Назад

Wsparcie z urzędu pracy osób samotnie wychowujących dziecko

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-02-28

Samotnie wychowujesz dziecko? Sprawdź, na jakie wsparcie z urzędu pracy możesz liczyć!

O tym, czy osoba faktycznie może być określona mianem „osoby samotnie wychowującej dziecko” nie stanowi jedynie stan cywilny, ale również fakt, czy osoba ta faktycznie samotnie wychowuje dziecko. Należy tu zwrócić uwagę na orzecznictwo sądowe dotyczące Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z  wyrokiem WSA we Wrocławiu  z dnia 7 sierpnia 2013r., sygn. akt: I SA/Wr 191/13: słowo „samotnie" nie nasuwa żadnych wątpliwości interpretacyjnych. W kontekście ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza – bez udziału innej (innych) osób. Przepisu tego nie można odczytywać w ten sposób, że każda osoba mająca dzieci i znajdująca się w stanie wolnym określonym w tym przepisie jest osobą samotnie wychowującą dziecko.

 

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych na dłuższy okres

 

Rodzice samotnie wychowujący co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat mają prawo do dłuższego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Świadczenie wypłacane jest przez 365 dni.

W przypadku, gdy rodzicowi zostało przyznane już prawo do zasiłku na okres krótszy, a jego sytuacja uległa zmianie i został rodzicem samotnie wychowującym dziecko, może ubiegać się o przedłużenie okresu wypłaty świadczenia.

 

Zwrot kosztów opieki nad dzieckiem w przypadku podjęcia zatrudnienia lub stażu

 

Jeśli opiekujesz się dzieckiem do lat 6 i podejmiesz zatrudnienie lub rozpoczniesz staż, a Twoje miesięczne przychody nie przekroczą minimalnego wynagrodzenia, możesz ubiegać się o zwrot kosztów opieki nad dzieckiem.

Zwrot przysługuje do 6 miesięcy w wysokości nie wyższej niż połowa zasiłku dla bezrobotnych.

 

Grant na telepracę

 

Rodzicom powracającym na rynek pracy, posiadającym co najmniej jedno dziecko w wieku do 6 lat, którzy w okresie 3 lat przed rejestracją w urzędzie pracy zrezygnowali z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z uwagi na konieczność wychowywania dziecka, przysługuje możliwość zatrudnienia w ramach grantu na telepracę.

Podjęcie pracy w ramach grantu na telepracę gwarantuje zatrudnienie przez 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy lub 18 miesięcy w połowie wymiaru czasu pracy.

 

Świadczenie aktywizacyjne

 

To kolejna forma wsparcia, na podstawie której może podjąć pracę rodzic powracający na rynek pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem. Jeśli w okresie 3 lat przed rejestracją w urzędzie pracy rodzic zrezygnował z pracy z uwagi na konieczność wychowywania dziecka, może starać się o zatrudnienie w ramach tej refundacji.

Podjęcie pracy w ramach świadczenia aktywizacyjnego gwarantuje zatrudnienie również przez 18 lub 27 miesięcy.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Czy kobieta w ciąży może wycofać wypowiedzenie umowy o pracę?
    Kodeks pracy przewiduje szczególną ochronę zatrudnienia kobiet w ciąży. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę takiej pracownicy, a w niektórych przypadkach umowa, która uległaby rozwiązaniu w okresie ciąży, zostaje przedłużona do dnia porodu. Co w przypadku, jeśli to pracownica składa wypowiedzenie? Wyjaśniamy, czy ma prawo je wycofać z powodu ciąży i w jakich przypadkach.

  • Świadczenie aktywizacyjne [INFOGRAFIKA]
    Świadczenie aktywizacyjne to wsparcie, jakie urząd pracy może przyznać pracodawcy za zatrudnienie osoby bezrobotnej. Kto może zostać skierowany przez urząd? Jak długo wypłacane jest świadczenie? Sprawdźcie.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Kiedy jest możliwa rezygnacja z urlopu macierzyńskiego?
    Urlop macierzyński przeważnie wykorzystuje matka dziecka. Nie oznacza to jednak, że ojciec nie ma do niego prawa. Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione, aby matka dziecka mogła zrezygnować ze swojej części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka.

  • Statusu bezrobotnego a wyjazd
    Jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy i planujesz wyjazd? Sprawdź, co mówią przepisy!

  • Jakim składkom podlega osoba bezrobotna?
    Rejestrujesz się w urzędzie pracy? Sprawdź, jakim składkom będziesz podlegać.

  • Kiedy przychód nie wpływa na status osoby bezrobotnej
    Zarejestrowany bezrobotny nie może mieć dochodów, ale może mieć przychód. W jakiej wysokości?

  • Przychód a rejestracja w urzędzie pracy
    Osoba bezrobotna, zarejestrowana w urzędzie pracy nie może być nigdzie zatrudniona. Nie może także uzyskiwać zbyt dużego przychodu z innych tytułów. Jaki przychód może uzyskiwać bezrobotny, jak go liczyć i jakie świadczenia nie wliczają się do miesięcznego limitu? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy