Powrót

Arborysta – zawód dla wybranych

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2013-09-20

Kochasz drzewa i wspinaczkę? Nie przeszkadza Ci praca na wysokości? Masz dość biura i chciałbyś wykonywać nieszablonowy zawód? Zostań arborystą!

Ten specyficzny zawód jest preferowany zazwyczaj przesz osoby wrażliwe na piękno natury, a zarazem silne fizycznie. Z pewnością dostarcza adrenaliny i stanowi ciekawą alternatywę dla osób, które nie widzą siebie w pracy za biurkiem.

Czym się zajmuje arborysta?

Pojęcie arborysty wywodzi się z języka łacińskiego od słowa „arbor”, które oznacza drzewo. Osoby, które trudnią się tą profesją, bywają niekiedy nazywane „chirurgami drzew”.  Czym się zajmują? Najogólniej mówiąc, arobryści, to osoby, które pielęgnują pojedyncze drzewa metodą alpinistyczną, nie używając przy tym ciężkich sprzętów. Tomek, zawodowy arborysta, na jednym z forów tak opisuje swoje obowiązki: „Korzystając z dostępu linowego arborysta wykonuje, np. takie zabiegi jak: prześwietlanie koron, redukcja koron, usuwanie posuszu, cięcia pielęgnacyjne, usuwanie niebezpiecznych konarów. Arborysta zajmuje się także wycinką drzew metodą sekcyjną (od góry)w trudno dostępnych miejscach”. Warto przy tym wspomnieć, jak dodaje Tomek, że arboryści najczęściej pracują tam, gdzie z różnych względów może być  utrudniony dostęp do drzewa. Zazwyczaj są to więc tereny zurbanizowane.

Arboryści wykonują nie tylko bardzo pożyteczną pracę, dbając o zdrowie drzew, ale też od nich może zależeć nasze bezpieczeństwo. Stare drzewa w parkach oraz w innych miejscach przestrzeni miejskiej trzeba odpowiednio pielęgnować, przycinać konary, gdyż mogą one stanowić realne zagrożenie dla ludzi.

Trzeba przy tym podkreślić, iż nie jest to łatwy zawód. Wymaga odpowiedniej kondycji fizycznej, sprawności oraz koncentracji. Praca na wysokości wzbudza adrenalinę, stąd też organizowane są nawet specjalne zawody dla miłośników tej profesji, np. Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej.

Jak zostać „lekarzem drzew”?

W Polsce istnieją szkoły, które kształcą przyszłych arborystów.  Oferują one dwa rodzaje kursów, które przygotowują do pracy z wykorzystaniem technik linowych. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę  z tym zawodem mogą zapisać się na kurs podstawowy (poziom A). Wymagania, jakie należy spełniać, aby to zrobić, to ukończone 18 lat i aktualne orzeczenie lekarskie o zdolności do prac na wysokości.

Osoby, które chciałyby wziąć udział w kursie zaawansowanym (poziom B) powinny spełniać zaś następujące warunki: być osobą pełnoletnią, posiadać aktualne orzeczenie o zdolności do prac na wysokości, mieć ukończone kursy – pierwszej pomocy; kurs podstawowy (poziom A); kurs operatora pił mechanicznych lub drwala/pilarza. Ponadto, w tym wypadku, wymagana jest również udokumentowana praktyka w pracy na drzewach z wykorzystaniem technik linowych.

Tak wyglądają dokumenty i wymagania w przypadku osób, które chciałyby pracować z drzewami. Warto jednak zwrócić uwagę, iż do tego rodzaju pracy trzeba posiadać odpowiednie cechy charakteru oraz być osobą, która lubi wysiłek fizyczny i nie ma problemów z koordynacją swoich ruchów.

Tajniki szkoleń arborystycznych

Osoby, które chciałyby w przyszłości zostać arborystami są zobowiązane przejść przez szereg specjalistycznych szkoleń. Wśród nich znajdują się podstawowe kursy wspinaczkowe oraz pracy na drzewie z użyciem prostych technik i narzędzi ręcznych; kurs ścinki sekcyjnej. Ponadto w ramach programu nauczania szkół arborystycznych zwykle znajdują się też kursy dodatkowe, np. ratownictwa specjalistycznego, skierowanego do osób, które w swojej pracy wspinają się na drzewa, ale niekoniecznie zajmują się ich pielęgnacją (np. fotograf, ornitolog) czy szkolenia specjalistyczne dotyczące chociażby obsługi nowoczesnych urządzeń diagnostycznych do drzew.

Arboysta to z pewnością zawód nie dla każdego. Warto jednak podkreślić, że osoby, które go wykonują, zazwyczaj robią to z pasją. To dobrze o nich świadczy, gdyż praca na wysokości wymaga odpowiedzialności i wyobraźni. Przynosi zyski nie tylko finansowe, ale daje też olbrzymią satysfakcję. Praca wykonywana przez arborystów jest bowiem zarówno niezwykle pożyteczna dla natury i człowieka, jak również ekstremalna, jeśli chodzi o jej specyfikę.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: http://arborysta.org/polskie-szkoly-arborystyki,1,s.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Arborysta
http://www.lasypolskie.pl/printview.php?t=15506&start=0


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Poradnictwo zawodowe jako jedna z usług urzędu pracy
  Z usług poradnictwa zawodowego świadczonego przez powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy mogą korzystać zarówno osoby bezrobotne oraz poszukujące pracy, jak i pracodawcy. Na czym dokładnie polega ta usługa? W jakich formach może być realizowana? Wyjaśniamy.

 • Wracasz do pracy po urodzeniu dziecka? Możesz skorzystać z przerwy na karmienie
  Jakie przerwy w pracy przysługują kobiecie karmiącej piersią? Co w przypadku pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy? Czy pracodawca może nie wyrazić zgody na udzielenie przerwy na karmienie piersią? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

 • Ruch bezwizowy – których krajów dotyczy?
  Co do zasady, cudzoziemcy z krajów trzecich potrzebują odpowiedniego dokumentu (np. wizy lub karty pobytu), by przekroczyć granicę zewnętrzną państw członkowskich, w tym Polski. Są jednak kraje, których obywatele (posiadacze paszportów lub paszportów biometrycznych) mogą skorzystać z ruchu bezwizowego, który umożliwia przekroczenie granicy i pobyt krótkoterminowy bez wizy czy karty pobytu. Przedstawiamy listy państw trzecich, których obywatele są objęci obowiązkiem wizowym i krajów trzecich, których obywatele są zwolnieni z tego wymogu.

 • Nowość w Kodeksie pracy! Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej
  Niektóre zmiany w Kodeksie pracy, które weszły niedawno w życie są odpowiedzią na unijną dyrektywę work life balance, mającą na celu wyrównać szanse kobiet i mężczyzn na rynku pracy oraz przyspieszyć powrót rodziców do aktywności zawodowych. Jednym z rozwiązań, wychodzącym naprzeciw unijnym zaleceniom, jest wprowadzenie zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej. Na czym ono polega? Podpowiadamy.

 • O zmianach w przepisach prawa pracy cz. 2 [WYWIAD]
  Początek 2023 r. stał pod znakiem uchwalania i wprowadzania w życie wielu nowych przepisów prawa pracy. O najważniejszych zmianach w Kodeksie pracy rozmawialiśmy z Przemysławem Workiem, rzecznikiem Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie, starszym inspektorem pracy. W drugiej części naszej rozmowy poruszyliśmy m.in. tematy dotyczące pracy zdalnej, kontroli trzeźwości i zatrudniania obywateli Ukrainy.

 • Informowanie urzędu o podjęciu pracy
  Kto informuje urząd pracy o podjęciu pracy przez bezrobotnego, pracodawca czy bezrobotny? W jakim terminie należy wysłać informację do urzędu? Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku? Wyjaśniamy.

 • O zmianach w przepisach prawa pracy cz. 1 [WYWIAD]
  Początek 2023 r. stał pod znakiem uchwalania i wprowadzania w życie wielu nowych przepisów prawa pracy. O najważniejszych zmianach w Kodeksie pracy rozmawialiśmy z Przemysławem Workiem, rzecznikiem Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie, starszym inspektorem pracy. W pierwszej części naszej rozmowy poruszyliśmy m.in. tematy dotyczące zmian w umowach o pracę oraz urlopach związanych z rodzicielstwem.

 • Skrócony okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych
  W przepisach czytamy, że okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych ulega skróceniu m.in. o okres zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych oraz o okres odbywania stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego dorosłych przypadających na okres, w którym przysługiwałby zasiłek. Jak rozumieć ten zapis? Wyjaśniamy.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

  Pokaż/ukryj panel komentarzy