię.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 1
  „Relacje są niezbędne do tego, byśmy zdobywali unikalną wiedzę i umiejętności, co więcej, żebyśmy mieli w ogóle dostęp do ciekawych prac i zleceń” – twierdzi Alex Barszczewski, międzynarodowy coach, konsultant i ekspert od relacji międzyludzkich w biznesie.

 • Dobra kawa w pracy to nie jest wyzwanie [WYWIAD]
  - Generalnie najlepszym tropem jest po prostu nasz gust – tłumaczy Marcin Rzońca, pasjonat kawy, fotograf i twórca popularnego bloga. Nie krytykuje ludzi za to, jaką kawę piją, ale chętnie podpowiada im, jak delektować się wybornym trunkiem za nieduże pieniądze. Nam zdradził, jakie metody parzenia kawy najlepiej sprawdzą się w pracy!

 • Czy chętnie angażujemy się w wykonywaną pracę?
  Najbardziej zaangażowani pracownicy dostosowują warunki pracy do swoich predyspozycji - tłumaczy Konrad Kulikowski, specjalista ds. badań, na co dzień pracujący w Sedlak&Sedlak.

 • Jak przedsiębiorczy są Polacy?
  Przypominamy rozmowę z dr Aliną Warzechą.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.