Powrót

Jak praca wpływa na pracownika?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2010-07-19

Praca – bez względu na to, jaka jest – wywiera wielki wpływ na nasze życie. Mimo że bardzo wiele osób stara się odgrodzić życie prywatne od zawodowego, praca potrafi jednak wywrzeć swoje piętno na każdym z nas.

Z jednej strony jej wpływ jest zbawienny, z drugiej zaś może doprowadzić do bardzo nieprzyjemnych skutków. Jak faktycznie to wygląda?

Po pierwsze, należy zaznaczyć, że wszystko zależy od zawodu, jaki wykonujemy. Czy czerpiemy z niego satysfakcję, czy wręcz odwrotnie – doprowadza nas on do szewskiej pasji. Wiadomo, że osoby, które bardzo lubią swoją pracę, czują się spełnione i szczęśliwe także w czasie wolnym. Nie muszą przejmować się szukaniem nowego miejsca zatrudnienia, bo w obecnym czują się jak ryba w wodzie. Praca dla takich osób to bajka. Zazwyczaj są nie tylko zadowolone z zatrudnienia, ale także z atmosfery, która w miejscu pracy panuje. Jeżeli wszystko ze sobą współgra i pracownik czuje, że praca to jego drugi dom, wówczas jego efektywność zawodowa jest bardzo duża. Nie czując presji, jest bowiem w stanie wykonać wszystko o wiele szybciej i dokładniej, tym bardziej że lubi swoje zajęcie i wykonanie skomplikowanego zadania zawodowego nie będzie stanowiło dla niego drogi przez mękę, a wręcz przeciwnie – samą przyjemność. Nauczy się przy tym czegoś nowego i to z dziedziny, którą przecież lubi. Takie osoby wykazują bardzo duży poziom zadowolenia ze swojego życia nie tylko zawodowego, ale i prywatnego. Samopoczucie z pracy przenoszą bowiem do domu.

Pozostaje jeszcze druga strona medalu. Osoby, które nie lubią swojej pracy. Tutaj wpływ miejsca zatrudnienia jest ewidentnie negatywny. Taki pracownik nie ma większych aspiracji zawodowych. Wychodzi z założenia, że nie ma sensu rozwijać się w dziedzinie, której i tak nie lubi. Poza tym efektywność jego pracy nie jest zbyt wysoka. Owszem wykona wszystkie podstawowe obowiązki, ale nic poza tym. Sfrustrowanie z miejsca pracy taka osoba będzie przenosiła do domu. Narzekanie, mówienie ciągle o tym, jak to w pracy jest koszmarnie, odbije się negatywnie na wszystkich domownikach. Nie jest to zbyt zdrowa sytuacja i z pewnością wymaga podjęcia konkretnych kroków. Warto wówczas pomyśleć o zmianie miejsca zatrudnienia na takie, które by nas zadowalało. Wiadomo, że w niektórych przypadkach nie jest to łatwe, ale warto spróbować chociażby ze względu na swoje zdrowie psychiczne.

Praca pracy nierówna, ale jej wpływ na pracownika jest ogromny. Grunt to odciąć się od życia zawodowego w czasie wolnym – jednak rzadko się to udaje.

Karolina Herbszt


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Czy chętnie angażujemy się w wykonywaną pracę?
  Najbardziej zaangażowani pracownicy dostosowują warunki pracy do swoich predyspozycji - tłumaczy Konrad Kulikowski, specjalista ds. badań, na co dzień pracujący w Sedlak&Sedlak.

 • Jak przedsiębiorczy są Polacy?
  Przypominamy rozmowę z dr Aliną Warzechą.

 • Jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym?
  Rozmowa z Sylwią Kociszewską – coachem, psychologiem, doradcą w karierze - część I

 • Dobra kawa w pracy to nie jest wyzwanie [WYWIAD]
  - Generalnie najlepszym tropem jest po prostu nasz gust – tłumaczy Marcin Rzońca, pasjonat kawy, fotograf i twórca popularnego bloga. Nie krytykuje ludzi za to, jaką kawę piją, ale chętnie podpowiada im, jak delektować się wybornym trunkiem za nieduże pieniądze. Nam zdradził, jakie metody parzenia kawy najlepiej sprawdzą się w pracy!

 • PUP Dębica - Nabór wniosków na staże w połączeniu z wyposażeniem stanowiska pracy
  Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy ogłasza nabór wniosków o zorganizowanie stażu w połączeniu z wyposażeniem lub doposażeniem stanowiska pracy dla osób bezrobotnych powyżej 29. roku życia w ramach projektu konkursowego „Szansa na pracę".

 • PUP Dębica - Nabór wniosków na szkolenia w ramach KFS
  Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego.

 • PUP Dębica - Nabór wniosków na wyposażenie stanowiska pracy
  Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy ogłasza nabór wniosków o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie dębickim (IV)".

 • WUP Toruń - Targi TRAKO w Gdańsku
  Informujemy, iż w dniach 24-27 września 2019 r. odbędą się Targi TRAKO w Gdańsku.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.