Powrót

Do biegu, gotowi, start!

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2012-02-15

Kiedy rozpoczynać karierę zawodową?

Kariera zawodowa to pojęcie, o którym słyszymy bardzo często. Jest to jeden z ważniejszych elementów w życiu każdego człowieka. Jedni podchodzą do tematu kariery z dystansem, nie przywiązując do niego zbytniej uwagi, inni wkładają dużo energii w realizację swoich planów zawodowych. Niezależnie jednak od tego, jakie podejście mają poszczególne osoby do kariery zawodowej, prędzej czy później przychodzi moment na jej rozpoczęcie.

Kariera zawodowa to…

Pod pojęciem kariery rozumiemy ścieżkę rozwoju zawodowego,
w której trakcie realizujemy coraz to nowe cele i osiągamy rezultaty stawianych sobie wyzwań. Dla każdego kariera będzie oczywiście oznaczać co innego. Dla jednych będzie to znalezienie pewnej
i dobrze płatnej pracy, inni pod pojęciem kariery rozumieć będą wysokie zarobki, olbrzymi sukces i osiąganie kolejnych szczebli awansu.

Kariera jest związana z korzyściami materialnymi i psychologicznymi. Do pierwszej kategorii zaliczamy w szczególności zdobycie kwalifikacji, doświadczenia, osiągnięcie wysokich zarobków. Korzyściami psychologicznymi są satysfakcja, zdobycie uznania
i szacunku u innych ludzi.

Planowanie czas zacząć…

Każde działanie powinno zostać poprzedzone planowaniem. Jest to istotny element, tym bardziej że może zapobiec porażkom. Planowanie kariery wymaga jednak czasu na zastanowienie. Niezwykle przydatna może okazać się także umiejętność przewidywania pewnych sytuacji. Wykonywanie pracy zawodowej pochłania dużą część życia, dlatego warto dobrze przemyśleć wszelkie decyzje dotyczące jej podjęcia.

Mówiąc o planowaniu, nie sposób pominąć informacji o ważnych czynnościach, jakie powinny mu towarzyszyć. Po pierwsze, konieczne jest wyznaczenie celów, które zamierza się osiągnąć. Po drugie, należy określić zadania, jakie mogą prowadzić do osiągnięcia określonego celu.

Tworząc plan kiery zawodowej, warto…

Przystępując do tworzenia planu swojej kariery zawodowej, warto pamiętać o kilku wskazówkach:

Nie zapominaj o elastyczności – mogą wystąpić pewne przeszkody, dobrze jest więc zaplanować ich ewentualne rozwiązania:

 1. Stwórz jasną wizję tego, co chcesz osiągnąć.
 2. Dokształcaj się i staraj nabywać nowe doświadczenia.
 3. Nie zniechęcaj się niepowodzeniami i nie bój się prosić innych o wsparcie.
 4. Myśl optymistycznie.

Kiedy zacząć?

Rozpoczęcie kariery i pracy zawodowej można rozpatrywać, biorąc pod uwagę etap życia danej osoby oraz porę roku. Niektóre osoby wcześnie rozpoczynają swoją pracę zarobkową. Już w trakcie nauki
w szkole średniej pracują, np. w weekendy czy podczas wakacji. Dzięki temu zyskują dodatkowe fundusze i nabierają doświadczenia. Grupą, która często dorabia, są także studenci. Uczestniczą oni w stażach i praktykach. Dzięki temu przyjrzą się pracy w różnych firmach i nabędą cenne doświadczenia, które mogą okazać się przydatne w przyszłości.

To, w jakim momencie rozpoczniemy swoją karierę zawodową, zależy przede wszystkim od nas. Trudna i zmieniająca się ciągle sytuacja na rynku pracy wymusza często konieczność wczesnego zdobywania doświadczeń, dlatego też studenci coraz częściej pracują w trakcie nauki. Wielu z nich decyduje się na studia zaoczne i łączy je z pracą zawodową. Dzięki temu po zakończeniu studiów mają nie tylko dyplom potwierdzający wykształcenie, lecz także niezwykle cenne doświadczenie zawodowe.  Można jednak spotkać można także takie osoby, które pracę zaczynają dopiero po ukończeniu studiów,
w wieku 25 lat, a nawet po trzydziestce.

Biorąc pod uwagę porę roku, warto pracy szukać w sezonie przedwakacyjnym, wielu pracodawców potrzebuje bowiem dodatkowych pracowników w wakacje. Jeżeli uda się komuś podjąć pracę tymczasową latem i pokazać się z dobrej strony, to może mieć szansę na dalsze zatrudnienie. Najtrudniejszym okresem do poszukiwania pracy jest okres jesienny i zimowy. Panuje wtedy bowiem zastój na rynku pracy.

Prędzej czy później?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od danej osoby i tego, jaką karierę zawodową sobie zaplanowała. Decyzja ta zawsze powinna być przemyślana
i podejmowana indywidualnie. Warto jednak pamiętać o tym, że najczęściej firmy nie czekają na pracowników z otwartymi rękoma. Trzeba się postarać, by zdobyć wymarzoną pracę. Tu bardzo przydatne mogą okazać się doświadczenia zdobyte w trakcie pracy, nawet tej dorywczej.

Agnieszka Banasik (Zielona Linia)

 

Źródło: http://www.wup.lodz.pl/files/ciz/ciz_poradnik_planowanie_kariery.pdf

http://blog.workexpress.pl/2010/02/03/jak-zbudowac-wlasna-kariere-zawodowa/

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 2
  Stworzenie planu i postępowanie zgodne z nim pozwala też zmniejszyć frustrację związaną z brakiem zatrudnienia. Jeśli osiągamy poszczególne, małe cele, które prowadzą nas do tego głównego, jakim jest podpisanie umowy o pracę, to mamy poczucie sukcesu - w drugiej części wywiadu Anna Tabisz opowiada o planowaniu, roli portali społecznościowych i tajnikach rozmów kwalifikacyjnych.

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 1
  Trzeba pamiętać, że kluczowe jest nie tyle podkreślenie własnej indywidualności, co ukazanie, w jakim stopniu spełnia się oczekiwania pracodawcy – tłumaczy Anna Tabisz, autorka poradnika pt. „Praca dla Absolwenta” z doświadczeniem w copywritingu i IT, zajmująca się m.in. doradztwem z zakresu poszukiwania pracy.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 2
  „Najważniejszą rzeczą jest, aby realizować własne cele i pragnienia, a nie wyobrażone cele naszych rodziców czy innych ludzi, przy całym szacunku dla tych osób” – opowiada w drugiej części wywiadu Alex Barszczewski. Poza tym podpowiada też m.in. jak skutecznie dobierać doradców oraz jak walczyć o swoją autonomię.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 1
  „Relacje są niezbędne do tego, byśmy zdobywali unikalną wiedzę i umiejętności, co więcej, żebyśmy mieli w ogóle dostęp do ciekawych prac i zleceń” – twierdzi Alex Barszczewski, międzynarodowy coach, konsultant i ekspert od relacji międzyludzkich w biznesie.

 • Dobra kawa w pracy to nie jest wyzwanie [WYWIAD]
  - Generalnie najlepszym tropem jest po prostu nasz gust – tłumaczy Marcin Rzońca, pasjonat kawy, fotograf i twórca popularnego bloga. Nie krytykuje ludzi za to, jaką kawę piją, ale chętnie podpowiada im, jak delektować się wybornym trunkiem za nieduże pieniądze. Nam zdradził, jakie metody parzenia kawy najlepiej sprawdzą się w pracy!

 • Czy chętnie angażujemy się w wykonywaną pracę?
  Najbardziej zaangażowani pracownicy dostosowują warunki pracy do swoich predyspozycji - tłumaczy Konrad Kulikowski, specjalista ds. badań, na co dzień pracujący w Sedlak&Sedlak.

 • Jak przedsiębiorczy są Polacy?
  Przypominamy rozmowę z dr Aliną Warzechą.

 • Jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym?
  Rozmowa z Sylwią Kociszewską – coachem, psychologiem, doradcą w karierze - część I

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.