• Np. handlowiec, barman, ślusarz
  • Np. informatyka, gastronomia
  • Pomoc dla osób polskiego pochodzenia ze wschodniej Ukrainy

    2015-01-27Osoby polskiego pochodzenia oraz ich rodziny ewakuowano z terenu konfliktu zbrojnego w Donbasie do Polski w ramach wspólnego projektu MSZ, MSW, MON, MEN, MNiSW, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
  • Wracać czy nie wracać – dylematy emigrantów

    2015-01-16Decyzja o powrocie do kraju, gdy już życie w obcym kraju jest w miarę ułożone, wydaje się o wiele trudniejsza niż ta o wyjeździe. Należy zastanowić się nad wieloma kwestiami, rozważyć kilka scenariuszy, uporać się z dopadającymi wątpliwościami i obawami. Często skutki decyzji, którą podejmiemy, nie będą dotyczyły jedynie nas – ale również współmałżonka czy partnera oraz dzieci.
  • Działalność gospodarcza w Polsce

    2014-12-12Po powrocie do Polski wiele osób ma pomysł na własny biznes, chcąc przenieść na grunt polski rozwiązania z innych krajów oraz wykorzystać zdobyte za granicą doświadczenia. Często jednak brakuje im funduszy na ten cel. Na szczęście istnieją w Polsce źródła sfinansowania nowego przedsiębiorstwa w pierwszej fazie jego działalności. W naszym artykule podpowiadamy, z jakich źródeł można skorzystać, zakładając własny biznes.

Media o Polonii

W zalety dwujęzyczności muszą najpierw uwierzyć rodzice

2015-03-30Rodzicom brak wiedzy na temat zalet dwujęzyczności, a często przekonani są wręcz o tym, że nauka polskiego jako drugiego języka zakłóca rozwój, w czym wtórują im niekiedy włoscy nauczyciele - takie przyczyny niewielkiego zainteresowania oświatą polonijną wskazuje w rozmowie z PAP Anna Smolińska, prezes i założycielka Rady Oświaty Polonijnej we Włoszech.

Brytyjskie obywatelstwo, czyli jak Polacy zostają Brytyjczykami

2015-03-30Po blisko dziesięciu latach od wejścia Polski do Unii Europejskiej coraz więcej Polaków chce mieć brytyjski paszport. Według danych Home Office w 2013 roku Polacy po raz pierwszy znaleźli się w dziesiątce narodowości najczęściej występujących na Wyspach o przyznanie obywatelstwa.

Portugalska Polonia - nieliczna, kulturalna i młoda

2015-03-30W Portugalii mieszka zaledwie ok. 1 600 Polaków. W tym małym środowisku, różniącym się od Polonii z innych krajów Europy Zachodniej, nie ma typowych emigrantów zarobkowych, dużo jest za to osób dobrze wykształconych, ludzi świata kultury, a także dzieci.

  

Zobacz, co oferuje Twój region