Powrót

Jak najlepiej zaprezentować się przed przyszłym pracodawcą?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2013-05-22

Rozmowa kwalifikacyjna to zazwyczaj pierwsze spotkanie z potencjalnym pracodawcą. Warto się do niego odpowiednio przygotować.

Gruntowne przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej bywa czasochłonne i wymagające, powinno być ono bowiem wieloetapowe. Warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów: oprócz odpowiedniego przygotowania merytorycznego, ważny jest też ubiór, dodatki, akcesoria, które mogą okazać się przydatne oraz nasza ogólna postawa, nad którą zawsze warto popracować.

Przygotowanie merytoryczne

Oczywistym wydaje się fakt, że jeśli ubiegamy się o pracę na określonym stanowisku, powinniśmy być przygotowani do wypełniania wszystkich obowiązków, jakie zostały podane w ogłoszeniu rekrutacyjnym. Rozmowa kwalifikacyjna jest etapem, na poziomie którego headhunterzy wyłapują wszelkie, ewentualne „kłamstwa rekrutacyjne”, które mogły się pojawić w nadesłanej aplikacji.

Przed spotkaniem z pracodawcą warto sobie przypomnieć swoje najważniejsze osiągniecia, przemyśleć odpowiedzi na trudne pytania, jakie mogą pojawić się w trakcie rozmowy (listy najpopularniejszych pytań są zazwyczaj ogólnodostępne w poradnikach książkowych oraz Internecie). Obowiązkowym elementem gruntownego przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej jest także zapoznanie się ze specyfiką działania firmy, w której chcielibyśmy pracować. Warto przemyśleć to, w jaki sposób nasza osoba może pozytywnie wpłynąć na działanie owej firmy, co jesteśmy w stanie wnieść do nowego miejsca pracy, czym możemy pozytywnie zaskoczyć potencjalnego pracodawcę. Wskazane jest, abyśmy umieli usystematyzować naszą wiedzę i posługiwać się konkretami, przykładami, unikając niebezpiecznych  i niezbyt mile widzianych ogólników.

Autoprezentacja

Jak twierdzą specjaliści od wizerunku, to, co powiemy, ma zdecydowanie mniejsze znaczenie od tego, jak wyglądamy. Nie przeceniając wartości tych słów, z całą pewnością warto zwrócić uwagę na wszystkie elementy naszego wizerunku, udając się na spotkanie z przyszłym pracodawcą.

Jak powinien wyglądać nasz strój? We wszystkich poradnikach z zakresu autoprezentacji czytamy, iż powinien być schludny, czysty, elegancki, w stonowanych barwach. Kobietom proponowane są żakiety, a  mężczyznom garnitur, z obowiązkową białą, ewentualnie niebieską koszulą. Warto przy tym zaznaczyć, że na pewne odstępstwa od tej reguły mogą sobie pozwolić osoby, które zamierzają pracować na stanowiskach kreatywnych – tutaj istotna może być ciekawa kompozycja stroju, niebanalny dodatek – które mogą (choć nie muszą) być potraktowane jako dodatkowy plus w trakcie samej rozmowy.

A propos dodatków, warto również na nie zwrócić uwagę. Od eleganckiego, damskiego stroju może skutecznie odwrócić uwagę niechlujna, wielka torba, a od eleganckiej, męskiej koszuli – brudne buty. Tego rodzaju drobiazgi mogą mieć znaczenie i źle wpływać na naszą ocenę przed pracodawcą, zwłaszcza jeśli ubiegamy się o posadę reprezentanta firmy i to właśnie swoją osobą, po części, mamy reklamować markę.

Akcesoria

Czynnością obowiązkową przed rozmową kwalifikacyjną jest wyłączenie, a przynajmniej wyciszenie telefonu. Warto też mieć ze sobą przygotowany komplet dokumentów: CV, list motywacyjny, referencje, portfolio, które będą odpowiednio zapakowane lub oprawione. Porządek i elegancka oprawa dokumentów świadczą o konkretnych cechach naszego charakteru, pożądanych przez pracodawców.

Ponadto warto mieć ze sobą notes, długopis, ewentualnie telefon komórkowy lub inne urządzenia cyfrowe, które pełnią funkcję naszego organizera.

Kultura osobista… i nie tylko

Kultura osobista jest bardzo istotna, szczególnie w sytuacji ważnego spotkania, jakim jest rozmowa kwalifikacyjna. Warto zachować zasady savoir-vivre’u, zarówno przy powitaniu, pożegnaniu, jak też w trakcie rozmowy. Należy zwrócić uwagę na to, czy panujemy nad swoją mową ciała. Wskazane jest więc podtrzymywanie kontaktu wzrokowego z pracodawcą, unikanie zbędnej i chaotycznej gestykulacji rękoma, panowanie nad własną mimiką. Istotny jest również fakt, aby mówić naturalnym tonem głosu, panując nie tylko nad tym, o czym mówimy, ale też nad tym, w jaki sposób wypowiadamy zdania.

Należy bezwzględnie przestrzegać punktualności. W tym celu wskazane jest, aby odpowiednio wcześniej wyjść z domu, na wypadek, gdyby pojawiły się niespodziewane sytuacje na drodze. Jeśli okaże się jednak, że nie zdążymy na umówione spotkanie, zdecydowanie lepiej jest zadzwonić wcześniej, tym samym uprzedzając potencjalnego pracodawcę o możliwości spóźnienia niż później, po fakcie, silić się na gorączkowe usprawiedliwienia. Punktualność oraz powiadomienie o ewentualnym spóźnieniu jest swoistym wyrazem szacunku.

Prezentacja przed przyszłym pracodawcą w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej to kluczowy element rekrutacji, który zazwyczaj decyduje o naszym przyjęciu do firmy. Odpowiednie przygotowanie merytoryczne, umiejętność autoprezentacji czy kultura osobista to składowe sukcesu. Warto jednak pamiętać też o tym, aby czuć się pewnie w trakcie rozmowy i zachowywać się naturalnie. Pracodawcy cenią sobie szczerych i lojalnych pracowników, a wspomniane cechy starają się zauważyć już w trakcie samego procesu rekrutacji.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Najłatwiej o nową pracę w Polsce południowo-zachodniej, trudniej w północnej i centralnej
  Ostatni kwartał 2019 roku to więcej ofert pracy w Polsce południowo-zachodniej i południowej – w tych regionach firmy będą poszukiwać najwięcej nowych pracowników i tam czeka na nie największa rywalizacja o kadry. Duże chęci do powiększania swoich zespołów zgłaszają też przedsiębiorstwa ze wschodniej i północno-zachodniej części kraju.

 • Więcej Polaków otwartych na elastyczne formy pracy
  Co trzeci kandydat w Polsce chciałby pracować w oparciu o elastyczny model pracy, dwa lata temu był to co piąty poszukujący pracy.

 • Bezrobocie vs. zapotrzebowanie na pracowników w Polsce. Mapa polskiego rynku pracy
  Pod koniec lipca 2019 roku GUS opublikował raport, za I kwartał 2019 roku, mówiący o aktywności ekonomicznej ludności Polski.

 • Czy chętnie angażujemy się w wykonywaną pracę?
  Najbardziej zaangażowani pracownicy dostosowują warunki pracy do swoich predyspozycji - tłumaczy Konrad Kulikowski, specjalista ds. badań, na co dzień pracujący w Sedlak&Sedlak.

 • Jak przedsiębiorczy są Polacy?
  Przypominamy rozmowę z dr Aliną Warzechą.

 • 5 kluczowych kompetencji przyszłości [infografika]
  Kompetencje przyszłości niezbędne u kandydatów do pracy.

 • Trening umysłu [infografika]
  Sposoby na trening umysłu

 • Uprawnienia po urlopie macierzyńskim
  Wracasz do pracy po urlopie macierzyńskim? Sprawdź swoje prawa!

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.