Powrót

Przewóz dewiz

Ostatnia aktualizacja: 2023-09-29

W jaki sposób zgłosić środki przywożone z zagranicy? Sprawdźcie te informacje.

 

Zgłoszenie środków na granicy

Jeśli przywozimy do Polski lub wywozimy z Polski środki płatnicze, których łączna wartość  jest równa lub przekracza 10 000 euro, to mamy obowiązek zgłosić te środki przy przekraczaniu granicy organom celnym lub organom Straży Granicznej. W tym celu należy wypełnić w dwóch egzemplarzach specjalną deklarację (do pobrania), którą funkcjonariusz celny albo Straży Granicznej powinien opieczętować oraz podpisać. Obowiązek ten dotyczy zarówno przywozu środków z państw nienależących do UE, jak i środków, które wwozimy z innych państw członkowskich, z wyłączeniem państw obszaru Schengen.

3 czerwca 2021 r. weszły w życie regulacje unijnego rozporządzenia 2018/1672 z 23 października 2018 r. w sprawie kontroli środków pieniężnych wwożonych do Unii lub wywożonych z Unii, a także rozporządzenie wykonawcze do tego aktu, ustanawiające wzory niektórych formularzy oraz przepisy techniczne dotyczące skutecznej wymiany informacji na mocy tego rozporządzenia. Nowe regulacje rozszerzają obowiązki m.in. osób przewożących pieniądze przez granicę.

Rozporządzenie 2018/1672 rozszerza obowiązki osób przemieszczających się przez granicę i obszary kontroli przeprowadzanych przez służby graniczne.

Dotyczy to przepływu środków pieniężnych w transporcie np. pieniędzy wwożonych do Unii Europejskiej lub wywożonych z UE w przesyłkach pocztowych, kurierskich, cargo lub ładunkach kontenerowych.

W odniesieniu do przepływu środków pieniężnych w transporcie, na przykład środków pieniężnych wwożonych do Unii Europejskiej lub wywożonych z UE w przesyłkach pocztowych, przesyłkach kurierskich, przesyłkach cargo lub ładunkach kontenerowych, organy celno-skarbowe mają prawo wymagać od nadawcy, odbiorcy lub ich przedstawiciela składania deklaracji dotyczących ujawnienia środków pieniężnych bądź składania takich deklaracji w poszczególnych przypadkach, zgodnie z procedurami krajowymi.

 

Środki pieniężne

Obowiązujące od 3 czerwca 2021 r. przepisy rozszerzają również pojęcie środków pieniężnych.

Można je podzielić na 4 kategorie:

  1. gotówkę,
  2. zbywalne papiery na okaziciela (przykładami takich środków są czeki podróżne oraz czeki, weksle lub przekazy pieniężne na okaziciela również podpisane, bez podawania nazwiska odbiorcy płatności, wystawione na fikcyjnego odbiorcę),
  3. towary używane jako wysoce płynne środki przechowywania wartości (są to przede wszystkim monety o zawartości złota co najmniej 90% oraz kruszec w postaci sztabek, samorodków lub grudek o zawartości złota co najmniej 95,5%) oraz
  4. określone typy kart przedpłaconych (są to karty niespersonalizowane, które przechowują wartość pieniężną lub środki bądź zapewniające dostęp do takich wartości pieniężnych lub środków, które mogą być wykorzystane do celów transakcji płatniczych, nabycia towarów czy usług lub do wypłaty gotówki).

 

Jak obliczyć wartość przewożonych dewiz?

W celu ustalenia wartości w euro przywożonych do Polski środków płatniczych należy stosować kursy średnie euro oraz innych walut obcych, ogłoszone przez Narodowy Bank Polski w dniu poprzedzającym dokonanie tych czynności. W celu ustalenia wartości w euro 1000 dolarów amerykańskich, należy przeliczyć 1000 dolarów na złote, a następnie otrzymaną z tego przeliczenia kwotę w złotych należy przeliczyć na euro, stosując kursy średnie tych walut, ogłoszone przez NBP w dniu poprzedzającym przywóz.

 

Kontrola

Na żądanie organów celnych lub organów Straży Granicznej osoba przekraczająca granicę państwową musi przedstawić do kontroli przywożone środki płatnicze. Organy te są także uprawnione do przeprowadzenia kontroli bagażu, pojazdu oraz kontroli osobistej w celu sprawdzenia, czy obowiązek zgłoszenia został wykonany w odniesieniu do wszystkich środków płatniczych. Kontroli mogą być poddane także osoby, które nie deklarują przewożenia środków płatniczych.

Warto wiedzieć

Niedopełnienie obowiązku zgłoszenia przywozu do Polski środków płatniczych lub podanie w deklaracji nieprawdziwych danych podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Kara grzywny za wykroczenie skarbowe może być również wymierzona wtedy, kiedy nie przedstawimy środków płatniczych do kontroli organom celnym lub organom Straży Granicznej na ich żądanie.

Obowiązek zgłoszenia środków płatniczych o równowartości 10 000 euro lub wyższej dotyczy także ich wywozu z Polski.

 

Podstawa prawna:

  1. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1672 z 23 października 2018 r. w sprawie kontroli środków pieniężnych wwożonych do Unii lub wywożonych z Unii oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 1889/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z 26 października 2005 r. w sprawie kontroli środków pieniężnych wwożonych do Wspólnoty lub wywożonych ze Wspólnoty.
  2. Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/776 z dnia 11 maja 2021 r. ustanawiające wzory niektórych formularzy oraz przepisy techniczne dotyczące skutecznej wymiany informacji na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1672 w sprawie kontroli środków pieniężnych wwożonych do Unii lub wywożonych z Unii (Dz.U.UE.L z 2021 r., nr 167)

 

Dodatkowe informacje: Od 3 czerwca nowe przepisy unijne ws. przewożenia pieniędzy przez granicę

 

Aktualizacja: Ministerstwo Finansów


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.