Hays Poland: Niedopasowanie kompetencyjne to największe wyzwanie polskiego rynku pracy

Organizacje prowadzące działalność w Polsce coraz częściej zmagają się z trudnościami w pozyskiwaniu odpowiednich pracowników, co w dużej mierze wynika z rekordowo niskiego poziomu bezrobocia. Jednocześnie rośnie liczba miejsc pracy, a także zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów.

Czytaj więcej na stronach serwisu

Źródło: Serwis www.pulshr.pl, „Hays Poland: Niedopasowanie kompetencyjne to największe wyzwanie polskiego rynku pracy”, 21.11.2017


Konkurs na dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego

Ministerstwo Środowiska ogłosiło konkurs na dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego (BPN). Oferty można składać do 6 grudnia 2017 roku.

Czytaj więcej na stronach serwisu

Źródło: Serwis www.pulshr.pl, „Konkurs na dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego”, 21.11.2017


Elżbieta Rafalska: Zawód pracownika socjalnego wymaga coraz większych kompetencji

Zawód pracownika socjalnego wymaga coraz większych kompetencji i ustawicznego dokształcania się, ale też miłości do drugiego człowieka - podkreślała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska podczas wręczania nagród i wyróżnień za pracę w pomocy społecznej.

Czytaj więcej na stronach serwisu

Źródło: Serwis www.pulshr.pl, „Elżbieta Rafalska: Zawód pracownika socjalnego wymaga coraz większych kompetencji”, 21.11.2017


Office Hours BGŻ BNP Paribas: Bank szuka startupów z zakresu PSD2

Bank BGŻ BNP Paribas sukcesywnie szuka startupów, które mogą dostarczyć najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, tym razem z zakresu PSD2.

Czytaj więcej na stronach serwisu

Źródło: Serwis www.pulshr.pl, „Office Hours BGŻ BNP Paribas: Bank szuka startupów z zakresu PSD2”, 21.11.2017


RODO: Jakie kary za naruszenie przepisów?

Kto będzie ponosił odpowiedzialność za naruszenie przepisów Rozporządzenia Ogólnego o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez firmę?

Czytaj więcej na stronach serwisu

Źródło: Serwis www.pulshr.pl, „RODO: Jakie kary za naruszenie przepisów?”, 21.11.2017


PUP Radom - Giełda pracy

23 listopada 2017 r.

Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu zaprasza na giełdę pracy w dniu 23 listopada 2017 r. na stanowisko: pracownik produkcji.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Centralnej Bazy Ofert Pracy.

Źródło: Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu, 21.11.2017


ZUS ostrzega przed oszustami

Osoby podające się za pracowników ZUS i oferujące płatne doradztwo ws. dziedziczenia składek to oszuści - ostrzega Zakład Ubezpieczeń Społecznych i przypomina, że jedyna sytuacja, w której pracownik ZUS może odwiedzić ubezpieczonego, to kontrola ws. zwolnienia lekarskiego.

Czytaj więcej na stronach serwisu

Źródło: Serwis www.pulshr.pl, „ZUS ostrzega przed oszustami”, 21.11.2017


Biurowy GPS? Onboarding pracowników z nowoczesną aplikacją przynosi korzyści

Ponieważ wdrażanie nowo zatrudnionych jest bardzo ważne zarówno dla nich samych, jak i dla pracodawcy, warto zadbać, by przebiegło sprawnie i zajęło jak najmniej czasu. Warszawska firma Daftcode przetestowała nowy system stworzony na potrzeby osób należących do cyfrowego pokolenia, które cenią sobie przyjazne użytkownikom rozwiązania mobilne.

Czytaj więcej na stronach serwisu

Źródło: Serwis www.pulshr.pl, „Biurowy GPS? Onboarding pracowników z nowoczesną aplikacją przynosi korzyści”, 21.11.2017


PulsHR_Day: Jarosław Kacprzak z Future Processing o komunikacji wewnętrznej

- Po wielu próbach stworzyliśmy wewnętrzny intranet "MyFuture", który wspiera dwustronną komunikację wewnętrzną w Future Processing. Nie jest to tylko narzędzie, za pomocą którego zarząd czy menedżerowie przekazują informacje. Chcemy, by każdy osoba z działu IT miała możliwość wypowiedzenia się na dany temat - mówi Jarosław Kacprzak z Future Processing.

Czytaj więcej na stronach serwisu

Źródło: Serwis www.pulshr.pl, „PulsHR_Day: Jarosław Kacprzak z Future Processing o komunikacji wewnętrznej”, 21.11.2017


PUP Piekary Śląskie - Giełda pracy

23 listopada 2017 r.

Powiatowy Urząd Pracy w Piekarach Śląskich zaprasza na giełdę pracy w dniu 23 listopada 2017 r. na stanowisko: operator produkcji.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Centralnej Bazy Ofert Pracy.

Źródło: Powiatowy Urząd Pracy w Piekarach Śląskich, 21.11.2017


PUP Police - Giełda pracy

23 listopada 2017 r.

Powiatowy Urząd Pracy w Policach zaprasza na giełdę pracy w dniu 23 listopada 2017 r. na stanowisko: operator maszyn.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Centralnej Bazy Ofert Pracy.

Źródło: Powiatowy Urząd Pracy w Policach, 21.11.2017


Mateusz Morawiecki: Więcej pieniędzy na przemysł kosmiczny

Będziemy przeznaczać więcej pieniędzy na przemysł kosmiczny - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas konferencji "5 lat Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej".

Czytaj więcej na stronach serwisu

Źródło: Serwis www.pulshr.pl, „Mateusz Morawiecki: Więcej pieniędzy na przemysł kosmiczny”, PAP, 6.11.2017


PUP Siedlce - Giełda pracy

23 listopada 2017 r.

Powiatowy Urząd Pracy w Siedlcach zaprasza na giełdę pracy w dniu 23 listopada 2017 r. na stanowisko: magazynier-sprzedawca.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Centralnej Bazy Ofert Pracy.

Źródło: Powiatowy Urząd Pracy w Siedlcach, 21.11.2017


PUP Milicz - Giełda pracy

Powiatowy Urząd Pracy w Miliczu zaprasza do udziału w giełdzie pracy organizowanej dla Sanpro Interim BPO Sp. z o.o. Sp. K.

Aktualnie firma poszukuje kandydatów na stanowiska:

 • operatorów urządzeń laboratoryjnych,
 • elektroników,
 • mechaników,
 • operatorów maszyn i urządzeń odlewniczych,
 • operatorów wózków widłowych,
 • techników procesów chemicznych,
 • operatorów maszyn.

Spotkanie z przedstawicielem firmy odbędzie się 8.12.2017 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Miliczu.

Osoby zainteresowane udziałem w nim proszone są o kontakt z doradcami klienta.

Źródło: Powiatowy Urząd Pracy w Miliczu, 21.11.2017


PUP Człuchów - Nabór wniosków RPO

Powiatowy Urząd Pracy w Człuchowie informuje, że w ramach projektu „Aktywizacja osób bezrobotnych w powiecie człuchowskim III" współfinansowanego ze środków EFS posiada środki na: utworzenie stanowiska pracy w ramach refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy i podjęcie działalności gospodarczej.

Projekt jest skierowany do osób powyżej 30. roku życia, należących co najmniej do jednej z poniższych grup:

 • osoby powyżej 50. roku życia,
 • kobiety,
 • osoby z niepełnosprawnościami,
 • osoby długotrwale bezrobotne,
 • osoby o niskich kwalifikacjach.

Źródło: Powiatowy Urząd Pracy w Człuchowie, 21.11.2017


Czy zabraknie pracy dla programistów? - prognoza na 2020 rok

Coraz więcej osób chce zostać programistą. Branża IT kusi dobrym wynagrodzeniem, benefitami i stabilną pracą. Czy ta bańka za chwilę pęknie? Eksperci ze szkoły programowania online Kodilla.com uspokajają: firmy z branży IT mają się dobrze i będą miały jeszcze lepiej.

Pracodawcy wciąż poszukują specjalistów IT. Wiele osób decyduje się nawet na przebranżowienie, aby dołączyć do tej branży. Czy rynek pracy nasyci się programistami? Na pewno nie nastąpi to w ciągu kilku następnych lat - potwierdzają to raporty finansowe firm z branży IT. Te przedsiębiorstwa zatrudniają i będą zatrudniać programistów, bo ich sytuacja na rynku wygląda optymistycznie.

 

Od 2009 roku rosną przychody firm z branży IT

 

Mówi się, że wszystko co dobre, szybko się kończy - to jednak nie dotyczy tej branży. A dowodem są dane z GUS, zgodnie z którymi od 2009 do 2017 roku przychody firm z branży IT wzrosły o 16 mld złotych. Według prognoz ekspertów ze szkoły programowania online Kodilla.com, przy takiej tendencji, do 2020 roku przychody przedsiębiorstw z tego segmentu będą zwiększać się o ok. 10% rocznie, aby za nieco ponad 2 lata osiągnąć zawrotne 23 mld złotych. Co to oznacza dla rynku pracy?

 

IT - to jest i będzie rynek pracownika

 

Konkurencja o najlepszych specjalistów jest bardzo duża. Pracodawcy decydują się zapłacić więcej, aby zachęcić i zatrzymać najlepszych z nich. Aby to osiągnąć, konieczne są podwyżki oraz pakiety świadczeń dodatkowych, dopasowane do indywidualnych potrzeb pracowników. Z drugiej strony pracownicy, szczególnie z branży IT, są świadomi niedoborów kadrowych i wymagają coraz więcej. Czy pracodawcy są w stanie zapewnić im to, czego oczekują?

 

Z analizy ekspertów ze szkoły programowania online Kodilla.com wynika, że obecnie, jak i w przyszłości, firmy z sektora IT nie będą miały z tym problemu. Ich przychody rosną, a jednocześnie charakteryzują się stosunkowo małym procentem kosztów (76,7%), więc mają do dyspozycji kapitał na podwyżki albo dodatkowy program socjalny. Dla porównania, w całej gospodarce udział kosztów do przychodów wynosi 94%. Im niższy udział kosztów, tym wyższa jest efektywność danego sektora, a firmom zostaje więcej zysku.

 

Z roku na rok rosną wynagrodzenia dla pracowników IT

 

 

Wynagrodzenia pracowników firm z sektora IT rosną wolniej niż przychody tych przedsiębiorstw, ale mimo to od 2009 do 2017 wzrosły o 1153 złote. Według prognoz ekspertów Kodilla.com, do 2020 roku pensje wzrosną o 1572 zł. W 2017 roku wynagrodzenie w branży IT wyniosło średnio 3894 złotych. Może się wydawać, że to nieduża kwota, ale w danych GUS zawarte są wynagrodzenia wszystkich pracowników, czyli programistów, ale też np. asystentów, stażystów czy osób zajmujących się sprzątaniem. Jeśli chodzi o pensje programistów, według raportów Sedlak&Sedlak mediana wynagrodzeń na stanowisku javascript/frontend webdeveloper w 2017 roku wyniosła 5430 zł, a java developera 6774 zł (brutto na umowie o pracę). Porównując do roku 2016, jest to więcej o 230 zł w obu przypadkach, nawet mimo dołączenia do branży kilkunastu tysięcy nowych pracowników, którzy mogli zaniżyć średnią.

 

Wynagrodzenia w IT a inne branże

 

Analiza wynagrodzeń w poszczególnych sektorach rynku potwierdza, że sektor IT charakteryzuje się najwyższym średnim wynagrodzeniem - wynosi ono 3900 zł. Powyżej 3 tys. zł zarabiają również pracownicy nieruchomości (3318 zł) i firm z sektora Nauka i technika. Najmniejsze pensje są odnotowane w branży Leśnictwo i rybactwo.

 

 

Jak będzie wyglądać IT w przyszłości?

 

W 2020 roku firmy z branży IT odnotują wzrost przychodów o 23 mld złotych, koszty utrzymają się na poziomie 28 mld zł, a pensje pracowników IT wzrosną o 1572 zł w stosunku do roku 2009. Zarówno wyniki finansowe, jak i prognozy zachęcają coraz więcej osób do dołączenia do branży IT. - "Przebranżowienie się jest możliwe w ciągu 3-6 miesięcy na bootcampie programistycznym, choć wymaga pracy i poświęcenia min. 15-20 godzin tygodniowo. Wśród kursantów są jednak osoby, które rozpoczynają naukę bez znajomości podstaw programowania, a mimo tego, już jako absolwenci, dostają pracę na stanowisku junior developer. Z bootcampów bardzo często korzystają też marketingowcy czy nauczyciele, którzy chcą podnieść swoją konkurencyjność na rynku pracy, zyskując umiejętności programistyczne" - komentuje Marcin Kosedowski ze szkoły programowania online Kodilla.com.

 

Wyniki finansowe firm z branży IT, jak i prognozy na rok 2020 obalają mit, że na polskim rynku pracy będzie przesyt programistów. W ciągu kilku następnych lat pracodawcy będą szukać osób z umiejętnościami programowania.

 

Źródło: Kodilla.com

 


Po co Ci mentor? Rozmowa z Piotrem Dobrowolskim

23.11.2017

Data webinarium: 23 listopada 2017 r., godz. 19:00

Czy potrzebujesz mentora w nauce programowania?

W czasie webinaru porozmawiamy o tym:

 • jaką rolę w procesie edukacji pełni mentor,
 • czego w praktyce można od niego oczekiwać,
 • jak dokładnie przebiega kształcenie pod okiem mentora w Kodilli,
 • oraz zostawimy sporo przestrzeni na serię Waszych pytań.

Bezpośredni link do webinarium: Po co Ci mentor? Rozmowa z Piotrem Dobrowolskim


Szkolenie z obsługi panelu EmailLabs™

29.11.2017

Data webinarium: 29 listopada 2017 r., godz. 10:00

Podczas webinaru poznasz funkcje panelu EmailLabsTM, które pozwolą Ci rozpocząć pracę z usługą i optymalizować swoje wysyłki. To idealne szkolenie dla nowych użytkowników, osób które chcą przetestować EmailLabsTM oraz tych, którzy już korzystają z naszej usługi.

Bezpośredni link do webinarium: Szkolenie z obsługi panelu EmailLabs™


Asertywność w zarządzaniu czasem. Jak budować i rozwijać pewność siebie.

22.11.2017

Data webinarium: 22 listopada 2017 r., godz. 21:00

Bezpośredni link do webinarium: Asertywność w zarządzaniu czasem. Jak budować i rozwijać pewność siebie.


PUP Człuchów - Nabór wniosków PO WER

Powiatowy Urząd Pracy w Człuchowie informuje, że w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie człuchowskim III" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, posiada środki na: podjęcie działalności gospodarczej, bony na zasiedlenie, bony szkoleniowe.

Projekt jest skierowany do osób młodych poniżej 30. roku życia pozostających bez pracy w powiecie człuchowskim.

Źródło: Powiatowy Urząd Pracy w Człuchowie, 21.11.2017


Fabryka CV - Pomagamy bezpłatnie w pisaniu CV lub tłumaczeniu na język angielski

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.