Powrót

Emerytura – nagroda czy przykra konieczność?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2010-09-13

Emerytura dawniej nazywana była tzw. rentą starczą. Jest to świadczenie pieniężne, które ma służyć jako zabezpieczenie bytu dla osób, które ze względu na wiek nie posiadają już zdolności do wykonywania pracy zarobkowej.

Obecnie wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Temat emerytur ostatnio często poruszany jest w mediach i budzi wiele emocji. Ma to związek z proponowanymi zmianami wieku emerytalnego. Znaczna część Polaków jest przeciwna jego podwyższeniu. Tendencja do podnoszenia wieku emerytalnego jest tendencją ogólnoświatową. Zapewne i w Polsce takie zmiany będą musiały prędzej czy później nastąpić.

Czym jest dla nas emerytura? Nagrodą czy raczej przykrą koniecznością? Jak wielu ludzi, tak wiele opinii. Wszystko zależy od sytuacji, w jakiej znajduje się dana osoba. Wpływ na jej podejście do zakończenia pracy zawodowej może mieć wiele czynników: stan zdrowia, sytuacja rodzinna, ale i indywidualne cechy charakteru. Niektóre osoby po prawie 30–40 latach pracy chcą odpocząć i oddać się realizacji swoich marzeń i pasji. W końcu na emeryturze mają czas, żeby robić to, na co przez tak wiele lat im go brakowało. To czas na podróże, nadrabianie zaległości w lekturze, spotkania ze znajomymi. To także moment na to, by jak najwięcej czasu spędzać z bliskimi. Emerytura może więc być nagrodą.

Może też być traktowana jako przykra konieczność. Cóż bowiem robić z czasem, gdy nie trzeba pracować i zmniejsza się liczba obowiązków? Niektórzy ludzie nie wyobrażają sobie życia bez terminów, ciągłego biegu. Gdy praca jest sensem ich życia, jej brak może być bardzo odczuwalny. Osoby takie chcą się czuć potrzebne, a możliwość zaspokojenia tej potrzeby widzą jedynie poprzez pracę. Czasem, aby zmienić swoje nastawienie, potrzeba sporo czasu. Może jednak warto.

Każdy człowiek ma niezrealizowane marzenia i plany, pasje, na które wcześniej brakowało czasu. Emerytura może być najlepszym okresem na ich zrealizowanie. Po latach pracy zawodowej przychodzi czas na to, by zadbać o siebie i robić to, co się lubi.  Nie należy traktować przejścia na emeryturę jako kary. W życiu wszystko ma swoją kolej. Pewne obowiązki można zastąpić innymi. Potrzeba tylko odrobiny dobrej woli. Pamiętajmy, że odchodząc na emeryturę, nie usuwamy się w cień. Nie można więc popadać w bierność. Na początku może być trudno odnaleźć się w nowych okolicznościach. Przyzwyczajenie się do zmiany trybu życia to jednak tylko kwestia czasu.  Warto podejść do tego z pozytywnym nastawieniem. „Ważne są przecież te dni, których jeszcze nie znamy”.

Agnieszka Maciejczuk


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Czy chętnie angażujemy się w wykonywaną pracę?
  Najbardziej zaangażowani pracownicy dostosowują warunki pracy do swoich predyspozycji - tłumaczy Konrad Kulikowski, specjalista ds. badań, na co dzień pracujący w Sedlak&Sedlak.

 • Jak przedsiębiorczy są Polacy?
  Przypominamy rozmowę z dr Aliną Warzechą.

 • Jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym?
  Rozmowa z Sylwią Kociszewską – coachem, psychologiem, doradcą w karierze - część I

 • Dobra kawa w pracy to nie jest wyzwanie [WYWIAD]
  - Generalnie najlepszym tropem jest po prostu nasz gust – tłumaczy Marcin Rzońca, pasjonat kawy, fotograf i twórca popularnego bloga. Nie krytykuje ludzi za to, jaką kawę piją, ale chętnie podpowiada im, jak delektować się wybornym trunkiem za nieduże pieniądze. Nam zdradził, jakie metody parzenia kawy najlepiej sprawdzą się w pracy!

 • PUP Dębica - Nabór wniosków na staże w połączeniu z wyposażeniem stanowiska pracy
  Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy ogłasza nabór wniosków o zorganizowanie stażu w połączeniu z wyposażeniem lub doposażeniem stanowiska pracy dla osób bezrobotnych powyżej 29. roku życia w ramach projektu konkursowego „Szansa na pracę".

 • PUP Dębica - Nabór wniosków na szkolenia w ramach KFS
  Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego.

 • PUP Dębica - Nabór wniosków na wyposażenie stanowiska pracy
  Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy ogłasza nabór wniosków o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie dębickim (IV)".

 • WUP Toruń - Targi TRAKO w Gdańsku
  Informujemy, iż w dniach 24-27 września 2019 r. odbędą się Targi TRAKO w Gdańsku.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.