Powrót

Czy warto szukać pracy przez znajomych?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2011-06-03

Poszukując pracy, korzystamy z różnych metod i środków...

To, na co się zdecydujemy w głównej mierze zależy od tego, jakiej pracy poszukujemy i jakie mamy nastawienie. Informacje o dużej liczbie interesujących ofert pracy rozchodzą się najczęściej
i najszybciej za pomocą tzw. poczty pantoflowej. Osoby, które poszukują pracy, muszą wykazać się inwencją i dobrym przygotowaniem, jeżeli chcą znaleźć pracę, która ich usatysfakcjonuje.

Niektórzy twierdzą, że jednym z najbardziej skutecznych sposobów na szukanie pracy jest bezpośredni kontakt z potencjalnymi pracodawcami, nawet jeżeli nie zamieścili oni w ostatnim czasie interesujących nas ofert pracy. Wiele osób jest zdania, że pozytywną rolę w procesie poszukiwania pracy odgrywa korzystanie z pomocy znajomych i rodziny.

Znajomi, przyjaciele albo rodzina mogą wskazać nam firmy poszukujące pracowników na stanowiska, jakimi jesteśmy zainteresowani. Niekiedy mogą oni polecić nas także swojemu kierownikowi bądź współpracownikom. Jest to sposób na dotarcie do firm, które rekrutacje nowych pracowników rozpoczynają od przyjrzenia się rekomendacjom aktualnych pracowników. Oczywiście może być tak, że bliska nam osoba nie będzie w stanie aktywnie wspierać naszej kandydatury na dane stanowisko. Może się jednak okazać, że będzie ona nieocenionym źródłem informacji na temat specyfiki pracy w danej firmie oraz oczekiwań pracodawcy wobec przyszłych pracowników. Tego typu informacje mogą nam pomóc
w wyróżnieniu się spośród innych kandydatów podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Należy pamiętać o tym, że jeżeli chcemy skorzystać z pomocy znajomych czy też rodziny przy poszukiwaniu pracy, musimy wcześniej zadbać o to, by osoby, które mogą okazać nam pomoc, wiedziały, że szukamy konkretnej pracy. Nie zaszkodzi więc raz na jakiś czas przypomnieć im, że właśnie poszukujemy pracy. Czasem warto także wysłać do znajomych swoje CV z prośbą o przekazanie go do działu zajmującego się rekrutacją w danej firmie.

Przeprowadzane badania wykazują, że najwięcej osób znajduje pracę właśnie poprzez sieć osobistych kontaktów.

Rzecz jasna nie można polegać jedynie na znajomych. Sami również musimy przeglądać dostępne oferty pracy i przygotować starannie swoje dokumenty aplikacyjne. Warto uczestniczyć także w targach
i giełdach pracy.

W odniesieniu do osób, które oferują świadczenie usług poszukiwanych na rynku pracy, dobrym rozwiązaniem jest zamieszczanie swoich ofert w Internecie. Jednak osoby, które poszukują stałego zatrudnienia, nie powinny korzystać z tej metody. Pozostawianie swoich danych kontaktowych w różnych serwisach
z ogłoszeniami może przynieść więcej problemów niż korzyści.

Agnieszka Banasik (Zielona Linia)

 

Źródło: http://www.praca5.pl/
http://www.kariera.pl/czytaj/1356/w-szukaniu-pracy-pomoga-krewni-i-znajomi/


 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Czy chętnie angażujemy się w wykonywaną pracę?
  Najbardziej zaangażowani pracownicy dostosowują warunki pracy do swoich predyspozycji - tłumaczy Konrad Kulikowski, specjalista ds. badań, na co dzień pracujący w Sedlak&Sedlak.

 • Jak przedsiębiorczy są Polacy?
  Przypominamy rozmowę z dr Aliną Warzechą.

 • Jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym?
  Rozmowa z Sylwią Kociszewską – coachem, psychologiem, doradcą w karierze - część I

 • Dobra kawa w pracy to nie jest wyzwanie [WYWIAD]
  - Generalnie najlepszym tropem jest po prostu nasz gust – tłumaczy Marcin Rzońca, pasjonat kawy, fotograf i twórca popularnego bloga. Nie krytykuje ludzi za to, jaką kawę piją, ale chętnie podpowiada im, jak delektować się wybornym trunkiem za nieduże pieniądze. Nam zdradził, jakie metody parzenia kawy najlepiej sprawdzą się w pracy!

 • PUP Dębica - Nabór wniosków na staże w połączeniu z wyposażeniem stanowiska pracy
  Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy ogłasza nabór wniosków o zorganizowanie stażu w połączeniu z wyposażeniem lub doposażeniem stanowiska pracy dla osób bezrobotnych powyżej 29. roku życia w ramach projektu konkursowego „Szansa na pracę".

 • PUP Dębica - Nabór wniosków na szkolenia w ramach KFS
  Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego.

 • PUP Dębica - Nabór wniosków na wyposażenie stanowiska pracy
  Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy ogłasza nabór wniosków o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie dębickim (IV)".

 • WUP Toruń - Targi TRAKO w Gdańsku
  Informujemy, iż w dniach 24-27 września 2019 r. odbędą się Targi TRAKO w Gdańsku.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.