Coworking będzie w Polsce zyskiwał na popularności

Polski rynek pracy dynamicznie się zmienia. Jednym z przejawów tych zmian jest rozwój przestrzeni coworkingowych, które ostatnio znalazły się na liście trendów, zmieniających oblicze prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Na czym polega rewolucja?

Czytaj więcej na stronach serwisu

Źródło: Serwis www.pulshr.pl, „Coworking będzie w Polsce zyskiwał na popularności”, 20.08.2017


PUP Kolbuszowa - Ogłoszenie o naborze wniosków w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Powiatowy Urząd Pracy w Kolbuszowej ogłasza kolejny nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) zgodnie z priorytetami wskazanymi przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w 2017 r.

Wnioski wraz z załącznikami można składać w postaci papierowej lub elektronicznej od 16.08.2017 r. do 30.08.2017 r. w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Kolbuszowej, pok. nr 14, I piętro  w godzinach od 8.00 do 15.30 lub przesłać pocztą na adres: Powiatowy Urząd Pracy, ul. J. Piłsudskiego 59 A.

Wnioski złożone poza terminem naboru nie będą podlegały rozpatrzeniu.

Szczegółowe informacje o naborze są dostępne na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Kolbuszowej.

Źródło: Powiatowy Urząd Pracy w Kolbuszowej, 21.08.2017


Bezpłatne szkolenia z prawa zamówień publicznych dla przedsiębiorstw społecznych

Bezpłatne szkolenia z zakresu prawa zamówień publicznych dla spółdzielni socjalnych i innych przedsiębiorstw społecznych z województwa podkarpackiego.

Czytaj więcej na stronach serwisu

Źródło: Serwis www.ekonomiaspoleczna.pl, „Bezpłatne szkolenia z prawa zamówień publicznych dla przedsiębiorstw społecznych”, Monika Dąbska, 18.08.2017


PUP Kolbuszowa - Dotacje na założenie firmy

Powiatowy Urząd Pracy w Kolbuszowej wznawia nabór wniosków o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej ze środków Funduszu Pracy oraz dodatkowych środków z rezerwy Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach „Programu aktywizacji zawodowej bezrobotnych zamieszkujących na wsi".

Wnioski o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej przyjmowane będą w trybie ciągłym: od 21 sierpnia 2017 r. - do wyczerpania limitu środków.
 
O dofinansowanie mogą ubiegać się:

  • poszukujący pracy opiekun osoby niepełnosprawnej - oznacza to poszukującego pracę niepozostającego w zatrudnieniu lub niewykonującego innej pracy zarobkowej opiekuna osoby niepełnosprawnej (zgodnie z definicją zawartą art. 2 ust. 1 pkt 16 b ustawy) z wyłączeniem opiekunów osoby niepełnosprawnej pobierających świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych lub zasiłek dla opiekuna na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacaniu zasiłku dla opiekunów);
  • osoby bezrobotne, posiadające ustalony I lub II profil pomocy,  

 
zarejestrowane w PUP w Kolbuszowej, którzy zadeklarują  zamiar prowadzenia działalności gospodarczej  przez okres co najmniej 15 miesięcy.

Kwota, o jaką można wnioskować, to maksymalnie 20 000 zł.

Szczegółowe informacje o naborze są dostępne na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Kolbuszowej.

Źródło: Powiatowy Urząd Pracy w Kolbuszowej, 21.08.2017


Wiele firm nie wypłaca 13 zł - minimalnej stawki godzinowej z umowy cywilnoprawnej

Inspektorzy pracy ciągle trafiają na firmy nieprzestrzegające nowych przepisów. Niektóre robią to z premedytacją.

Czytaj więcej na stronach serwisu

Źródło: Rzeczpospolita, „Wiele firm nie wypłaca 13 zł - minimalnej stawki godzinowej z umowy cywilnoprawnej”, Mateusz Rzemek, 20.08.2017

Od września szkoły branżowe zastąpią zawodówki. Co to jest?

Od 1 września 2017 roku dotychczasowa 3-letnia zasadnicza szkoła zawodowa przekształci się w 3-letnią branżową szkołę I stopnia. Tym samym na rok szkolny 2017/2018 nie będzie prowadzona już rekrutacja do pierwszych klas dotychczasowych 3-letnich zasadniczych szkół zawodowych. Szkoły te docelowo zastąpione zostaną branżowymi szkołami I i II stopnia.

Czytaj więcej na stronach serwisu

Źródło: Gazeta Prawna, „Od września szkoły branżowe zastąpią zawodówki. Co to jest?”, 20.08.2017

Zemsta byłych pracowników: Co trzecia skarga do PIP jest od zwolnionej osoby

Co trzecie zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Pracy jest kierowane przez zwolnioną osobę. Rzadko skarżą się zleceniobiorcy, zatrudnieni na czarno i związki zawodowe.

Czytaj więcej na stronach serwisu

Źródło: Gazeta Prawna, „Zemsta byłych pracowników: Co trzecia skarga do PIP jest od zwolnionej osoby”, Łukasz Guza, 19.08.2017

Komu przysługuje świadczenie kompensacyjne w 2017 roku?

Nauczyciele mogą skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury. Muszą jednak wykazać się odpowiednim stażem pracy i wiekiem.

Czytaj więcej na stronach serwisu

Źródło: Gazeta Prawna, „Komu przysługuje świadczenie kompensacyjne w 2017 roku?”, 19.08.2017

Zobacz, jakie prawa przysługują pracownikowi po urlopie macierzyńskim

Pracownica po macierzyńskim może skorzystać z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego i wypoczynkowego. Ma też prawo do powrotu na swoje dawne stanowisko pracy.

Czytaj więcej na stronach serwisu

Źródło: Gazeta Prawna, „Zobacz, jakie prawa przysługują pracownikowi po urlopie macierzyńskim”, Agnieszka Brzostek, 20.08.2017

KPMG: korporacyjne fundusze inwestycyjne coraz częściej inwestują w startupy

Wzrasta rola korporacji w finansowaniu startupów; w drugim kwartale tego roku tzw. korporacyjne fundusze inwestycyjne zrealizowały ok. 25 proc. tego typu transakcji na świecie, w 2010 r. było 12 proc. - wynika z analizy firmy doradczej KPMG.

Czytaj więcej na stronach serwisu

Źródło: Serwis www.pulshr.pl, „KPMG: korporacyjne fundusze inwestycyjne coraz częściej inwestują w startupy”, 17.08.2017


Firmy tworzą własne media społecznościowe. Dla pracowników

Coraz więcej polskich firm bierze przykład z zachodnich korporacji i tworzy własne social media.

Czytaj więcej na stronach serwisu

Źródło: Serwis www.pulshr.pl, „Firmy tworzą własne media społecznościowe. Dla pracowników”, 18.08.2017


Wypalenie zawodowe na liście chorób zawodowych

Tak, ale we Francji, u nas nadal traktowane marginalnie. A przecież lepiej zapobiegać niż leczyć.

Uważna obserwacja podwładnych pozwoli utrzymać zaangażowanego, wkładającego w pracę dużo wysiłku i uwagi pracownika. Wypalenie jest procesem długofalowym, jest więc czas na zaobserwowanie, że z Twoim pracownikiem dzieje się coś złego. Jakie sygnały może dawać osoba zagrożona płomieniem wypalenia?

 

Brak zaangażowania

 

Jeśli codziennie lub przez zdecydowaną większość dni w tygodniu pracy pracownik ma problem z koncentracją i zaangażowaniem się w obowiązki zawodowe, to może być sygnał, że zaczyna wypalać się zawodowo. Szczególnie, jeśli wcześniej te same obowiązki pochłaniały całą jego uwagę i dawały satysfakcję.

 

Ospałość

 

Coraz częściej widzisz, że pracownik jest senny i znużony w pracy? Początkowo zapytany tłumaczy to gorszym dniem, spadkiem ciśnienia i twierdzi, że kawa z ciasteczkiem załatwi sprawę. Widzisz jednak, że kolejna mocna kawa nie zmienia sytuacji i wiesz, że nie jest to oznaką braku snu lub wypoczynku, możesz podejrzewać, że jest to zmęczenie emocjonalne. Może ono być spowodowane tym, że pracownik nie radził sobie z obciążeniami i stresem w miejscu pracy - system odporności psychicznej przestał funkcjonować, co w konsekwencji doprowadziło do emocjonalnego wyczerpania.

 

Nieefektywność

 

Brak efektów w wykonywanych pracach to kolejny sygnał na to, że pracownik może być na drodze ku wypaleniu. Nie należy jednak pierwszego niepowodzenia zrzucać na barki wypalenia. Nawet najlepszym zdarza się gorszy dzień. Może to równie dobrze być skutkiem zbyt wielu obowiązków. Warto obserwować, czy sytuacja się nie powtarza stosunkowo często oraz przeanalizować, czy zakres obowiązków nie jest zbyt obszerny.

 

Dolegliwości fizyczne

 

Jeśli początkowe sygnały są niewystarczające, organizm wysyła kolejne. Pracownik nieustannie skarżący się na ból głowy czy brzucha bądź permanentnie przebywający na L4 nie musi od razu migać się od pracy. Wypalenie zawodowe niekorzystnie odbija się na zdrowiu, może wpływać na choroby serca, udary, otyłość, bóle głowy i mięśni. Wypalenie zawodowe może być również przyczyną depresji.

Jeśli przynajmniej kilka oznak możesz przypisać swojemu pracownikowi, to może być znak, że jest na drodze ku wypaleniu zawodowemu. Warto zastanowić się, co jest tego przyczyną oraz nad możliwymi rozwiązaniami. Syndromom wypalenia można przeciwdziałać. W początkowych etapach pomocnym może okazać się dłuższy urlop lub zmiana zakresu obowiązków.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


praca_bg.png

Zmiana pracy po latach w jednej firmie: Jak to zrobić?

Zmiana pracy po wielu latach w jednej firmie nie należy do łatwych. Nasze poprzednie poszukiwania pracy ledwo pamiętamy i ciężko nam odnaleźć się w nowej sytuacji. Jak sobie w niej poradzić?

Czytaj więcej na stronach serwisu

Źródło: Serwis www.pulshr.pl, „Zmiana pracy po latach w jednej firmie: Jak to zrobić?”, 18.08.2017


LandingPage2017


Praca za granicą? O tym musisz pamiętać

Podjęcie decyzji o wyjeździe do pracy za granicę nigdy nie należy do łatwych. Już sam wyjazd jest dla wielu nie lada wyzwaniem. Do tego dochodzą formalności. Warto poznać sposoby, które mogą pomóc w szybkim uporaniu się z tym.

Czytaj więcej na stronach serwisu

Źródło: Serwis www.pulshr.pl, „Praca za granicą? O tym musisz pamiętać”, 18.08.2017


Pracownicy dostępni online nawet na urlopie?

Polacy starają się unikać w czasie urlopów służbowej komunikacji i zawodowych obowiązków. Blisko połowa nie odbiera służbowych telefonów i e-maili. Niewielu pracowników decyduje się jednak na całkowite wyłączenie komórki czy komputera.

Czytaj więcej na stronach serwisu

Źródło: Serwis www.pulshr.pl, „Pracownicy dostępni online nawet na urlopie?”, 18.08.2017


PUP Białystok - Nabór do Straży Miejskiej

Straż Miejska w Białymstoku ogłasza nabór na stanowisko - aplikant w Straży Miejskiej.

Szczegółowe informacje o naborze są dostępne na stronie internetowej Straży Miejskiej w Białymstoku.

Źródło: Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku, 18.08.2017


PUP Jarocin - Nabór na bezpłatne szkolenia

Realizator projektu pn. "Wielkopolska Akademia Kształcenia" zaprasza osoby bezrobotne w wieku 18-29 lat do udziału w bezpłatnych szkoleniach z zakresu marketingu, obsługi biura i sprzedaży produktów ekologicznych.

Szczegółowe informacje o szkoleniu są dostępne na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Jarocinie.

Źródło: Powiatowy Urząd Pracy w Jarocinie, 18.08.2017


PUP Jarocin - Bezpłatne szkolenie z zakresu obsługi Auto CAD, AutoCAD Mechanical, Invertor

Firma BUDiKOM zaprasza do udziału w bezpłatnym szkoleniu z zakresu obsługi Auto CAD, AutoCAD Mechanical i Autodesk Invertor.

Szczegółowe informacje o szkoleniu są dostępne na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Jarocinie.

Źródło: Powiatowy Urząd Pracy w Jarocinie, 18.08.2017


Fabryka CV - Pomagamy bezpłatnie w pisaniu CV lub tłumaczeniu na język angielski

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.