Powrót

Status imigracyjny a opodatkowanie

Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2018-02-26

Status imigracyjny a opodatkowanie

Polacy z amerykańskim paszportem oraz osoby posiadające status stałego pobytu (Zieloną Kartę) są zobowiązani rozliczać się z amerykańskim fiskusem z dochodów osiągniętych na całym świecie (worldwide income).

Wyprowadzając się więc na stałe do Polski, należy pamiętać, że trzeba będzie rozliczać się z amerykańskim fiskusem z dochodów osiągniętych w Polsce. Nieprzestrzeganie tego obowiązku może doprowadzić do problemów z amerykańskimi urzędami, np. podczas ubiegania się o amerykańską emeryturę czy odnowienie paszportu.

Polacy przebywający w USA bez ważnego statusu imigracyjnego traktowani są jako polscy rezydenci i w związku z tym muszą rozliczać się z polskim fiskusem. Podatnicy będący w Stanach nielegalnie będą traktowani jako ci, którzy przebywają w Polsce dłużej niż 183 dni w ciągu danego roku podatkowego, a tym samym mają w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy.

Warto wiedzieć

Z punktu widzenia amerykańskiego prawa imigracyjnego tak długo, jak nie jesteś posiadaczem Zielonej Karty i nie posiadasz stałego pobytu na terenie USA, jesteś traktowany jako nierezydent. Jednak z punktu widzenia urzędu skarbowego będziesz uważany za rezydenta i będziesz się musiał rozliczać jako rezydent, jeśli tylko pozostawałeś w USA dłużej niż 183 dni w danym roku kalendarzowym.

Nie wszyscy jednak muszą rozliczać się ze swojego dochodu. Ludzie o niskich zarobkach (nieprzekraczających kilku tysięcy dolarów) nie muszą składać zeznań podatkowych. Dolna granica, poniżej której nie jesteś zobowiązany składać zeznania, jest sumą ulg podatkowych zwanych „personal exemption” oraz „standard deduction” za dany rok podatkowy. Dodatkowo opodatkowaniu nie podlega emerytura osób o niskich dochodach.

Osoby pracujące na własny rachunek muszą złożyć zeznanie podatkowe, jeżeli tylko ich zarobki przekroczyły w danym roku 400 dolarów.

Specjaliści radzą, aby składać zeznanie podatkowe nawet wtedy, gdy nie ma się takiego obowiązku. Zeznanie podatkowe może się przydać w przyszłości, aby udokumentować np. pochodzenie dochodów.

 


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.