Spacer po Podlasiu a spełnienie zawodowych marzeń [WYWIAD]

Rzuciła stabilną pracę w szkole i wywróciła swoje życie do góry nogami. Teraz spełnia się zawodowo w pracy marzeń, którą zdobyła… przypadkiem! - Uwielbiam pracę z ludźmi – ich się nie da oszukać, wiedzą, kto jest autentyczny i daje z siebie wszystko – tłumaczy Anna Kraśnicka, licencjonowany przewodnik po Podlaskiem.

 

Jak to się stało, że została Pani licencjonowanym przewodnikiem?

 

To był czysty przypadek, zawsze czułam, że mogłabym być przewodnikiem, ale przez 11 lat byłam nauczycielem historii i angielskiego. Kiedy rzuciłam pracę w szkole, to bardzo nie chciałam do niej wracać. Zaczęłam się rozglądać za innymi możliwościami.

 

Zarejestrowałam się w urzędzie pracy i dostałam propozycję kursu na przewodnika.

Właściwie to nie było już miejsc – znalazłam się na liście rezerwowej. I... ktoś zrezygnował! Dziś z 14 osób z mojego kursu nikt nie uprawia zawodu, a ja stałam się jednym z najaktywniejszych przewodników w mieście. (uśmiech)

 

No właśnie - jest Pani przewodniczką po mieście i regionie, który nie jest jeszcze do końca odkryty przez turystów. W  jaki sposób podchodzi Pani do pracy w takim miejscu?

 

Traktuję to jako wyzwanie. Prowadzę fanpejdż na Facebooku i blog, który podbija serca ludzi z całej Polski. Kocham i cenię Podlasie – staram się pokazywać jego najpiękniejsze, często zaskakujące strony. Na blogu zamieszczam unikalne artykuły, które czytają setki ludzi. Do tego cudowne zdjęcia... wszystko przede mną – zapraszam do współpracy innych przewodników i fotografów, staram się stworzyć pewną markę. Nie liczę na wsparcie urzędów, PROT-ów, ROT-ów, funduszy – już dawno się przekonałam, że powiedzenie „Umiesz liczyć – licz na siebie" należy traktować literalnie. Podchodzę więc do tej pracy tak: muszę sobie sama zdobyć klientów – ciężką pracą. Póki co nie mogę narzekać, w maju i czerwcu oprowadziłam kilka tysięcy ludzi. Telefon dzwoni codziennie.

 

Co Pani najbardziej lubi w swojej pracy?

 

Podlaskie – nasza przyroda, historia, cudowni ludzie. Dynamika i bezustanne odkrywanie. Do tego kontakt z ludźmi – to kwintesencja tej pracy. Uwielbiam pracę z ludźmi – ich się nie da oszukać, wiedzą, kto jest autentyczny i daje z siebie wszystko. Cóż może być piękniejszego niż oklaski i słowa wdzięczności za przekazanie kawałka piękna naszego kraju?

Rzeczywiście, wiele osób marzy o takiej pracy… Jakie więc predyspozycje trzeba posiadać, żeby zostać przewodnikiem?

Nie da się ukryć, że to nie jest zawód dla każdego. Trzeba mieć trochę odwagi – jest się bezustannie na świeczniku, występuje się publicznie, często z mikrofonem – trema to coś naturalnego, ale osoby, które nie mają wiary w swoją wiedzę i możliwości, mogą mieć z tym problem. Początki były trudne – wystąpienia przed kamerą czy przed pięćdziesięcioma osobami przyprawiały mnie o zawrót głowy – dziś w ogóle mnie to nie rusza. Druga sprawa to chęć do... nauki. Wyszłam ze szkoły, ale nie przestałam się uczyć. Wyszukiwanie informacji, zapamiętywanie historii, bezustanne poszukiwania w książkach i internecie, setki stron notatek – to chleb powszedni przewodnika. Nie da się ukryć, że warto znać języki, przynajmniej angielski lub rosyjski - to bardzo ułatwia start.

 

Jakie są teraz trendy w turystyce? Czego ludzie najbardziej szukają, potrzebują, co ich zachwyca?

 

Mogę tylko powiedzieć czego turyści szukają na Podlasiu – przypuszczam, że to może być ogólny trend. Chodzi o tzw. slow life.

 

 

Ludzie przejedli się masową turystyką, tłumami nad morzem, mechanicznym zarabianiem na przyjezdnych. Potrzebują indywidualnego traktowania, kontaktu z unikalnym produktem, autentyzmu.

Moi turyści chcą smakować Podlasie w spokoju, powoli i z pietyzmem. Chcą spacerować – nie biec, chcą kontaktu z naturą, a nie oglądania jej przez szybę, chcą zjeść domowe kartacze, zamiast jedzenia z McDonald’s. Chcą odpocząć od gwaru, tłumu i miejskiego wyścigu szczurów. Pragną wyciszenia.

 

A jakie kierunki sama Pani preferuje, gdzie Pani najlepiej odpoczywa?

 

Bardzo dużo podróżuję z rodziną. Osobiście szukam miejsc z gwarantowaną pogodą – u nas doskwiera mi długa zima, deszcze i wiatry. Zwykle wybieramy słoneczną Italię. Na jesienne wypady Portugalię lub Grecję. Podróżowanie po Europie daje mi dystans i pewność siebie, dzięki temu wiem, że nie muszę się mojego regionu wstydzić, wiem, że jest piękny, czysty i ma ogromny potencjał.

 

Anna Kraśnicka – przez 11 lat nauczyciel historii i angielskiego, aktywny przewodnik po województwie podlaskim i Białymstoku. Autorka popularnego bloga Białystok subiektywnie, prowadzi też profil na Facebooku skierowany do osób zakochanych w Podlasiu.

 

Rozmawiała Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 


Konflikty są potrzebne [WYWIAD]

Z czego wynikają konflikty w pracy? Dlaczego czasami są potrzebne? Czy rywalizacja w pracy rzeczywiście przekłada się na zysk firmy? Izabela Kielczyk, psycholog biznesu z wieloletnim doświadczeniem, zdradza kilka patentów na to, jak pracować (i zarządzać), aby wszystkim żyło się lżej!

Co najczęściej wpływa na poziom stresu w pracy: nadmiar obowiązków czy relacje międzyludzkie? A może coś jeszcze innego?

 

Są różne generatory stresu, zarówno nadmiar obowiązków, jak i za mało obowiązków czy też relacje z innymi ludźmi. To kwestia tego, na co dany człowiek jest bardziej wrażliwy. Są ludzie, dla których relacje mniej się liczą i dla nich bardziej stresujący jest nadmiar lub brak zadań. Generalnie jednak ludzie są społeczni i relacje potrafią im bardzo uprzykrzyć życie, w pracy być czynnikiem stresu czy też powodem, dla którego zmieniają pracę. Takie osoby, mimo dobrych zarobków, mówią, że atmosfera jest nie do wytrzymania i odchodzą.

 

Czy konflikty w pracy rzeczywiście są nieuniknione? Z czego one najczęściej wynikają?

 

Bardzo często z różnicy charakterów. Są też różne konflikty natury komunikacyjnej. Ludzie nie do końca mówią tym samym językiem, a często o to samo im chodzi. Kłócą się. Nie potrafią dostrzec, że problemy nie wynikają z tego, że my kogoś nie lubimy albo ktoś jest wredny, tylko z tego, że nie potrafimy zaakceptować, że ktoś może mieć inny punkt widzenia niż my, może się z nami nie zgadzać. Te konflikty, wbrew pozorom, są potrzebne w pracy.

 

Czasami, żeby coś nowego wymyślić, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie, trzeba się dotrzeć. Najgorsze, co może nastąpić w takiej sytuacji, to okopywanie się w swoich stanowiskach i przekonanie, że to my jesteśmy ci dobrzy, mamy rację, a „oni” są źli.

W takiej sytuacji konflikty są niepotrzebnie zaogniane i przyjmują ostrą formę.

 

Jak więc dbać o relacje  w pracy, aby były poprawne, aby nam się dobrze współpracowało z innymi osobami? Co Pani doradza swoim klientom, narzekającym na konflikty w  pracy?

 

Po pierwsze pytam, czy oni zawsze tak łatwo popadali w konflikty z innymi ludźmi. Jeśli tak było, to może w nich jest coś takiego, co powoduje, że mają problem w relacjach z innymi osobami, i tak jest najczęściej. Drugie pytanie brzmi: z kim ci jest ciężko? Gdy słyszę:  mam problem z szefem, pytam: ale co konkretnie z szefem? Na czym polega problem? Często ludzie mówią mi, że oni czegoś chcą, a szef się nie zgadza. Wówczas sprawdzamy, jakich technik negocjacyjnych używa ten człowiek i jak on w ogóle upomina się o to, co uważa, że mu się należy. Są też indywidualne treningi komunikacji, negocjacji, nawet umiejętnego kłócenia się z ludźmi, mówienia, o co mi chodzi bez obrażania drugiej osoby, i to też często działa.

 

A czy są zachowania, których lepiej unikać w pracy, tematy, których lepiej nie poruszać? I odwrotnie: jakie zachowania i tematy rozmów są dobrze widziane w pracy?

 

Ostatnio szczególnie polityka jest takim tematem, którego lepiej nie poruszać, pogoda jest OK.

 

Faktycznie, to są tematy będące na dwóch biegunach. Coś jeszcze?

 

Na pewno w nowej pracy lepiej nie poruszać tematów osobistych.

Wydaje mi się jednak, że obok tematu ważna jest również forma, czyli to, w jaki sposób zwracamy się do innych ludzi, jak ich oceniamy, co o nich mówimy, jakim językiem do nich mówimy. To jest bardzo często ważniejsze niż sam temat.

 

Jeśli ktoś w rozmowie jest pełen agresji, źle wyraża się o innych, to z takim człowiekiem nie chcemy rozmawiać nawet o pogodzie.

To jest więc też kwestia naszego nastawienia do innych ludzi. Warto być wrażliwym, jeśli widzimy, że ktoś nie chce rozmawiać na jakiś temat, to też go nie drążymy. Chodzi o szacunek, świadomość, że ktoś może nie chcieć rozmawiać na dany temat. Wtedy lepiej porozmawiać o tym z innym kolegą czy koleżanką. Tematy tematami, ale zasadniczą kwestią jest, w jaki sposób o nich mówimy.

 

Czy dobrym sposobem na zachowanie poprawnych relacji są np. spotkania integracyjne?

 

W tym wypadku jest ważne, aby ta integracja była robiona z głową i żeby ludzie nie mieli poczucia, że są do niej zmuszani. Na pewno spotkanie gdzieś poza środowiskiem pracy, wyjście zza biurek i niepatrzenie na siebie tylko przez pryzmat stanowisk sprzyja komunikacji, temu, że ludzie potrafią się dogadać. Gdzieś na zewnątrz przestajemy być dyrektorem czy sekretarką i zaczynamy być ludźmi, wtedy łatwiej jest nam zrozumieć drugiego człowieka.

 

A czy te relacje pomiędzy współpracownikami mogą przekładać się na funkcjonowanie firmy, a nawet jej zyski?

 

Menedżerzy mówią mi, że kiedyś była modna rywalizacja między zespołami, bardzo zacięta, taka wręcz „bij-zabij” na to, kto więcej zarobi. Teraz okazuje się, że większa rywalizacja, zafiksowanie na tym, kto więcej sprzeda, nie przekłada się na zysk. Może ujmę to precyzyjniej: przekłada się, ale tylko do pewnego momentu. Na początku faktycznie sprzedaż wzrasta, natomiast jednocześnie narastają też konflikty i w pewnym momencie są one tak duże, że sprzedaż zaczyna spadać, bo część osób się zwalnia, czyli nie wytrzymuje narzuconego tempa.

 

Zbytnia rywalizacja i jej podsycanie w zespole wcale nie przynosi długofalowych zysków.

Powoduje natomiast, że atmosfera w zespole się psuje i ludzie nie chcą w takim wyścigu uczestniczyć.

 

Czasami, nawet mimo udanych relacji, dopada nas chandra i niechęć do pracy, szczególnie jesienią. Jak sobie z tym radzić?

 

Nie walczyć z tym. Trzeba, po prostu, zaakceptować, że teraz tak jest. Są takie momenty w naturze, że nam się zwyczajnie nic nie chce i jest to naturalne, tak czasami może być. Warto wtedy zadbać o zrobienie czegoś dla siebie. Znaleźć jakieś hobby, to, co lubimy robić i przynajmniej trzy razy w tygodniu faktycznie to robić. Obojętnie czy to będzie 15 minut, czy godzina, ale niech to będzie taki czas, gdzie będziemy mieć poczucie, że robimy coś innego, poza pracą. Warto też zaakceptować ten jesienny spadek energetyczny i  zastanowić się, jak ja mogę go wykorzystać. Są ludzie, u których taki czas sprzyja zadumie i łatwiej im pisać projekty. Zobaczmy, co nam w tej zadumie dobrze idzie, czy to opracowanie rozmowy z trudnym klientem, czy nawet przygotowanie się do rozmowy o podwyżkę. Na pewno warto zadbać o sport, który podnosi nam poziom endorfin, obojętnie, czy będą to spacery czy kopanie w ogródku, czy bieganie – spróbujmy znaleźć cos takiego, co sprawia nam, po prostu, radość.

 

Skoro jesteśmy przy sporcie – wiele osób odczuwa presję uprawiania jakiegoś sportu. Jak sobie z tym radzić? Czy lepiej zmusić się do popularnej dyscypliny, np. biegania, czy lepiej szukać alternatyw, aby nas ewentualnie coś popularnego, co nie przypadło nam do gustu, nie zniechęciło do dalszych treningów?

 

Warto w tym wypadku iść za swoim wewnętrznym głosem. Nie ulegać modzie, naciskom – że wszyscy to robią, tylko szukać czegoś, co faktycznie sprawia mi radość. Czasami nasz organizm czuje, co by chciał robić, ale mówimy: no nie, ja mam medytować? Chodzić na jogę? Tam prawie nic się nie robi, a wszyscy biegają. Warto jednak iść za tym pierwszym impulsem, w którego stronę nas ciągnie. Oczywiście od czasu do czasu można spróbować czegoś innego, eksperymentować, ale w taki sposób, aby to nigdy nie była presja, że „skoro inni tak robią, to ja też muszę”.

 

Izabela Kielczyk - psychoterapeuta, psycholog biznesu, ukończyła Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jest członkiem Samorządu Zawodowego Psychologów Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Założyła i prowadzi Pracownię Psychorozwoju. Ukończyła profesjonalny kurs coachingu w ośrodku Intra. Jest certyfikowanym terapeutą skoncentrowanym na rozwiązaniu TSR oraz certyfikowanym Coachem International Coaching Community (ICC). Ukończyła studium psychoterapii w Szkole Psychoterapii w ośrodku Intra. Dodatkowo ma ukończone kursy z zakresu terapii: „Terapia skoncentrowana na doświadczaniu Greenberga” oraz „Asertywność  symboliczna” - szkolenia organizowane przez ośrodek pomocy i edukacji psychologicznej Intra, rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne.

Jest ekspertem m.in. w dziedzinie coachingu biznesowego, komunikacji interpersonalnej, asertywności oraz metod budowania poczucia wewnętrznej mocy sprawczej. Jest również autorką  terapii dla ludzi biznesu, dla których prowadzi  sesje „businessman na kozetce”.

Uprawianie sportów to jej hobby: pilates, treningi interwałowe, bieganie, jazda na nartach, biegówkach, rowerze i wędrówki górskie – tym aktywnościom poświęca swój wolny czas.

 


PUP Katowice - XXI Targi Pracy

6 października 2017 r.

Powiatowy Urząd Pracy w Katowicach serdecznie zaprasza do uczestnictwa w XXI Targach Pracy, które odbędą się 6 października 2017 r. w godzinach od 10.00 – 13.00 w Centrum Biznesowym, ul. Opolska 22 w Katowicach (wejście od ul. Sobieskiego 11).

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej urzędu pracy.

Źródło: Powiatowy Urząd Pracy w Katowicach, 25.09.2017

GUP Kraków - Giełda pracy

6 października 2017 r.

Grodzki Urząd Pracy w Krakowie zaprasza na giełdę pracy w dniu 6 października 2017 r. na stanowiska:

  • Pracownik rozkładający towar na półkach,
  • Kasjer handlowy w hipermarkecie.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Centralnej Bazy Ofert Pracy.

Źródło: Grodzki Urząd Pracy w Krakowie, 25.09.2017


PUP Nysa - Giełda pracy

5 października 2017 r.

Powiatowy Urząd Pracy w Nysie zaprasza na giełdę pracy w dniu 5 października 2017 r. na stanowisko: sprzedawca w branży spożywczej.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Centralnej Bazy Ofert Pracy.

Źródło: Powiatowy Urząd Pracy w Nysie, 25.09.2017


PUP Ełk - Giełda pracy

5 października 2017 r.

Powiatowy Urząd Pracy w Ełku zaprasza na giełdę pracy w dniu 5 października 2017 r. na stanowisko:

  • operator prasy,
  • operator maszyny drukujacej,
  • szwaczka.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Centralnej Bazy Ofert Pracy.

Źródło: Powiatowy Urząd Pracy w Ełku, 25.09.2017


Ile czasu do rozstania. Jakie okresy wypowiedzenia dla pracowników?

I pracodawca, i pracownik mogą rozwiązać angaż za wypowiedzeniem. Muszą się jednak liczyć z tym, że przy takim trybie pożegnanie nie nastąpi natychmiast.

Czytaj więcej na stronach serwisu

Źródło: Serwis www.kariera.pl, „Ile czasu do rozstania. Jakie okresy wypowiedzenia dla pracowników?”, Grażyna Ordak, 22.09.2017


WUP Warszawa - Harmonogram warsztatów i spotkań informacyjnych w IV kwartale realizowanych przez CIiPKZ w filii WUP w Ciechanowie

Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem i do udziału w zajęciach warsztatowych oraz spotkaniach informacyjnych organizowanych przez Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Filii WUP w Ciechanowie w okresie październik-grudzień 2017 r.

Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce "poradnictwo zawodowe" na stronie internetowej WUP Warszawa.

Źródło: Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie - Filia w Ciechanowie, 25.09.2017


PUP Białystok - Giełda pracy

5 października 2017 r.

Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku zaprasza na giełdę pracy w dniu 5 października 2017 r. na stanowisko:

  • Technolog robót wykończeniowych w budownictwie,
  • Murarz.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Centralnej Bazy Ofert Pracy.

Źródło: Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku, 25.09.2017


Mobilny HR Manager - nowa propozycja dla małych i średnich firm

Wielkie korporacje już dawno przekonały się, jak ważne stało się profesjonalne zarządzanie pracownikami. Ta świadomość powoli przenika również do małych i średnich firm. Dla nich jednak, wewnętrzny dział HR to duże wyzwania. Z pomocą przychodzi usługa Mobilnego HR Managera.

Czytaj więcej na stronach serwisu

Źródło: Serwis www.kadry.abc.com.pl, „Mobilny HR Manager - nowa propozycja dla małych i średnich firm”, 25.09.2017


GUP Kraków - Giełda pracy

5 października 2017 r.

Grodzki Urząd Pracy w Krakowie zaprasza na giełdę pracy w dniu 5 października 2017 r. na stanowiska: kasjer handlowy/sprzedawca.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Centralnej Bazy Ofert Pracy.

Źródło: Grodzki Urząd Pracy w Krakowie, 25.09.2017


PUP Poznań - Giełda pracy

5 października 2017 r.

Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu zaprasza na giełdę pracy w dniu 5 października 2017 r. na stanowisko: technik budownictwa.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Centralnej Bazy Ofert Pracy.

Źródło: Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu, 25.09.2017

MUP Kielce - Komunikat uzupełniający w sprawie naboru stażowego 18-22 września

Miejski Urząd Pracy w Kielcach informuje, iż w związku z tym, iż liczba złożonych wniosków o zorganizowanie stażu w ramach programu POWER przekracza możliwości finansowe urzędu, staże, które mają rozpoczynać się od 4 grudnia br. będą przyznawane na maksymalny okres 4 miesięcy z możliwością ich przedłużenia, w sytuacji dostępności środków finansowych przeznaczonych na ten cel.

Urząd przeprasza za zaistniałą sytuacją.

Źródło: Miejski Urząd Pracy w Kielcach, 25.09.2017


Znów jest praca dla imigrantów w Norwegii

Bezrobocie wśród imigrantów w Norwegii spada. Powstają nowe miejsca pracy i rośnie zapotrzebowanie na pracowników.

Czytaj więcej na stronach serwisu

Źródło: Serwis www.kariera.pl, „Znów jest praca dla imigrantów w Norwegii”, Urszula Lesman, 21.09.2017


MUP Kielce - Projekt pn. "Idealny Pakiet"

Miejski Urząd Pracy w Kielcach informuje, iż pracodawcy cały czas mogą korzystać z możliwości, jakie daje projekt pn. "Idealny Pakiet".

W ramach projektu pracodawcy mogą starać się o dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie osoby bezrobotnej powyżej 50. roku życia oraz zorganizować prace interwencyjne.

Kompletnie wypełnione wnioski należy składać w Biurze Obsługi Klienta w godzinach 7.45-15.15.

Aktualne druki dostępne są na stronie internetowej urzędu oraz na miejscu w Biurze Obsługi Klienta.

Wszelkie szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 41 340 60 24, 41 340 60 77 lub w pokojach 63, 64.

Źródło: Miejski Urząd Pracy w Kielcach, 25.09.2017


„Wróciliśmy z emigracji, zaczęło się prawdziwe życie” [Zawróceni]

Wyjeżdżali jako para bez zobowiązań, dla przygody i zawodowych perspektyw. Osiem lat na Lazurowym Wybrzeżu nazywają najlepszym okresem w swoim życiu. Optymizm Południowców, słońce i podróże weszły im w krew. Do Polski wracali ze zmęczenia materiału, w modelu 2+2, gdy dobrze żyć we Francji było już trudniej i drożej. W Gdyni czekali dziadkowie, znajomi i zawodowy projekt. Rzeczywistość rozminęła się jednak z wyobrażeniami na wielu frontach. Dziś nie czują się tu jak u siebie i myślą o ponownej emigracji.

Czytaj więcej na stronach serwisu

Źródło: Serwis www.bankier.pl, „„Wróciliśmy z emigracji, zaczęło się prawdziwe życie” [Zawróceni]”, Malwina Wrotniak, 25.09.2017


PUP Zgorzelec - Giełda pracy

4 października 2017 r.

Powiatowy Urząd Pracy w Zgorzelcu zaprasza na giełdę pracy w dniu 4 października 2017 r. na stanowisko: kasjer-sprzedawca.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Centralnej Bazy Ofert Pracy.

Źródło: Powiatowy Urząd Pracy w Zgorzelcu, 25.09.2017


PUP Nysa - Giełda pracy

2 października 2017 r.

Powiatowy Urząd Pracy w Nysie zaprasza na giełdę pracy w dniu 2 października 2017 r. na stanowisko: sprzedawca.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Centralnej Bazy Ofert Pracy.

Źródło: Powiatowy Urząd Pracy w Nysie, 22.09.2017


PUP Nysa - Giełda pracy

4 października 2017 r.

Powiatowy Urząd Pracy w Nysie zaprasza na giełdę pracy w dniu 4 października 2017 r. na stanowisko: specjalista ds. sprzedaży.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Centralnej Bazy Ofert Pracy.

Źródło: Powiatowy Urząd Pracy w Nysie, 22.09.2017


GUP Kraków - Giełda pracy

3 października 2017 r.

Grodzki Urząd Pracy w Krakowie zaprasza na giełdę pracy w dniu 3 października 2017 r. na stanowiska: kierowca autobusu w komunikacji miejskiej.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Centralnej Bazy Ofert Pracy.

Źródło: Grodzki Urząd Pracy w Krakowie, 25.09.2017


Fabryka CV - Pomagamy bezpłatnie w pisaniu CV lub tłumaczeniu na język angielski

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.