Strona główna > Dział Powroty>Pytania i odpowiedzi>Podatki > Czy transferując zasiłek dla bezrobotnych z Irlandii do Polski muszę płacić podatek w Polsce?



Czy transferując zasiłek dla bezrobotnych z Irlandii do Polski muszę płacić podatek w Polsce?

Zasiłek dla bezrobotnych, zgodnie z art. 22 ust. 1 polsko-irlandzkiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, podlega opodatkowaniu wyłącznie w państwie rezydencji. Oznacza to, że jeżeli osoba bezrobotna pobierająca transferowany zasiłek dla bezrobotnych ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce, dochody te podlegają opodatkowaniu wyłącznie w Polsce. Kwotę zasiłku należy wtedy wykazać w rozliczeniu rocznym z polskim urzędem skarbowym.

Od 1 stycznia 2007 r. za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski uznaje się osobę, która:

  • posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych)
  • lub przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w celu uzyskania wiążącej informacji na temat obowiązku podatkowego w Polsce w indywidualnych przypadkach zwracać się do właściwego terytorialnie organu podatkowego z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej ORD-IN. Więcej informacji na ten temat publikuje Krajowa Informacja Podatkowa w Ministerstwie Finansów na stronie www.kip.gov.pl w zakładce Interpretacje prawa podatkowego.