Powrót

Arborysta – zawód dla wybranych

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2013-09-20

Kochasz drzewa i wspinaczkę? Nie przeszkadza Ci praca na wysokości? Masz dość biura i chciałbyś wykonywać nieszablonowy zawód? Zostań arborystą!

Ten specyficzny zawód jest preferowany zazwyczaj przesz osoby wrażliwe na piękno natury, a zarazem silne fizycznie. Z pewnością dostarcza adrenaliny i stanowi ciekawą alternatywę dla osób, które nie widzą siebie w pracy za biurkiem.

Czym się zajmuje arborysta?

Pojęcie arborysty wywodzi się z języka łacińskiego od słowa „arbor”, które oznacza drzewo. Osoby, które trudnią się tą profesją, bywają niekiedy nazywane „chirurgami drzew”.  Czym się zajmują? Najogólniej mówiąc, arobryści, to osoby, które pielęgnują pojedyncze drzewa metodą alpinistyczną, nie używając przy tym ciężkich sprzętów. Tomek, zawodowy arborysta, na jednym z forów tak opisuje swoje obowiązki: „Korzystając z dostępu linowego arborysta wykonuje, np. takie zabiegi jak: prześwietlanie koron, redukcja koron, usuwanie posuszu, cięcia pielęgnacyjne, usuwanie niebezpiecznych konarów. Arborysta zajmuje się także wycinką drzew metodą sekcyjną (od góry)w trudno dostępnych miejscach”. Warto przy tym wspomnieć, jak dodaje Tomek, że arboryści najczęściej pracują tam, gdzie z różnych względów może być  utrudniony dostęp do drzewa. Zazwyczaj są to więc tereny zurbanizowane.

Arboryści wykonują nie tylko bardzo pożyteczną pracę, dbając o zdrowie drzew, ale też od nich może zależeć nasze bezpieczeństwo. Stare drzewa w parkach oraz w innych miejscach przestrzeni miejskiej trzeba odpowiednio pielęgnować, przycinać konary, gdyż mogą one stanowić realne zagrożenie dla ludzi.

Trzeba przy tym podkreślić, iż nie jest to łatwy zawód. Wymaga odpowiedniej kondycji fizycznej, sprawności oraz koncentracji. Praca na wysokości wzbudza adrenalinę, stąd też organizowane są nawet specjalne zawody dla miłośników tej profesji, np. Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej.

Jak zostać „lekarzem drzew”?

W Polsce istnieją szkoły, które kształcą przyszłych arborystów.  Oferują one dwa rodzaje kursów, które przygotowują do pracy z wykorzystaniem technik linowych. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę  z tym zawodem mogą zapisać się na kurs podstawowy (poziom A). Wymagania, jakie należy spełniać, aby to zrobić, to ukończone 18 lat i aktualne orzeczenie lekarskie o zdolności do prac na wysokości.

Osoby, które chciałyby wziąć udział w kursie zaawansowanym (poziom B) powinny spełniać zaś następujące warunki: być osobą pełnoletnią, posiadać aktualne orzeczenie o zdolności do prac na wysokości, mieć ukończone kursy – pierwszej pomocy; kurs podstawowy (poziom A); kurs operatora pił mechanicznych lub drwala/pilarza. Ponadto, w tym wypadku, wymagana jest również udokumentowana praktyka w pracy na drzewach z wykorzystaniem technik linowych.

Tak wyglądają dokumenty i wymagania w przypadku osób, które chciałyby pracować z drzewami. Warto jednak zwrócić uwagę, iż do tego rodzaju pracy trzeba posiadać odpowiednie cechy charakteru oraz być osobą, która lubi wysiłek fizyczny i nie ma problemów z koordynacją swoich ruchów.

Tajniki szkoleń arborystycznych

Osoby, które chciałyby w przyszłości zostać arborystami są zobowiązane przejść przez szereg specjalistycznych szkoleń. Wśród nich znajdują się podstawowe kursy wspinaczkowe oraz pracy na drzewie z użyciem prostych technik i narzędzi ręcznych; kurs ścinki sekcyjnej. Ponadto w ramach programu nauczania szkół arborystycznych zwykle znajdują się też kursy dodatkowe, np. ratownictwa specjalistycznego, skierowanego do osób, które w swojej pracy wspinają się na drzewa, ale niekoniecznie zajmują się ich pielęgnacją (np. fotograf, ornitolog) czy szkolenia specjalistyczne dotyczące chociażby obsługi nowoczesnych urządzeń diagnostycznych do drzew.

Arboysta to z pewnością zawód nie dla każdego. Warto jednak podkreślić, że osoby, które go wykonują, zazwyczaj robią to z pasją. To dobrze o nich świadczy, gdyż praca na wysokości wymaga odpowiedzialności i wyobraźni. Przynosi zyski nie tylko finansowe, ale daje też olbrzymią satysfakcję. Praca wykonywana przez arborystów jest bowiem zarówno niezwykle pożyteczna dla natury i człowieka, jak również ekstremalna, jeśli chodzi o jej specyfikę.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: http://arborysta.org/polskie-szkoly-arborystyki,1,s.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Arborysta
http://www.lasypolskie.pl/printview.php?t=15506&start=0


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Zwolnienie z informacji starosty
  Informacja starosty jest dokumentem potwierdzającym, że pracy, którą polski pracodawca chce powierzyć cudzoziemcowi nie może wykonywać bezrobotny zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy. Dołącza się go m.in. do wniosku o zezwolenie na pracę. Opisujemy sytuacje, w których informacja starosty nie jest wymagana.

 • Praca zdalna – co mówią przepisy?
  Minął rok od kiedy ogłoszono w Polsce stan epidemii. W tym czasie praca zdalna stała się już bardzo powszechna. Jednak w polskim Kodeksie pracy jest ona wciąż nieuregulowana. W związku z tym warto przypomnieć, z jakiej podstawy prawnej wynikają prawa i obowiązki pracodawców oraz pracowników pracujących zdalnie.

 • Język obcy podczas rekrutacji. Jak przełamać barierę językową i czy bez języków obcych nie znajdziesz żadnej pracy?
  W jaki sposób rozmawiać ze swoim potencjalnym pracodawcą o umiejętnościach językowych? Jak przygotować się do rekrutacji, która ma je zweryfikować? Czy istnieje sposób na pokonanie bariery językowej i związanego z nią stresu? Wszystkie te pytania ESKK zadało ekspertom i opracowało vademecum dla kandydatów, którzy nie wiedzą, jak podejść do swoich językowych zdolności.

 • Praca na dwa etaty
  Pracownik może zawrzeć dwie umowy o pracę z tym samym pracodawcą, jak również z innymi pracodawcami. Podpowiadamy, jakie są ograniczenia w tym zakresie oraz co wówczas ze składkami ZUS?

 • To jest w życiu ważne [WYWIAD]
  „Próbuj różnych prac, zawodów i stanowisk. Próbuj, bo nigdy nie wiesz co ci się przyda w życiu, jaka umiejętność i jakie doświadczenie. Może nawet okazać się, że praca, o której zawsze marzyłaś - nie jest tym, co chcesz w życiu robić” – mówi Asia Maj Dubińska, autorka bloga wolnowolniej.pl. Z osobą, która żyje „wolno” w wielkim mieście, rozmawiamy m.in. o porzuceniu etatu i przejściu „na swoje”, oszczędzaniu i spokojnym podejściu do codzienności.

 • Zezwolenie jednolite – obowiązki po uzyskaniu zezwolenia
  Zezwolenia na pobyt czasowy i pracę udziela się, gdy celem pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest wykonywanie pracy, czytamy w art. 114 ustawy o cudzoziemcach. Po wydaniu takiego zezwolenia cudzoziemiec ma pewne obowiązki. Jakie? Odpowiadamy.

 • Nocna zmiana? Sprawdź, jakie masz prawa
  Zgodnie z Kodeksem pracy godziny nocne obejmują 8 godzin pracy między 21:00 a 7:00. Każdemu pracownikowi za pracę w nocy przysługuje dodatkowe wynagrodzenie. Nie każdy jednak może taką pracę wykonywać. Podpowiadamy, jaki dodatek do wynagrodzenia przysługuje pracownikom pracującym w porze nocnej.

 • Zezwolenie jednolite – odmowa wydania lub cofnięcie
  Zezwolenie na pobyt i pracę, tzw. zezwolenie jednolite, jest wydawane cudzoziemcom zamierzającym podjąć lub kontynuować pracę na terytorium Polski, o ile okoliczności te uzasadniają pobyt cudzoziemca na terytorium RP, przez okres dłuższy niż 3 miesiące i nie dłuższy niż 3 lata. Istnieją sytuacje, w których wojewoda może nie wydać takiego zezwolenia lub cofnąć dokument już wydany. Opisujemy takie okoliczności.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.