Powrót

Czy warto iść do pracy od razu po maturze?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2010-05-24

Tegoroczni maturzyści uporali się już z egzaminami pisemnymi. Jeszcze tylko matura ustna i egzamin dojrzałości może w ich przypadku przejść już do historii.

Posiadając wykształcenie średnie, staną oni przed bardzo ważnym wyborem. Co dalej zrobić ze swoim życiem? – na to pytanie każdy tegoroczny maturzysta będzie musiał już sam sobie odpowiedzieć. Czy warto iść na studia, czy też może znaleźć pracę, gdzieś się zahaczyć, a potem rozpocząć kształcenie w wybranym kierunku?

Jest to z pewnością trudna decyzja. I tak naprawdę nikt nie jest w stanie pomóc w jej podjęciu. Osoby, które zdecydowały, że jednak będą kontynuować naukę, muszą dobrze wybrać kierunek studiów. Zdając sobie sprawę z sytuacji na rynku pracy, powinny być świadome, że błędny wybór może w przyszłości dużo kosztować. Muszą więc wybrać kierunek studiów zgodny ze swoimi upodobaniami, ale nie mogą zapominać o wzięciu pod uwagę zapotrzebowania na określone zawody.

Z kolei osoby, które wolą od razu po maturze iść do pracy, muszą być również świadome swojej decyzji. Z pewnością są to ludzie, którzy chcą szybko się usamodzielnić, zdobyć doświadczenie zawodowe i dopiero w trakcie pracy pomyśleć o dalszej nauce. Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj wybór studiów w trybie zaocznym. Wówczas łatwo połączyć życie zawodowe z dalszą nauką. Poza tym takie osoby są już bardziej ukierunkowane i może łatwiej będzie im sprecyzować, co tak naprawdę chcą w życiu robić i jaki kierunek studiów w związku z tym obrać. Ich atutem będzie również to, że doświadczenie zawodowe w młodym wieku ułatwi im w późniejszym okresie znalezienie pracy.

Oczywiście opcji do wyboru jest bardzo wiele. Zawsze można iść na studia i w ich trakcie rozpocząć pracę. W każdej sytuacji znajdzie się sensowne rozwiązanie.
Nie można więc jednoznacznie określić, co jest lepsze: czy pójście do pracy od razu po maturze, czy dopiero po studiach. Jest to bardzo ważna i indywidualna decyzja, z którą każdy tegoroczny maturzysta musi sam się zmierzyć.

Karolina Herbszt


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Konto firmowe na praca.gov.pl
  Konto organizacji (konto firmowe, konto firmy) to jedna z funkcji (kontekst) dostępnych na module praca.gov.pl. Jest ona ułatwieniem, umożliwiającym wgląd w wysłane wnioski reprezentantom danej organizacji (firmy).

 • Rynki pracy w dobie pandemii
  Jak przedstawiał się rynek pracy w Polsce przed pandemią i po zniesieniu części obostrzeń? Jak wygląda aktualna sytuacja na rynkach pracy w wybranych krajach europejskich i USA? Przedstawiamy raport.

 • Kiedy praca staje się nałogiem?
  12 sierpnia to Światowy Dzień Pracoholizmu. Ustanowienie tego święta nie miało na celu promowania pracoholizmu, ale uświadomienia, że jest ono tak samo niebezpieczne, jak inne uzależnienia. Okazuje się, że w ostatnim czasie problem ten dotyka coraz więcej osób.

 • Kobiety na rynku pracy w kontekście kryzysu gospodarczego
  Kryzys to wbrew pozorom dobry czas na wprowadzanie zmian, które w dłuższej perspektywie mogą przyczynić się do zmniejszenia nierówności płci na rynku pracy i zwiększenia obecności kobiet w sektorze ICT. Firmy mogą odpowiedzieć na niego, oferując elastyczny, zdalny sposób pracy, jak również wyposażając pracowników w kompetencje pożądane na rynku pracy. Z kolei państwo może wykorzystać ten moment na rozwój szeroko dostępnego systemu edukacji ustawicznej, w ramach którego będzie możliwe dostosowanie kompetencji pracowników do potrzeb cyfryzującej się gospodarki.

 • Jak budować zaangażowanie pracowników? 10 wskazówek dla lidera
  Przełożeni mają wiele możliwości budowania zaangażowania pracowników. Najczęściej nie potrzeba do tego wielkich budżetów, wachlarza benefitów i eventów nie z tej ziemi. To, co jest konieczne, to przekonanie menedżera, że to on jest odpowiedzialny za zaangażowanie jego zespołu, że to on ma kluczowy wpływ na ich motywację i chęć do pracy.

 • Wakacyjny rynek pracy: najwięcej ofert pracy na wschodzie Polski, najmniej na południu
  W trzecim kwartale 2020 roku największe możliwości znalezienia nowej pracy będą w Polsce wschodniej i południowo-zachodniej. Najsłabsze prognozy zatrudnienia wskazały przedsiębiorstwa na południu oraz w centrum Polski, co oznacza mniejszy popyt na pracowników i spadek liczby etatów. Dowiedz się więcej z analizy przygotowanej przez ManpowerGroup.

 • Jak napisać skuteczny biznesplan?
  Planujesz rozpoczęcie działalności gospodarczej? Sam pomysł na biznes, to dopiero początek drogi. Okazuje się, że skuteczny biznesplan to połowa sukcesu. Sprawdź, jak go stworzyć!

 • Pracownicy a znajomość ochrony danych osobowych
  Istotnym warunkiem prawidłowego przetwarzania danych osobowych jest odpowiedni poziom wiedzy i świadomości osób, które tego dokonują. Administrator danych osobowych nie tylko decyduje o tym, kto będzie przetwarzał, gromadzone przez niego, dane, ale również ma obowiązek zapewnienia, że osoby te zapoznają się z przepisami.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.