Powrót

Jak najlepiej zaprezentować się przed przyszłym pracodawcą?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2013-05-22

Rozmowa kwalifikacyjna to zazwyczaj pierwsze spotkanie z potencjalnym pracodawcą. Warto się do niego odpowiednio przygotować.

Gruntowne przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej bywa czasochłonne i wymagające, powinno być ono bowiem wieloetapowe. Warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów: oprócz odpowiedniego przygotowania merytorycznego, ważny jest też ubiór, dodatki, akcesoria, które mogą okazać się przydatne oraz nasza ogólna postawa, nad którą zawsze warto popracować.

Przygotowanie merytoryczne

Oczywistym wydaje się fakt, że jeśli ubiegamy się o pracę na określonym stanowisku, powinniśmy być przygotowani do wypełniania wszystkich obowiązków, jakie zostały podane w ogłoszeniu rekrutacyjnym. Rozmowa kwalifikacyjna jest etapem, na poziomie którego headhunterzy wyłapują wszelkie, ewentualne „kłamstwa rekrutacyjne”, które mogły się pojawić w nadesłanej aplikacji.

Przed spotkaniem z pracodawcą warto sobie przypomnieć swoje najważniejsze osiągniecia, przemyśleć odpowiedzi na trudne pytania, jakie mogą pojawić się w trakcie rozmowy (listy najpopularniejszych pytań są zazwyczaj ogólnodostępne w poradnikach książkowych oraz Internecie). Obowiązkowym elementem gruntownego przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej jest także zapoznanie się ze specyfiką działania firmy, w której chcielibyśmy pracować. Warto przemyśleć to, w jaki sposób nasza osoba może pozytywnie wpłynąć na działanie owej firmy, co jesteśmy w stanie wnieść do nowego miejsca pracy, czym możemy pozytywnie zaskoczyć potencjalnego pracodawcę. Wskazane jest, abyśmy umieli usystematyzować naszą wiedzę i posługiwać się konkretami, przykładami, unikając niebezpiecznych  i niezbyt mile widzianych ogólników.

Autoprezentacja

Jak twierdzą specjaliści od wizerunku, to, co powiemy, ma zdecydowanie mniejsze znaczenie od tego, jak wyglądamy. Nie przeceniając wartości tych słów, z całą pewnością warto zwrócić uwagę na wszystkie elementy naszego wizerunku, udając się na spotkanie z przyszłym pracodawcą.

Jak powinien wyglądać nasz strój? We wszystkich poradnikach z zakresu autoprezentacji czytamy, iż powinien być schludny, czysty, elegancki, w stonowanych barwach. Kobietom proponowane są żakiety, a  mężczyznom garnitur, z obowiązkową białą, ewentualnie niebieską koszulą. Warto przy tym zaznaczyć, że na pewne odstępstwa od tej reguły mogą sobie pozwolić osoby, które zamierzają pracować na stanowiskach kreatywnych – tutaj istotna może być ciekawa kompozycja stroju, niebanalny dodatek – które mogą (choć nie muszą) być potraktowane jako dodatkowy plus w trakcie samej rozmowy.

A propos dodatków, warto również na nie zwrócić uwagę. Od eleganckiego, damskiego stroju może skutecznie odwrócić uwagę niechlujna, wielka torba, a od eleganckiej, męskiej koszuli – brudne buty. Tego rodzaju drobiazgi mogą mieć znaczenie i źle wpływać na naszą ocenę przed pracodawcą, zwłaszcza jeśli ubiegamy się o posadę reprezentanta firmy i to właśnie swoją osobą, po części, mamy reklamować markę.

Akcesoria

Czynnością obowiązkową przed rozmową kwalifikacyjną jest wyłączenie, a przynajmniej wyciszenie telefonu. Warto też mieć ze sobą przygotowany komplet dokumentów: CV, list motywacyjny, referencje, portfolio, które będą odpowiednio zapakowane lub oprawione. Porządek i elegancka oprawa dokumentów świadczą o konkretnych cechach naszego charakteru, pożądanych przez pracodawców.

Ponadto warto mieć ze sobą notes, długopis, ewentualnie telefon komórkowy lub inne urządzenia cyfrowe, które pełnią funkcję naszego organizera.

Kultura osobista… i nie tylko

Kultura osobista jest bardzo istotna, szczególnie w sytuacji ważnego spotkania, jakim jest rozmowa kwalifikacyjna. Warto zachować zasady savoir-vivre’u, zarówno przy powitaniu, pożegnaniu, jak też w trakcie rozmowy. Należy zwrócić uwagę na to, czy panujemy nad swoją mową ciała. Wskazane jest więc podtrzymywanie kontaktu wzrokowego z pracodawcą, unikanie zbędnej i chaotycznej gestykulacji rękoma, panowanie nad własną mimiką. Istotny jest również fakt, aby mówić naturalnym tonem głosu, panując nie tylko nad tym, o czym mówimy, ale też nad tym, w jaki sposób wypowiadamy zdania.

Należy bezwzględnie przestrzegać punktualności. W tym celu wskazane jest, aby odpowiednio wcześniej wyjść z domu, na wypadek, gdyby pojawiły się niespodziewane sytuacje na drodze. Jeśli okaże się jednak, że nie zdążymy na umówione spotkanie, zdecydowanie lepiej jest zadzwonić wcześniej, tym samym uprzedzając potencjalnego pracodawcę o możliwości spóźnienia niż później, po fakcie, silić się na gorączkowe usprawiedliwienia. Punktualność oraz powiadomienie o ewentualnym spóźnieniu jest swoistym wyrazem szacunku.

Prezentacja przed przyszłym pracodawcą w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej to kluczowy element rekrutacji, który zazwyczaj decyduje o naszym przyjęciu do firmy. Odpowiednie przygotowanie merytoryczne, umiejętność autoprezentacji czy kultura osobista to składowe sukcesu. Warto jednak pamiętać też o tym, aby czuć się pewnie w trakcie rozmowy i zachowywać się naturalnie. Pracodawcy cenią sobie szczerych i lojalnych pracowników, a wspomniane cechy starają się zauważyć już w trakcie samego procesu rekrutacji.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • PPK a ochrona danych osobowych. Co mogą pracodawcy?
  Pracownicze Plany Kapitałowe są nowością dla polskich przedsiębiorców, a ich wdrożenie wymaga udostępniania danych pracowników podmiotom zewnętrznym. Przepisy te rodzą wiele wątpliwości wśród firm, co do legalności przetwarzania i przekazywania informacji, podstaw prawnych czy okresów przechowywania dokumentacji.

 • Pierwszy pełny rok z przepisami RODO - podsumowanie 2019 roku
  Ciągła edukacja oraz samodoskonalenie – to stwierdzenie, które najlepiej obrazuje rok 2019 z perspektywy ochrony danych osobowych.

 • Krawat nie pomoże, jeśli podczas rekrutacji będziesz zbyt pewny siebie i nieprzygotowany
  Tylko około 6% rekruterów zwraca uwagę na to, jak kandydat jest ubrany w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Dla 34% rekruterów nieformalny strój kandydata nie ma żadnego znaczenia. Za to aż 45% rekruterów zniechęca zbyt duża pewność siebie osoby starającej się o pracę oraz CV niedopasowane do oferty (deklaruje to 67% badanych). Jak wyglądają procesy rekrutacyjne w Polsce oczami zatrudniających?

 • Polacy najbardziej zestresowanymi pracownikami w Europie
  Ponad 25 proc. Polaków codziennie odczuwa stres w pracy, co daje nam niechlubną, ostatnią pozycję w Europie. Pod względem reprezentowanych zawodów, do codziennego stresu przyznaje się najwięcej finansistów i pracowników sektora ochrony zdrowia.

 • Jak zorganizować udaną firmową wigilię?
  Kilka wskazówek na to, by anonimowa wymiana prezentów była udana.

 • 5 sposobów na wykorzystanie Facebooka do szukania pracy [INFOGRAFIKA]

 • Grywalizacja w rekrutacjach i szkoleniach
  Co się dzieje, gdy okazuje się, że zatrudniony kandydat nie pasuje do naszej organizacji i kończymy z nim współpracę? Poza kosztami związanymi z rekrutacją, zatrudnieniem i wdrożeniem kandydata, tracimy przede wszystkim czas. Chyba nie ma firmy, w której takie sytuacje się nie zdarzają, jednak można zmniejszyć częstotliwość ich występowania.

 • Deklaracje vs rzeczywistość
  Czy polski rynek pracy jest gotowy na wykorzystanie potencjału silversów? Jaka jest obecnie sytuacja zawodowa pokolenia 50+? Czy mamy do czynienia z dyskryminacją ze względu na wiek? Na te i więcej pytań odpowiada raport „Pokolenie 50+ w pracy – prawda i stereotypy” opracowany przez Essilor Polonia i BIGRAM.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.