Powrót

Czy warto podnosić kwalifikacje w trakcie zatrudnienia?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2010-08-25

W ostatnim czasie bardzo popularne jest pojęcie kapitału ludzkiego, traktowanego jako jeden z elementów, który ma wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Mianem kapitału ludzkiego określa się zasób fachowej wiedzy, doświadczenia i umiejętności jakie posiadają pracownicy. Ma on duży wpływ na wysokość uzyskiwanych dochodów zarówno przez firmę, jak i samych pracowników. Teoria kapitału ludzkiego zakłada między innymi, że różnice w otrzymywanych wynagrodzeniach są skutkiem różnic w wydajności pracy. Wyższe płace warunkowane są przez wyższe kwalifikacje i wydajność, które rosną wraz z wiekiem i stażem zawodowym.

Odpowiedź na pytanie „czy warto podnosić kwalifikacje w trakcie zatrudnienia?”, w kontekście powyższych informacji wydaje się oczywista. Warto! Pracodawcy zaczęli bowiem dostrzegać jak wielki potencjał dla rozwoju firmy stanowią dobrze wykształceni i wyszkoleni pracownicy. Wielu właścicieli firm organizuje szkolenia dla zatrudnionych u nich osób. Dotyczyć mogą one zagadnień związanych z pracą wykonywaną na danym stanowisku oraz rozwojem osobistym. Warto korzystać z takich szkoleń. Wyniesiona z zajęć wiedza przyda się w pracy zawodowej. Osoby, które podnoszą swoje kwalifikacje są bardziej cenione przez pracodawców. Dobrze jest jak najlepiej wykorzystać czas szkoleń. Niezwykle przydatne mogą okazać się wiedza i umiejętności zdobyte w trakcie wykonywania ćwiczeń, uczestnictwa w warsztatach czy też zadawania pytań prowadzącym.

Dużo osób dostrzega potrzebę kształcenia się także we własnym zakresie. Szeroka gama szkoleń oferowanych przez różne instytucje pozwala na wybór interesujących nas zagadnień. Wielu ludzi gotowych jest inwestować w siebie. Takie podejście przynosi korzyści. Potencjalni pracodawcy cenią ludzi ambitnych, przedsiębiorczych, którzy chcą się rozwijać.

W przepisach z zakresu prawa pracy określono, że podnoszenie kwalifikacji zawodowych to zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika. Może się ono odbywać z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. Pracownik może się zwrócić do pracodawcy z wnioskiem o udzieleniem  pomocy w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Szczegółowe warunki określone mogłyby zostać w umowie. Pracownik może liczyć na urlop szkoleniowy, zwolnienie z części dnia w pracy tak by móc uczestniczyć w szkoleniu, pokrycie części opłat kosztów szkolenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pracodawca może w zamian za udzieloną pracownikowi pomoc zawrzeć w umowie zapis o konieczności kontynuowania zatrudnienia w czasie, jak i po zakończeniu szkolenia, maksymalnie przez 3 lata.

Jak sprawdzą się te przepisy w praktyce pokaże czas. Należy jednak pamiętać o tym, że jeżeli zależy nam na powodzeniu w życiu zawodowym musimy inwestować w siebie. Złudnym jest przekonanie, że skoro mam pracę to nie muszę się szkolić, niech robią to ci co pracy nie mają. Niestabilna sytuacja na rynku pracy powinna każdemu dać do myślenia i utwierdzić w przekonaniu, że warto inwestować  w swój rozwój, gdyż stanie się to z całą pewnością atutem danej osoby.

Źródło:
http://prawo-pracy.pl/zmiana_kodeksu_pracy___nowe_zasady_podnoszenia_kwalifikacji_przez_pracownikow-aktualnosci-770.html

Agnieszka Maciejczuk


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 2
  Stworzenie planu i postępowanie zgodne z nim pozwala też zmniejszyć frustrację związaną z brakiem zatrudnienia. Jeśli osiągamy poszczególne, małe cele, które prowadzą nas do tego głównego, jakim jest podpisanie umowy o pracę, to mamy poczucie sukcesu - w drugiej części wywiadu Anna Tabisz opowiada o planowaniu, roli portali społecznościowych i tajnikach rozmów kwalifikacyjnych.

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 1
  Trzeba pamiętać, że kluczowe jest nie tyle podkreślenie własnej indywidualności, co ukazanie, w jakim stopniu spełnia się oczekiwania pracodawcy – tłumaczy Anna Tabisz, autorka poradnika pt. „Praca dla Absolwenta” z doświadczeniem w copywritingu i IT, zajmująca się m.in. doradztwem z zakresu poszukiwania pracy.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 2
  „Najważniejszą rzeczą jest, aby realizować własne cele i pragnienia, a nie wyobrażone cele naszych rodziców czy innych ludzi, przy całym szacunku dla tych osób” – opowiada w drugiej części wywiadu Alex Barszczewski. Poza tym podpowiada też m.in. jak skutecznie dobierać doradców oraz jak walczyć o swoją autonomię.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 1
  „Relacje są niezbędne do tego, byśmy zdobywali unikalną wiedzę i umiejętności, co więcej, żebyśmy mieli w ogóle dostęp do ciekawych prac i zleceń” – twierdzi Alex Barszczewski, międzynarodowy coach, konsultant i ekspert od relacji międzyludzkich w biznesie.

 • Dobra kawa w pracy to nie jest wyzwanie [WYWIAD]
  - Generalnie najlepszym tropem jest po prostu nasz gust – tłumaczy Marcin Rzońca, pasjonat kawy, fotograf i twórca popularnego bloga. Nie krytykuje ludzi za to, jaką kawę piją, ale chętnie podpowiada im, jak delektować się wybornym trunkiem za nieduże pieniądze. Nam zdradził, jakie metody parzenia kawy najlepiej sprawdzą się w pracy!

 • Czy chętnie angażujemy się w wykonywaną pracę?
  Najbardziej zaangażowani pracownicy dostosowują warunki pracy do swoich predyspozycji - tłumaczy Konrad Kulikowski, specjalista ds. badań, na co dzień pracujący w Sedlak&Sedlak.

 • Jak przedsiębiorczy są Polacy?
  Przypominamy rozmowę z dr Aliną Warzechą.

 • Jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym?
  Rozmowa z Sylwią Kociszewską – coachem, psychologiem, doradcą w karierze - część I

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.