Powrót

Dlaczego bezrobotni są źle postrzegani?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2010-06-11

W polskiej rzeczywistości osoba zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna nie cieszy się zbyt dobrą opinią.

Zazwyczaj uchodzi za człowieka, któremu w życiu się nie udało, za lenia, który nawet nie stara się szukać pracy. Przecież łatwiej jest pobierać przez jakiś czas zasiłek dla osób bezrobotnych, niż zapracować na swoje utrzymanie. Nic bardziej mylnego! Są to jedynie stereotypy powodujące, że większość osób bezrobotnych wstydzi się przyznać, że są zarejestrowane w urzędzie pracy. Dlaczego wyżej wymienionym osobom przypina się tak krzywdzącą etykietę?

Wynika to w dużej mierze z mitów krążących o osobach bezrobotnych. Skoro nie pracują, to musi być jakaś przyczyna. Zazwyczaj pada jedna odpowiedź: alkohol. Na pewno nie pracują, bo za dużo piją i z tego powodu stracili pracę. Bardzo często w ten sposób podchodzi się do bezrobotnych. A jest to stwierdzenie nieprawdziwe. W urzędzie pracy rejestrują się osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji. Dla każdego utrata pracy to poważna sprawa. Za coś trzeba przecież utrzymać nie tylko siebie, ale bardzo często i całą rodzinę. Co wtedy? Poszukiwanie pracy na pewno nie jest łatwym zadaniem. Czasami proces ten ciągnie się miesiącami. Wówczas najrozsądniejszym rozwiązaniem jest rejestracja w urzędzie pracy. Osoby bez pracy zazwyczaj nie kończą jedynie na wpisaniu się do rejestru osób bezrobotnych. Zaczynają interesować się usługami urzędu. Szukają alternatywy dla zatrudnienia. Bardzo powszechne jest korzystanie ze szkoleń grupowych oferowanych przez urząd pracy. Okres bez zatrudnienia bezrobotni wykorzystują na przekwalifikowanie się lub zdobycie nowych umiejętności. Nie jest to dla nich wbrew powszechnemu mniemaniu okres wegetacji.

Nabycie statusu osoby bezrobotnej nie jest powodem do wstydu. Jest to po prostu stan przejściowy, w którym bezrobotny znalazł się zazwyczaj nie z własnej winy. Rejestracja w urzędzie jest jednym z rozwiązań i świadczy o tym, że dana osoba chce coś robić, a nie tylko siedzieć bezczynnie i czekać, aż praca sama do niej przyjdzie.

Karolina Herbszt


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Konto firmowe na praca.gov.pl
  Konto organizacji (konto firmowe, konto firmy) to jedna z funkcji (kontekst) dostępnych na module praca.gov.pl. Jest ona ułatwieniem, umożliwiającym wgląd w wysłane wnioski reprezentantom danej organizacji (firmy).

 • Rynki pracy w dobie pandemii
  Jak przedstawiał się rynek pracy w Polsce przed pandemią i po zniesieniu części obostrzeń? Jak wygląda aktualna sytuacja na rynkach pracy w wybranych krajach europejskich i USA? Przedstawiamy raport.

 • Kiedy praca staje się nałogiem?
  12 sierpnia to Światowy Dzień Pracoholizmu. Ustanowienie tego święta nie miało na celu promowania pracoholizmu, ale uświadomienia, że jest ono tak samo niebezpieczne, jak inne uzależnienia. Okazuje się, że w ostatnim czasie problem ten dotyka coraz więcej osób.

 • Kobiety na rynku pracy w kontekście kryzysu gospodarczego
  Kryzys to wbrew pozorom dobry czas na wprowadzanie zmian, które w dłuższej perspektywie mogą przyczynić się do zmniejszenia nierówności płci na rynku pracy i zwiększenia obecności kobiet w sektorze ICT. Firmy mogą odpowiedzieć na niego, oferując elastyczny, zdalny sposób pracy, jak również wyposażając pracowników w kompetencje pożądane na rynku pracy. Z kolei państwo może wykorzystać ten moment na rozwój szeroko dostępnego systemu edukacji ustawicznej, w ramach którego będzie możliwe dostosowanie kompetencji pracowników do potrzeb cyfryzującej się gospodarki.

 • Jak budować zaangażowanie pracowników? 10 wskazówek dla lidera
  Przełożeni mają wiele możliwości budowania zaangażowania pracowników. Najczęściej nie potrzeba do tego wielkich budżetów, wachlarza benefitów i eventów nie z tej ziemi. To, co jest konieczne, to przekonanie menedżera, że to on jest odpowiedzialny za zaangażowanie jego zespołu, że to on ma kluczowy wpływ na ich motywację i chęć do pracy.

 • Wakacyjny rynek pracy: najwięcej ofert pracy na wschodzie Polski, najmniej na południu
  W trzecim kwartale 2020 roku największe możliwości znalezienia nowej pracy będą w Polsce wschodniej i południowo-zachodniej. Najsłabsze prognozy zatrudnienia wskazały przedsiębiorstwa na południu oraz w centrum Polski, co oznacza mniejszy popyt na pracowników i spadek liczby etatów. Dowiedz się więcej z analizy przygotowanej przez ManpowerGroup.

 • Jak napisać skuteczny biznesplan?
  Planujesz rozpoczęcie działalności gospodarczej? Sam pomysł na biznes, to dopiero początek drogi. Okazuje się, że skuteczny biznesplan to połowa sukcesu. Sprawdź, jak go stworzyć!

 • Pracownicy a znajomość ochrony danych osobowych
  Istotnym warunkiem prawidłowego przetwarzania danych osobowych jest odpowiedni poziom wiedzy i świadomości osób, które tego dokonują. Administrator danych osobowych nie tylko decyduje o tym, kto będzie przetwarzał, gromadzone przez niego, dane, ale również ma obowiązek zapewnienia, że osoby te zapoznają się z przepisami.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.