TRENDY NA RYNKU PRACY

 

 Jak szybko i skutecznie znaleźć pracę?
 Tego dowiecie się z naszych artykułów. Warto przeczytać i być na bieżąco!

Sukces poza pudełkiem

"Out-of-the-box", czyli myślenie poza pudełkiem, to stwierdzenie, które święci triumfy od dawna. Mimo to wiele osób lekceważy ten rodzaj podejścia do życia i kariery. Czy słuszne?

Komunikat niewerbalny na rozmowie kwalifikacyjnej

Twoje ponad 90 proc. szans na zatrudnienie. Jak je wykorzystasz?

Data Scientist – dlaczego jest nazywany zawodem przyszłości?

Coraz więcej uczelni otwiera nowy kierunek studiów, który kształci „władców danych”. Data Scientist to bowiem fenomen – jeden z nielicznych, tak młodych zawodów, którego popularność na rynku pracy rośnie w tempie błyskawicy.

Jak dostać podwyżkę?

Każdy o niej marzy, ale niewielu udaje się ją otrzymać. Jakie są tego przyczyny? Zły szef czy słabe umiejętności negocjacyjne? A może problem tkwi w nas…

Tylko wizjonerzy są w stanie podbić świat

Sam posiada ich wiele, dlatego uważa, że posiadanie ciekawego i angażującego hobby jest dowodem na to, że dana osoba potrafi skutecznie gospodarować czasem. O skutecznym zarządzaniu, osiąganiu sukcesu bez nadgodzin i wsparciu dla firm, zwłaszcza startupów opowiada Andrzej Krzemiński, prezes Raiffeisen-Leasing Polska S.A.

Przedsionek pracy, czyli praktyki i staże drogą do kariery

Jaką rolę odgrywają praktyki i staże w przyszłym życiu zawodowym? Czym się sugerować przy ich wyborze? Jak rekruterzy podchodzą do byłych praktykantów i stażystów? A wreszcie: czy warto korzystać z bezpłatnych praktyk? W ogniu zawodowych pytań, odpowiedzi udzieliła nam Patrycja Liniewicz, International Recruitment Director.

Rozmowa kwalifikacyjna bez tajemnic, czyli…

6 zagadnień, które na pewno pojawią się na rozmowie z rekruterem!

E-mailowy savoir-vivre

Literówki, błędy ortograficzne, zbyt dużo wykrzykników, za duże załączniki… - lista grzechów wszystkich nas - piszących e-maile - jest długa. Jak ich unikać? Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy pisaniu, zwłaszcza służbowych e-maili? Podpowiadamy!

Jak poprowadzić rozmowę, by zakończyła się sukcesem?

Jak poprosić o podwyżkę lub o przydzielenie do realizacji innego zadania? Jak przekonać szefa do realizacji swojego pomysłu? Albo odwieść go od realizacji utopijnej wizji, którą wymyślił? Wystarczy umiejętnie przygotować się do rozmowy. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Co najczęściej śmieszy rekruterów?

W zamierzeniu – perfekcyjnie napisane, profesjonalnie wyglądające, interesujące, a w rzeczywistości – nijakie, z błędami ortograficznymi, interpunkcyjnymi, a niekiedy zdjęciem, które rozweseli nawet najbardziej ponurego rekrutera. Tak często wygląda CV. Co najbardziej śmieszy?

Matryca lidera

„Szukamy absolutnej pewności, by podjąć decyzję. Absolutna pewność nie istnieje” – Grzegorz Albrecht, doradca strategiczny zarządów, tłumaczy, dlaczego podążanie za modą bywa zgubne i kto zawsze znajdzie popyt na swoje usługi.

Wybór to wolność

O śpiącej królewnie, która miała dobry PR, o sukcesie, który nie ma płci i o braniu spraw we własne ręce. O tym, że w życiu liczy się aktywność, a nie perfekcjonizm opowiada nam autorka sukcesów wielu kobiet, a przy tym spełniona zawodowo i szczęśliwa mama – Olga Kozierowska!

Wolontariat sposobem na wymarzoną pracę?

Tak uważają amerykańscy specjaliści od rekrutacji. Ponad 20 procent rekruterów zza Oceanu deklaruje, że w pierwszej kolejności zatrudni osoby z doświadczeniem wolontariackim.

Szkoły zawodowe najlepiej odpowiadają na potrzeby polskiego rynku pracy

1 na 3 pracodawców nie jest zadowolony z kompetencji absolwentów wchodzących na rynek pracy. Głównym problemem jest brak praktycznych umiejętności potrzebnych do wykonywania zawodu – wynika z badania zrealizowanego przez Millward Brown na zlecenie Work Service S.A.

Open house rekrutacją przyszłości?

Boisz się, że Twoje CV nie ma siły przebicia? A może w ogóle go nie stworzyłeś i nie masz ochoty tego robić? Jest sposób na udział w rekrutacji bez wysyłania dokumentów aplikacyjnych – szukaj ogłoszeń o pracy z rekrutacją open house!

Szczęście to kwestia wyboru…

Jest orędowniczką psychologii pozytywnej. Nie uznaje sytuacji bez wyjścia: „Panowanie nad własnym życiem jest trudną sztuką, ale wykonalną. Cel i wartości w naszym życiu są naszymi drogowskazami dokąd, jak i kiedy iść” - tłumaczy Anna Luiza Kasica-Bogucka – psycholog. Nam opowiedziała m.in. o tym, jak sobie poradzić, gdy urlop dobiegnie już końca.

Już nie lekarz czy adwokat, ale programista

Od niedawna zupełnie inaczej myśli się o zawodach przyszłości niż jeszcze dziesięć lat temu, kiedy synonimem sukcesu był zawód lekarza lub adwokata. Obecnie to branża nowych technologii i nowych mediów może spijać słodką śmietankę życiowego sukcesu, a jej

„Jesteśmy więźniami własnych stereotypów”

- tłumaczy Sylwester Pietrzyk, trener-szkoleniowiec-wykładowca-coach z 15-letnim stażem, praktyk biznesu. Przejechał w rajdzie przez Saharę z Warszawy do Bamako w Mali, nurkował u wybrzeży Borneo i w jaskiniach Jukatanu, a na co dzień łamie stereotypy, którym ulegamy. Nam zdradza, na co stać uczestników szkoleń i pracowników w wieku 50+.

Webinarium – wiedza na jedno kliknięcie myszką!

„…jeżeli ktoś miałby fantazję, żeby zrobić webinarium o tym, jak wyszydełkować szalik albo serwetkę, albo jak zbudować karmnik dla ptaków, to naprawdę mogą to być nawet takie fantazyjne tematy” – tłumaczy Dorota Kostowska, która zawodowo zajmuje się organizowaniem webinarów. Co to takiego… i dlaczego warto brać w nich udział?

Historia sukcesu – czyli jak zdobyć wymarzoną pracę?

- Zamknij oczy i wyobraź sobie mechanika samochodowego. Co ma na sobie? Jest szansa, że wyobrażasz sobie trzydziestoletniego faceta w niebieskich ogrodniczkach lub kombinezonie. Większość ludzi tak ma… - tłumaczy Paweł Tkaczyk, który zarabia opowiadaniem historii dla największych marek. - Twój potencjalny pracodawca też ma wyobrażenia na temat potencjalnego pracownika. Im bardziej jesteś w stanie je przewidzieć i dostosować się, tym lepiej dla Ciebie – tłumaczy marketingowy guru.

Nowoczesne CV

Zgodnie z badaniami rekruterzy w pierwszej kolejności skanują CV. Jak sprawić, aby w ciągu około 20 sekund „pierwszego spotkania” nasz dokument przykuł ich uwagę?

Job-coaching ratunkiem przed bezrobociem

Podczas gdy na świecie robi już furorę, obco brzmiące pojęcie job-coachingu do polskich drzwi zaledwie puka. Tymczasem połączenie wiedzy doradcy zawodowego z umiejętnościami i postawą coacha to najlepsza metoda na wyjście z impasu i znalezienie odpowiedniej pracy!

Praca bez etatu - nie taka straszna, jak ją malują?

Stały etat dla wielu osób oznacza stabilność finansową, jednak to umowy-zlecenia oraz o dzieło są coraz popularniejszymi formami zatrudnienia w Polsce. Efektem tej popularności są też zmiany w regulacjach prawnych, np. plany oskładkowania umów-zleceń czy urlopy rodzicielskie dla pracujących w ramach tych umów.

Praca za granicą atutem na rynku pracy

To, czy zatrudnienie u zagranicznego pracodawcy będzie atutem na polskim rynku pracy zależy w głównej mierze od nas samych. Warto jednak zadbać o to, aby umiejętnie przedstawić swoje zalety, które doceni rodzimy pracodawca.

Czy polskie firmy są innowacyjne?

Zdania na ten temat są podzielone. Jedni twierdzą, że polskim firmom daleko do Doliny Krzemowej, Japonii czy Niemiec, a więc nie mają szans stawać w szranki z najlepszymi, inni dostrzegają olbrzymi potencjał rodzimych przedsiębiorstw. Jaka jest prawda i co sprzyja innowacjom?

Czy kobiety w Polsce są przedsiębiorcze?

Choć w zarządach wielu przedsiębiorstw nadal dominują mężczyźni, to kobiety dziś zakładają coraz więcej firm. Prowadzenie własnego biznesu stało się nie tyle alternatywą dla bezrobocia, co sposobem na realizację marzeń.

Częsta zmiana pracodawcy atutem na rynku pracy?

Jeszcze do niedawna cenieni byli przede wszystkim ci pracownicy, którzy mogli pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w jednej firmie. Dziś jest ich coraz mniej. Pracodawcy przestali się też bać tzw. „skoczków”.

Vlogi - internetowe hobby czy prawdziwy biznes?

Chwytliwy temat, interesująca osobowość i ciężka praca – tylko czy aż tyle wystarczy, by zarabiać na YouTube? W tę działalność trzeba włożyć więcej serca niż pieniędzy – zapewniają polscy vlogerzy. Jaka jest prawda?

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.