Powrót

Co decyduje o naszej efektywności w pracy?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2010-08-16

Efektywność w pracy jest sprawa nadrzędną, z tego chyba każdy zdaje sobie sprawę. Inaczej pracownik jest tak naprawdę zbędny, ponieważ nie przynosi firmie żadnych korzyści. Wiadomo jednak, że efektywność pracownika jest różna w zależności od bardzo wielu czynników. Jakie elementy zatem wpływają na wydajność pracownika w miejscu zatrudnienia?

Zacznijmy od czynnika, który nie jest zależny od pracownika, a mianowicie pory roku. Naturalne jest, że osoba zatrudniona inaczej funkcjonuje w okresie letnim, a inaczej w mroźne, zimowe wieczory. Wakacje sprzyjają bowiem rozmyślaniom na temat długo wyczekiwanego urlopu. Pojawia się wówczas narzekanie na ciężki pracowniczy los. Do głowy przychodzą myśli, jak pięknie byłoby jeszcze być uczniem lub studentem i mieć długie wakacje. Głowę zaczynają zaprzątać marzenia o ciepłej plaży i odpoczynku na łonie natury, zamiast skupiać się na pracowniczych obowiązkach w myślach żyjemy zaplanowanym urlopem. Nasze powinności zawodowe traktujemy po macoszemu, gdyż jedną nogą jesteśmy już na wakacjach. Efektywność utrzymuje się na niskim poziomie.

Kolejną determinantą wydajności w miejscu zatrudnienia jest samopoczucie pracownika. Nie każdego dnia emanujemy nieodpartą chęcią do pracy. Czasami najzwyczajniej w świecie pracownikom nie chce się podejmować obowiązków. Może na to wpływać zmęczenie, kłopoty osobiste lub po prostu brak zapału. Są takie dni, kiedy najchętniej zaszylibyśmy się w domowym  zaciszu i oddali relaksowi. W takim okresie pracownikowi nie zależy na szybkim wykonaniu zadania. Wychodzi on wtedy z założenia, że jego starania i tak przyniosą marny efekt, lepiej zatem zaczekać na wenę i wtedy nadrobić zaległości.

Atmosfera w pracy to kolejny bardzo ważny czynnik wpływający na naszą efektywność. Zgrany zespół oraz przełożeni z „ludzkim” podejściem do podwładnych to prawdziwe skarby. Pracuje się wówczas o wiele przyjemniej, bez presji i nacisków ze strony szefa. Ciągła kontrola wpływa na pracownika zupełnie odwrotnie niż zakłada jego zwierzchnik. Zamiast aktywizować go do działania, demotywuje i zniechęca do wykonywanych zadań. Sprawdza się tu stara maksyma: „Z niewolnika nie zrobisz pracownika”.

Jest jeszcze jeden ważny wyznacznik wydajności: staż pracy. Wiadomo, że osoby świeżo zatrudnione, zwłaszcza te, które po raz pierwszy podejmują pracę są niezwykle zmotywowane. Chcą pokazać się z jak najlepszej strony, biorą dodatkowe zadania, starają się by wszystko było zrobione w określonym terminie. Z całą pewnością motywacja pracowników do pracy w takim przypadku będzie większa, niż osoby zatrudnionej w jednej firmie np. ponad dziesięć lat. Osoby z długim stażem pracy popadają w schematyzm działań i ich efektywność może być mniejsza niż nowych kolegów.

Jak widać na efektywność pracownika wpływa bardzo wiele elementów, które w większości nie są zależne od niego. Są to zazwyczaj czynniki, które decydują o jego samopoczuciu, co przedkłada się na jakość wykonywanej przez niego pracy.  

Karolina Herbszt


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 2
  Stworzenie planu i postępowanie zgodne z nim pozwala też zmniejszyć frustrację związaną z brakiem zatrudnienia. Jeśli osiągamy poszczególne, małe cele, które prowadzą nas do tego głównego, jakim jest podpisanie umowy o pracę, to mamy poczucie sukcesu - w drugiej części wywiadu Anna Tabisz opowiada o planowaniu, roli portali społecznościowych i tajnikach rozmów kwalifikacyjnych.

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 1
  Trzeba pamiętać, że kluczowe jest nie tyle podkreślenie własnej indywidualności, co ukazanie, w jakim stopniu spełnia się oczekiwania pracodawcy – tłumaczy Anna Tabisz, autorka poradnika pt. „Praca dla Absolwenta” z doświadczeniem w copywritingu i IT, zajmująca się m.in. doradztwem z zakresu poszukiwania pracy.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 2
  „Najważniejszą rzeczą jest, aby realizować własne cele i pragnienia, a nie wyobrażone cele naszych rodziców czy innych ludzi, przy całym szacunku dla tych osób” – opowiada w drugiej części wywiadu Alex Barszczewski. Poza tym podpowiada też m.in. jak skutecznie dobierać doradców oraz jak walczyć o swoją autonomię.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 1
  „Relacje są niezbędne do tego, byśmy zdobywali unikalną wiedzę i umiejętności, co więcej, żebyśmy mieli w ogóle dostęp do ciekawych prac i zleceń” – twierdzi Alex Barszczewski, międzynarodowy coach, konsultant i ekspert od relacji międzyludzkich w biznesie.

 • Dobra kawa w pracy to nie jest wyzwanie [WYWIAD]
  - Generalnie najlepszym tropem jest po prostu nasz gust – tłumaczy Marcin Rzońca, pasjonat kawy, fotograf i twórca popularnego bloga. Nie krytykuje ludzi za to, jaką kawę piją, ale chętnie podpowiada im, jak delektować się wybornym trunkiem za nieduże pieniądze. Nam zdradził, jakie metody parzenia kawy najlepiej sprawdzą się w pracy!

 • Czy chętnie angażujemy się w wykonywaną pracę?
  Najbardziej zaangażowani pracownicy dostosowują warunki pracy do swoich predyspozycji - tłumaczy Konrad Kulikowski, specjalista ds. badań, na co dzień pracujący w Sedlak&Sedlak.

 • Jak przedsiębiorczy są Polacy?
  Przypominamy rozmowę z dr Aliną Warzechą.

 • Jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym?
  Rozmowa z Sylwią Kociszewską – coachem, psychologiem, doradcą w karierze - część I

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.