Powrót

Jak praca wpływa na pracownika?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2010-07-19

Praca – bez względu na to, jaka jest – wywiera wielki wpływ na nasze życie. Mimo że bardzo wiele osób stara się odgrodzić życie prywatne od zawodowego, praca potrafi jednak wywrzeć swoje piętno na każdym z nas.

Z jednej strony jej wpływ jest zbawienny, z drugiej zaś może doprowadzić do bardzo nieprzyjemnych skutków. Jak faktycznie to wygląda?

Po pierwsze, należy zaznaczyć, że wszystko zależy od zawodu, jaki wykonujemy. Czy czerpiemy z niego satysfakcję, czy wręcz odwrotnie – doprowadza nas on do szewskiej pasji. Wiadomo, że osoby, które bardzo lubią swoją pracę, czują się spełnione i szczęśliwe także w czasie wolnym. Nie muszą przejmować się szukaniem nowego miejsca zatrudnienia, bo w obecnym czują się jak ryba w wodzie. Praca dla takich osób to bajka. Zazwyczaj są nie tylko zadowolone z zatrudnienia, ale także z atmosfery, która w miejscu pracy panuje. Jeżeli wszystko ze sobą współgra i pracownik czuje, że praca to jego drugi dom, wówczas jego efektywność zawodowa jest bardzo duża. Nie czując presji, jest bowiem w stanie wykonać wszystko o wiele szybciej i dokładniej, tym bardziej że lubi swoje zajęcie i wykonanie skomplikowanego zadania zawodowego nie będzie stanowiło dla niego drogi przez mękę, a wręcz przeciwnie – samą przyjemność. Nauczy się przy tym czegoś nowego i to z dziedziny, którą przecież lubi. Takie osoby wykazują bardzo duży poziom zadowolenia ze swojego życia nie tylko zawodowego, ale i prywatnego. Samopoczucie z pracy przenoszą bowiem do domu.

Pozostaje jeszcze druga strona medalu. Osoby, które nie lubią swojej pracy. Tutaj wpływ miejsca zatrudnienia jest ewidentnie negatywny. Taki pracownik nie ma większych aspiracji zawodowych. Wychodzi z założenia, że nie ma sensu rozwijać się w dziedzinie, której i tak nie lubi. Poza tym efektywność jego pracy nie jest zbyt wysoka. Owszem wykona wszystkie podstawowe obowiązki, ale nic poza tym. Sfrustrowanie z miejsca pracy taka osoba będzie przenosiła do domu. Narzekanie, mówienie ciągle o tym, jak to w pracy jest koszmarnie, odbije się negatywnie na wszystkich domownikach. Nie jest to zbyt zdrowa sytuacja i z pewnością wymaga podjęcia konkretnych kroków. Warto wówczas pomyśleć o zmianie miejsca zatrudnienia na takie, które by nas zadowalało. Wiadomo, że w niektórych przypadkach nie jest to łatwe, ale warto spróbować chociażby ze względu na swoje zdrowie psychiczne.

Praca pracy nierówna, ale jej wpływ na pracownika jest ogromny. Grunt to odciąć się od życia zawodowego w czasie wolnym – jednak rzadko się to udaje.

Karolina Herbszt


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 2
  Stworzenie planu i postępowanie zgodne z nim pozwala też zmniejszyć frustrację związaną z brakiem zatrudnienia. Jeśli osiągamy poszczególne, małe cele, które prowadzą nas do tego głównego, jakim jest podpisanie umowy o pracę, to mamy poczucie sukcesu - w drugiej części wywiadu Anna Tabisz opowiada o planowaniu, roli portali społecznościowych i tajnikach rozmów kwalifikacyjnych.

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 1
  Trzeba pamiętać, że kluczowe jest nie tyle podkreślenie własnej indywidualności, co ukazanie, w jakim stopniu spełnia się oczekiwania pracodawcy – tłumaczy Anna Tabisz, autorka poradnika pt. „Praca dla Absolwenta” z doświadczeniem w copywritingu i IT, zajmująca się m.in. doradztwem z zakresu poszukiwania pracy.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 2
  „Najważniejszą rzeczą jest, aby realizować własne cele i pragnienia, a nie wyobrażone cele naszych rodziców czy innych ludzi, przy całym szacunku dla tych osób” – opowiada w drugiej części wywiadu Alex Barszczewski. Poza tym podpowiada też m.in. jak skutecznie dobierać doradców oraz jak walczyć o swoją autonomię.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 1
  „Relacje są niezbędne do tego, byśmy zdobywali unikalną wiedzę i umiejętności, co więcej, żebyśmy mieli w ogóle dostęp do ciekawych prac i zleceń” – twierdzi Alex Barszczewski, międzynarodowy coach, konsultant i ekspert od relacji międzyludzkich w biznesie.

 • Dobra kawa w pracy to nie jest wyzwanie [WYWIAD]
  - Generalnie najlepszym tropem jest po prostu nasz gust – tłumaczy Marcin Rzońca, pasjonat kawy, fotograf i twórca popularnego bloga. Nie krytykuje ludzi za to, jaką kawę piją, ale chętnie podpowiada im, jak delektować się wybornym trunkiem za nieduże pieniądze. Nam zdradził, jakie metody parzenia kawy najlepiej sprawdzą się w pracy!

 • Czy chętnie angażujemy się w wykonywaną pracę?
  Najbardziej zaangażowani pracownicy dostosowują warunki pracy do swoich predyspozycji - tłumaczy Konrad Kulikowski, specjalista ds. badań, na co dzień pracujący w Sedlak&Sedlak.

 • Jak przedsiębiorczy są Polacy?
  Przypominamy rozmowę z dr Aliną Warzechą.

 • Jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym?
  Rozmowa z Sylwią Kociszewską – coachem, psychologiem, doradcą w karierze - część I

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.