Powrót

Boję się iść do pracy…

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2012-02-17

Kołatanie serca, zawroty głowy, ściskanie w żołądku…

Brzmi znajomo? Każdy z nas odczuwa w pewnych sytuacjach lęk, jednak, jak pokazują badania, na różnego rodzaju fobie cierpi około 10 procent ludzkości. Co dwusetną osobę dopada lęk związany z pracą. Wielu z nas – z różnych powodów – nie przepada za swoim zajęciem
i tuż po przebudzeniu niechętnie myśli o pracy. Naturalne jest to, że idąc na rozmowę kwalifikacyjną, czujemy się spięci. Nie jest to jeszcze nic niepokojącego. Stres działa w wielu wypadkach mobilizująco, pozwala skoncentrować się na zadaniu, jednak u osób cierpiących na ergofobię osiąga on rozmiary wręcz uniemożliwiające normalne funkcjonowanie.

Ergofobia to poważna w skutkach fobia sytuacyjna. Przedmiotem lęku jest środowisko pracy samo przez się, kojarzące się z nim czynności, a niekiedy nawet podejmowanie działań zmierzających do podjęcia pracy. Tym terminem można także opisywać uogólniony lęk przed podjęciem obowiązków. Bywa, chociaż mylnie, brany za prokrastynację (chorobliwe zwlekanie), chociaż zdarza się też, że zaburzenia te występują jednocześnie.

Paraliżujący lęk przed podjęciem pracy jest rodzajem fobii społecznej, czyli zaburzenia, w którym odczuwa się chorobliwy lęk wobec wszystkich lub niektórych sytuacji społecznych. Ma to miejsce zazwyczaj, gdy jest pod obserwacją innych albo styka się z nieznajomymi, chociaż obiektywnie sytuacje te nie są niebezpieczne. Osoba dotknięta tego rodzaju zaburzeniem odczuwa strach przed byciem ocenianym, jest przesadnie samokrytyczna i przekonana, że wszyscy wokół ją obserwują oraz surowo krytykują, boi się negatywnej opinii oraz odrzucenia. W pracy jesteśmy obserwowani
i poddawani ocenie, a to dla cierpiących na ergofobię jest nie do zniesienia.

Co więcej, u tych osób paraliżująca jest już sama myśl o pracy. Są wśród nich takie, które pracują, a także osoby bezrobotne. Te ostatnie są niekiedy nawet w gorszej sytuacji: nierzadko lęk wywołuje u nich konieczność wysłania CV, a tym bardziej telefonicznego czy osobistego kontaktu z pracodawcą. Często strach nie do przezwyciężenia wywołuje już sama myśl o podjęciu działań, by tę pracę znaleźć. Najbliżsi nie zawsze rozumieją ich problem, często uważają ich za leni, określają mianem pasożytów i nierobów. Brak społecznej akceptacji i tolerancji dla problemu tylko wzmaga ich lęk.

Niektórzy cierpią na ergofobię odczuwaną jako fobię sytuacyjną. Sytuacją, która budzi ich lęk, jest sama praca, a zwłaszcza nowe miejsca i okoliczności związane z zatrudnieniem lub konieczność wzięcia odpowiedzialności za powierzone obowiązki. Lęk przed pracą może mieć również formę fobii społecznej: u osób, które jej doświadczają, przerażenie budzi nie tylko praca, lecz także wszelkie sytuacje wymagające kontaktów z ludźmi. Osoby takie unikają wystąpień publicznych i sytuacji ekspozycji społecznej, unikają jedzenia i picia w miejscach publicznych, nawiązywania kontaktu wzrokowego, zwłaszcza z obcymi, odczuwają nieuzasadniony lęk przed telefonowaniem, lęk przed rozmową z innymi ludźmi, unikają dyskusji, zwłaszcza z osobami, które są dla nich autorytetem, nie mogą efektywnie pracować, gdy ktoś na nie patrzy, izolują się od ludzi.

Objawy kliniczne, charakterystyczne dla tej fobii, występujące podczas kontaktu ze środowiskiem pracy lub niekiedy nawet wskutek samego myślenia o nim, są typowe dla silnego, przedłużonego lęku. Lęk jest tak silny, że wywołuje objawy somatyczne, takie jak przyspieszenie bicia serca, jego kołatanie, drżenie rąk i mięśni, nadmierna potliwość, duszność, czerwienienie się, nudności, biegunka, bóle brzucha. Ataki mogą się nasilać w niedzielę wieczorem i w poniedziałek rano, a ustępują… w piątek po pracy. Tego typu nerwica jest ściśle związana ze środowiskiem pracy: atmosferą
w firmie, relacjami z współpracownikami, nadmiernie stresującym charakterem pracy, co oznacza, że objawy mogą ustąpić wraz ze zmianą pracy.

W radzeniu sobie z objawami ergofobii najważniejsze jest postawienie trafnej diagnozy i podjęcie odpowiedniej terapii. W leczeniu ergofobii, tak jak i innych fobii sytuacyjnych, jest stosowana terapia behawioralno-poznawcza, a także połączenie terapii psychologicznej z farmakoterapią. Celem terapii poznawczo-behawioralnej jest rozpoznanie, a następnie weryfikacja i przeformułowanie błędnych sądów pacjenta, co ma wpływ na zmianę jego zachowań.

Problem jest na tyle uciążliwy i wstydliwy, że wiele osób szuka pomocy na forach internetowych. „Boję się iść do pracy: boję się rozmowy kwalifikacyjnej, wykonywania pracy pod okiem innych ludzi, mojej nieporadności w takich sytuacjach i również, może najbardziej przebywania z ludźmi w pracy. Nawet kiedy wysyłam CV czuję spory stres” – pisze użytkownik jednego z forów poświęconych fobiom. Zaburzenie to może mieć destrukcyjny wpływ na życie społeczne oraz karierę zawodową, jak również na zdrowie, zatem wymaga podjęcia leczenia u specjalisty, nie przechodzi samoistnie, choć objawy mogą spontanicznie złagodnieć. Najważniejsze, by nie zamiatać problemu pod dywan.

Agnieszka Jastrzębska (Zielona Linia)

 

Źródło: http://praca.wp.pl/title,Ergofobia-paralizujacy-strach-przed-praca,wid,14095030,wiadomosc.html?ticaid=1de3c

http://pl.wikipedia.org/wiki/Fobia_pracy

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • 5 pytań, które nie powinny paść na rozmowie kwalifikacyjnej [Infografika]
  W Internecie można znaleźć wiele porad dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej. W jaki sposób wywrzeć dobre wrażenie? Jak wyglądać? O co zapytać rekrutera? Jak błyskotliwie odpowiadać na pytania? W naszej infografice podpowiemy Ci, jakich pytań nie powinien zadać rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 • Pracujesz przy komputerze? Zadbaj o swoje zdrowie! [INFOGRAFIKA]
  Wielogodzinna praca przed komputerem może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu fizycznym. Ból ramion, nadgarstków, ud i pleców są częstymi dolegliwościami pracowników biurowych. Dlatego tak ważne są przerwy od pracy. Podpowiadamy, w jaki sposób można je efektywnie wykorzystać, wykonując kilka prostych ćwiczeń korzystnych dla naszego ciała.

 • Profil zaufany – najwyższy czas, aby go założyć
  Profil zaufany powstał po to, aby umożliwić załatwienie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, które często kontaktują się z instytucjami publicznymi, profil zaufany to idealne narzędzie. W jaki sposób się go zakłada? Jak długo jest ważny? Podpowiadamy.

 • Na co zwrócić uwagę podejmując pracę w wakacje?
  Okres wakacyjny sprzyja wysypowi ofert pracy. Szczególnie młodzi ludzie chętnie podejmują w tym czasie dorywczą pracę. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę podejmując zatrudnienie, aby nie paść ofiarą nieuczciwych pracodawców.

 • Polacy o pracy
  „Bez pracy nie ma kołaczy” głosi stara prawda życiowa. Wynika z niej, że tylko dzięki ciężkiej i wytrwałej pracy możemy coś osiągnąć. Czy właśnie tak o pracy myślą obecnie Polacy? Co nas motywuje do podjęcia zatrudnienia? Przedstawiamy wybrane wyniki ciekawego badania „Jak Polacy podchodzą do swojej pracy?”.

 • Jak korzystać z konta organizacji na praca.gov.pl?
  Dzięki modułowi praca.gov.pl możliwe jest załatwienie online wielu spraw związanych z urzędem pracy lub zatrudnianiem cudzoziemców. Niektórzy użytkownicy mają jednak problem z rejestracją konta firmowego (konta organizacji), tym bardziej, gdy ma z niego korzystać kilka osób (reprezentantów). Wyjaśniamy więc najważniejsze aspekty związane z funkcjonowaniem konta organizacji na praca.gov.pl.

 • Praca marzeń z aplikacją "Moja Praca"
  „Moja Praca” to nowoczesne narzędzie, które ułatwia osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Sercem aplikacji są symulatory rozmów kwalifikacyjnych, które dają możliwość odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekruterów i sprawdzenie wyników. „Moja Praca” umożliwia także rozwiązywanie testów osobowości i predyspozycji, dzięki którym osoba zainteresowana dowie się, jaka praca najlepiej do niej pasuje. W aplikacji dostępne są również, codziennie aktualizowane, oferty pracy. Dodatkowo, „Moja Praca” umożliwia zapisanie w telefonie w schowku CV, które szybko można dołączyć do odpowiedzi na interesujące ogłoszenie. W aplikacji znajduje się także porcja przydatnych i inspirujących informacji i tekstów. Dlaczego warto ją zainstalować? Odpowiadamy.

 • „Sabbatical”, czyli urlop regeneracyjny
  Prawo pracy każdemu pracownikowi gwarantuje 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od stażu pracy. Dodatkowo pracownik ma również możliwość wnioskowania o urlop bezpłatny, którego limity czasowe nie są określone przepisami. Okres jego trwania jest uzależniony od wniosku pracownika i zgody pracodawcy. Ciekawym rodzajem urlopu jest urlop sabatyczny. O czym mowa?

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

  Pokaż/ukryj panel komentarzy