Назад

Dni wolne od pracy w 2019 roku

Najwięcej dni pracujących wypada w lipcu i październiku (23), najmniej w czerwcu i listopadzie (19). Sprawdź kalendarz i zaplanuj urlop!

Przy uwzględnieniu wszystkich świąt oraz weekendów w 2019 roku wypada 114 dni wolnych od pracy. Pierwszy dzień wolny od pracy, pozwalający na dłuższy weekend, przypada we wtorek noworoczny. Kolejne wolne będzie dopiero po dwóch miesiącach, Święta Wielkanocne w drugiej połowie kwietnia, a po świętach - majówka.  1 i 3 maja wypada w środę i piątek, wystarczy wziąć 3 dni urlopu, żeby zyskać  dziewięciodniowy wypoczynek. Na koniec pierwszej połowy roku dostaniemy jeszcze jeden dzień wolnego z okazji Bożego Ciała.

Na pierwsze dni wolne w drugiej połowie roku przyjdzie nam poczekać aż do sierpnia.  W listopadzie dostaniemy dwa dni wolne od pracy, a nie jeden, jak w tym roku. Wszystkich Świętych wypada w piątek, a Święto Niepodległości w poniedziałek, co zapewni dwa długie weekendy z rzędu. Rok zamkną Święta Bożego Narodzenia, które wypadają w środę i czwartek. Biorąc urlop w dzień przed Wigilią, w Wigilię i dzień po świętach, zapewnimy sobie kolejne w tym roku 9 dni odpoczynku.

Dniami wolnymi od pracy, zgodnie z Ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, w 2018 r. będą:

  •     1 stycznia - Nowy Rok (wtorek),
  •     6 stycznia - Święto Trzech Króli (niedziela),
  •     21 kwietnia - pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela),
  •     22 kwietnia - drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek),
  •     1 maja - Święto Pracy (środa),
  •     3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja (piątek),
  •     9 czerwca - Zielone Świątki (niedziela),
  •     20 czerwca - Boże Ciało (czwartek),
  •     15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego (czwartek),
  •     1 listopada - Wszystkich Świętych (piątek),
  •     11 listopada - Święto Niepodległości (poniedziałek),
  •     25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia (środa),
  •     26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia (czwartek).

 

Święto wypadające w sobotę

 

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2012 r. za święto przypadające w sobotę pracodawca ma obowiązek udzielenia dnia wolnego. Wyznaczenie dodatkowego dnia wolnego leży w obowiązkach pracodawcy również w przypadku, gdy święto przypadnie w innym wolnym od pracy dniu, wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W przyszłym roku żadne święto nie  wypada w sobotę.

A za święto wypadające w niedzielę pracodawca nie jest zobowiązany do udzielenia dnia wolnego (Święto Trzech Króli), która dla danego pracownika jest dniem wolnym od pracy oraz gdy święto wypada w dzień dla pracownika pracujący.

W przypadku, gdy wymienione dni, ustawowo wolne od pracy, występują blisko weekendu, warto wziąć urlop i skorzystać z perspektywy długiego odpoczynku. W ten sposób możemy mieć więcej wolnych dni do relaksu przy minimalnym wykorzystaniu urlopu.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Umowa o pracę tymczasową a uprawnienia pracownicze
    Czym jest umowa o pracę tymczasową i jakie są warunki zatrudnienia na jej podstawie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

  • Zadaniowy czas pracy - zasady
    Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.

  • Równe traktowanie w zatrudnieniu
    Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie.

  • Przerwy w pracy
    Od czego zależy długość i ilość przerw w pracy? Czy czas odpoczynku zawsze wlicza się do wymiaru czasu pracy? Kto może skorzystać z dodatkowej przerwy? Odpowiadamy.

  • Praca zdalna – czy pracodawca musi wyrazić na nią zgodę?
    O możliwość wykonywania pracy zdalnie musi zawnioskować pracownik oraz otrzymać zgodę pracodawcy. W jakich przypadkach pracodawca może nie wyrazić zgody i odrzucić wniosek pracownika? Sprawdź!

  • Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia
    Urlop wypoczynkowy udzielany jest na wniosek pracownika, jednak nie zawsze pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić. Wyjątkową sytuacją jest okres wypowiedzenia pracownika. Co stanowi Kodeks pracy? Podpowiadamy.

  • Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
    Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest jednym ze sposobów na doprowadzenie do ustania stosunku pracy, czyli pożegnania się z pracownikiem lub pracodawcą. O czym należy pamiętać składając wypowiedzenie? Jaki ma ono wpływ na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy