Powrót

Formy opodatkowania w USA

Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2018-02-26

Formy opodatkowania w USA

W Stanach Zjednoczonych istnieją różne rodzaje podatków. Najważniejszym jest federalny podatek dochodowy pobierany przez Internal Revenue Service (IRS) – urząd, który jest częścią skarbu państwa.

Osoby zarabiające w USA muszą płacić podatki federalne bez względu na to, który stan zamieszkują. Dodatkowo większość stanów posiada swój wewnętrzny podatek od dochodu. Jeżeli mieszkasz w Teksasie, na Florydzie, w Newadzie, Waszyngtonie, Wyoming, Południowej Dakocie czy na Alasce, nie musisz się przejmować podatkiem stanowym, ponieważ w powyższych stanach nie obowiązuje taki podatek.

Warto wiedzieć

Rok podatkowy w USA trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Podatnik jest zobowiązany złożyć swoje zeznanie podatkowe dotyczące podatku federalnego do 15 kwietnia następnego roku. Jeżeli z ważnych przyczyn nie jest się w stanie wysłać swojego zeznania przed 15 kwietnia, można za pomocą formularza (IRS Form 4868) poprosić o wydłużenie terminu złożenia zeznania, jednak nie dłużej niż do 15 października. Trzeba też pamiętać, że konieczne będzie zapłacenie odsetek od podatku, który należało odprowadzić przed 15 kwietnia. Przedłużaj więc termin złożenia zeznania tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.

Jeżeli jesteś u kogoś zatrudniony, twój pracodawca jest zobowiązany pobrać z twojej pensji zadatek na poczet podatku federalnego oraz stanowego (jeżeli mieszkasz w stanie, który nakłada podatek stanowy). Twój pracodawca jest również zobowiązany odprowadzić zaliczki na ubezpieczenie społeczne oraz składki chorobowe, co w sumie może wynieść około 7,65% twoich dochodów brutto. Pracodawca jest zobowiązany przekazywać zadatek, zazwyczaj kwartalnie, do odpowiedniego organu rządowego. Pracodawca jest zobowiązany przesłać pracownikowi do 31 stycznia kolejnego roku formularz W2. Formularz ten zawiera sumę wypłaconych pracownikowi należności i pobranych podatków. Pracodawca może dodatkowo pobierać z wypłaty pracownika opłaty na ubezpieczenie zdrowotne, fundusz 401(k) i składki na fundusz emerytalny.

Jeżeli jesteś osobą samozatrudnioną (self-employed), masz obowiązek odprowadzać co kwartał szacunkową kwotę należnego podatku. Za nieodprowadzanie należnego podatku grożą podatnikowi wysokie kary. Szacunkową kwotę podatku odprowadza się za pomocą odpowiedniego formularza (IRS Form 1040-ES).

Warto wiedzieć

To, jaki podatek zapłacisz, zależy od wysokości twoich zarobków oraz ulg podatkowych, jakie zgłosisz. Podatki w USA wynoszą od 10% do 35%.


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.