Powrót

Jak przekonać szefa, że należy nam się podwyżka?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2013-05-20

O najbardziej skutecznych argumentach w negocjacjach z szefem…

W dobie trwającego od kilku lat, z różnym nasileniem, kryzysu gospodarczego bardzo niewielu pracodawców oferuje swoim pracownikom podwyżkę z własnej woli, bez uprzedniej próby negocjacji pensji ze strony pracownika. Kwestie związane z podwyżką wynagrodzenia poruszane są głównie przez pracowników. To oni muszą pilnować i zabiegać o to, aby ich wynagrodzenie stopniowo, ale konsekwentnie wzrastało. Na rynku nie ma szkoleń ani kursów poruszających temat tego, jak rozmawiać z szefem o wynagrodzeniu, praktycznie brak publikacji opisujących tego typu negocjacje. Nie ma niestety ustalonych technik ani standardów.

W wielu miejscach pracy funkcjonują pracownicy szczególnie uzdolnieni w kwestii negocjacji wynagrodzenia. Są w tym uparci i konsekwentni, w większości przypadków są to osoby bardzo pewne siebie, swoich umiejętności i świadome swojej wartości na rynku pracy. Fakt, że każda negocjacja podwyżki kończy się w przypadku takich osób sukcesem, może okazać się bardzo frustrujący dla pozostałych pracowników, którzy ciężko pracując, liczą na to, że szef sam to dostrzeże i ich doceni, zwiększając ich wynagrodzenie.

Ważne jest, aby pamiętać, że sytuacja, w której szef nie proponuje podwyżki wynagrodzenia niekoniecznie spowodowana jest tym, że nie docenia on pracy i wysiłków danego pracownika.  Prowadzenie własnej działalności wiąże się z  ciągłą kalkulacją kosztów, tego, co się opłaca, a co niekoniecznie. Przedsiębiorcy nie chcą więc płacić dużo w sytuacji, gdy mogą zapłacić mniej. Dotyczy to również systemu wynagrodzeń pracowników. Szef, w sytuacji, gdy pracownik nie porusza tematu wypłaty, wychodzi z założenia, że jest on usatysfakcjonowany jej wysokością. Stąd należy pamiętać, że jeśli chcemy uzyskać podwyżkę, musimy się o nią postarać.

Zanim pracownik uda się na spotkanie z szefem, w celu przedstawienia mu swojego wniosku, powinien poświęcić chwilę na rozważenie tego, co konkretnie chce uzyskać i w jakiej formie przedstawi swoje żądanie. Kluczowym jest przygotowanie właściwych argumentów – im mocniejsze, tym większa szansa na powodzenie. Aby odnieść sukces w negocjacjach, należy skupić się na indywidualnych sukcesach zawodowych oraz na swojej wartości jako pracownika, a nie na powodach, dla których potrzebuje dodatkowych środków finansowych. Zastanawiając się, jakie argumenty przedstawić szefowi, należy rozważyć swoje zasługi, efektywność w pracy oraz to, czy pracownik prowadził jakieś nowe projekty, zlecone jak również zainicjowane przez niego, czy nie zwiększył się zakres jego obowiązków lub czy nie przysłużył się bezpośrednio do zwiększenia obrotu firmy. Każda z powyżej wymienionych kwestii jest jednocześnie dobrym powodem, aby się ubiegać o podwyżkę, jak również, aby ją przyznać.

Agnieszka Juźwiuk (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródła:http://www.businessballs.com/payrise.htm
http://humanresources.about.com/od/salaryandbenefits/a/ask_raise.htm
http://mmpartners.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=57:jak-rozmawia-o
pienidzach-z-szefem&catid=36:ciekawostki-z-biura&Itemid=53


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Po innowacyjność trzeba sięgnąć
  Innowacyjność nie jest dzisiaj dla firmy wyborem, ale koniecznością, aby utrzymać się na konkurencyjnym rynku. Innowacyjna firma to niekoniecznie ta, która inwestuje najwięcej w działy badań i rozwoju czy wykorzystuje najbardziej zaawansowane technologie. Innowacyjność to sposób myślenia i działania, których podstawą jest otwartość na różnorodność, elastyczność i zwinność.

 • 5 kluczowych kompetencji przyszłości [infografika]
  Kompetencje przyszłości niezbędne u kandydatów do pracy.

 • Trening umysłu [infografika]
  Sposoby na trening umysłu

 • Work-life balance – w poszukiwaniu „złotego środka”
  Czy spotkaliście się już z pojęciem work-life balance (WLB)? Niektórzy stwierdzą, że jest to kolejne modne określenie, którym nie należy się przejmować. Jednak coraz więcej firm wprowadza zmiany, które pozwalają pracownikom na realizację swoich marzeń i korzystanie z życia w pełni.

 • Podróże służbowe w wakacje a ochrona danych – o co warto zadbać, aby były bezpieczne
  Coraz częściej nasza praca związana jest z częstymi wyjazdami. Co ciekawe, wartość rynku podróży służbowych z roku na rok rośnie (wzrost o 4,1%) - wynika z raportu „Podróże służbowe. Raport 2019”.

 • Benefity, które mogą skusić kandydatów do pracy
  Nie wszystkie firmy radzą sobie, aż tak dobrze na rynku, żeby zapewnić pracownikom wysokie wynagrodzenie. Kreatywny pracodawca powinien szukać alternatywy, która skłoni kandydatów do wyboru właśnie jego firmy, a nie zwiększy wydatków.

 • Kopiowanie dowodów osobistych w firmach – co naprawdę zmienia nowe prawo?
  Prawie każdy z nas spotkał się z kserowaniem i skanowaniem dowodów tożsamości oraz innych dokumentów, na których widniały dane osobowe. Praktykowali je zarówno pracodawcy, jak i wypożyczalnie sprzętu sportowego oraz hotele.

 • Polscy inżynierowie liderami zmian w swoich przedsiębiorstwach
  Zdecydowana większość inżynierów jest zdania, że kadra techniczna powinna przyjąć na siebie odpowiedzialność związaną z rolą lidera zmian w przedsiębiorstwach produkcyjnych – wynika z badania Smart Industry Polska 2019 (SIP).

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.