Powrót

Bezpieczeństwo zatrudnienia a bezpieczeństwo emocjonalne

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2011-05-09

Abraham Maslow w swoim modelu wyróżnił pięć rodzajów potrzeb: potrzeby fizjologiczne, potrzebę bezpieczeństwa, potrzebę miłość i przynależności, szacunku i uznania oraz potrzebę samorealizacji...

Co istotne, system tych potrzeb jest zhierarchizowany, dlatego niemożliwe jest zaspokojenie wyższych potrzeb, dopóki nie są zaspokojone potrzeby niższego rzędu.

Co więcej, do zaspokojenia potrzeb niezbędne są nam często środki finansowe, które możemy uzyskać dzięki pracy zawodowej. Czy
w związku z tym bezpieczeństwo zatrudnienia daje nam także bezpieczeństwo emocjonalne?

Wiele osób jest zdania, że stałe zatrudnienie na podstawie umowy
o pracę (zwłaszcza na czas nieokreślony) gwarantuje nam bezpieczeństwo zatrudnienia. Stałe dochody, które otrzymujemy na czas co miesiąc, są z całą pewnością niezwykle ważnym elementem, który pozwala nam czuć, że jesteśmy w stanie zaspokoić wszystkie nasze podstawowe potrzeby.

Biorąc pod uwagę powyższy argument dotyczący wynagrodzenia, warto zaznaczyć, że dzięki umowie o pracę, o ile pracujemy na pełen etat, mamy zagwarantowane co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (w tym roku wynosi ono 1386 zł brutto). Nie gwarantują nam tego umowa-zlecenie czy też umowa o dzieło.

Dzięki umowie o pracę mamy także zagwarantowane prawo do płatnych urlopów i zwolnień lekarskich. Jest to bardzo ważne, gdyż daje nam poczucie, że w razie konieczności załatwienia spraw osobistych czy też kłopotów ze zdrowiem możemy skorzystać
z przysługujących nam praw.

Ponadto duże znaczenie ma również unormowanie czasu pracy. Jeżeli wiemy, o której zaczynamy i kończymy pracę, łatwiej jest nam pogodzić ją z obowiązkami rodzinnymi i wygospodarować czas na odpoczynek. Bezpieczeństwo zatrudnienia jest niezwykle ważne także w przypadku kobiet w ciąży i osób, które zbliżają się do osiągnięcia wieku emerytalnego. Umowa o pracę gwarantuje im ochronę przed zwolnieniem.

Co więcej, bezpieczeństwo zatrudnienia związane jest także z tym, że pracodawca zobowiązany jest do przestrzegania podstawowych obowiązków, które wynikają z przepisów Kodeksu pracy. Dzięki temu pracownik ma świadomość, że pracodawca musi respektować jego prawa, a w sytuacji, gdy dochodzi do ich naruszenia, ma prawo do zwrócenia się np. do Państwowej Inspekcji Pracy.

Myślę, że powyższe przykłady świadczą o tym, jak duże znaczenie odgrywa w naszym życiu poczucie bezpieczeństwa w zatrudnieniu. Świadomość posiadania pracy sprawia, że mamy także poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego i pozwala nam na zaspokojenie potrzeb, które są dla nas istotne.

Agnieszka Banasik


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 2
  Stworzenie planu i postępowanie zgodne z nim pozwala też zmniejszyć frustrację związaną z brakiem zatrudnienia. Jeśli osiągamy poszczególne, małe cele, które prowadzą nas do tego głównego, jakim jest podpisanie umowy o pracę, to mamy poczucie sukcesu - w drugiej części wywiadu Anna Tabisz opowiada o planowaniu, roli portali społecznościowych i tajnikach rozmów kwalifikacyjnych.

 • O karierze należy myśleć z wyprzedzeniem, cz. 1
  Trzeba pamiętać, że kluczowe jest nie tyle podkreślenie własnej indywidualności, co ukazanie, w jakim stopniu spełnia się oczekiwania pracodawcy – tłumaczy Anna Tabisz, autorka poradnika pt. „Praca dla Absolwenta” z doświadczeniem w copywritingu i IT, zajmująca się m.in. doradztwem z zakresu poszukiwania pracy.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 2
  „Najważniejszą rzeczą jest, aby realizować własne cele i pragnienia, a nie wyobrażone cele naszych rodziców czy innych ludzi, przy całym szacunku dla tych osób” – opowiada w drugiej części wywiadu Alex Barszczewski. Poza tym podpowiada też m.in. jak skutecznie dobierać doradców oraz jak walczyć o swoją autonomię.

 • Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. 1
  „Relacje są niezbędne do tego, byśmy zdobywali unikalną wiedzę i umiejętności, co więcej, żebyśmy mieli w ogóle dostęp do ciekawych prac i zleceń” – twierdzi Alex Barszczewski, międzynarodowy coach, konsultant i ekspert od relacji międzyludzkich w biznesie.

 • Dobra kawa w pracy to nie jest wyzwanie [WYWIAD]
  - Generalnie najlepszym tropem jest po prostu nasz gust – tłumaczy Marcin Rzońca, pasjonat kawy, fotograf i twórca popularnego bloga. Nie krytykuje ludzi za to, jaką kawę piją, ale chętnie podpowiada im, jak delektować się wybornym trunkiem za nieduże pieniądze. Nam zdradził, jakie metody parzenia kawy najlepiej sprawdzą się w pracy!

 • Czy chętnie angażujemy się w wykonywaną pracę?
  Najbardziej zaangażowani pracownicy dostosowują warunki pracy do swoich predyspozycji - tłumaczy Konrad Kulikowski, specjalista ds. badań, na co dzień pracujący w Sedlak&Sedlak.

 • Jak przedsiębiorczy są Polacy?
  Przypominamy rozmowę z dr Aliną Warzechą.

 • Jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym?
  Rozmowa z Sylwią Kociszewską – coachem, psychologiem, doradcą w karierze - część I

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.