Powrót

Kiedy przedsiębiorca nie musi opłacać składki zdrowotnej?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-03-16

Prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź, czy nie jesteś zwolniony z opłacania składki zdrowotnej!

Praca na etacie zwalnia osoby prowadzące działalność z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. A ze składki na ubezpieczenie zdrowotne?

Etat nie ma takiej mocy prawnej. Przedsiębiorca na etacie nadal podlega obowiązkowi opłacania składki zdrowotnej. Przepisy przewidują zwolnienie z opłacania składki tylko w przypadku przedsiębiorców posiadających orzeczenie o niepełnosprawności oraz emerytów i rencistów. Sam fakt posiadania orzeczenia, emerytury lub renty jednak nie wystarczy. Muszą oni jeszcze spełniać określone warunki.

 

Przedsiębiorca posiadający orzeczenie o niepełnosprawności

 

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, posiadające orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności mogą nie opłacać składki zdrowotnej, jeśli spełniają kryterium przychodu.  W przypadku, gdy uzyskiwane przychody z tytułu działalności nie przekraczają miesięcznie 50 proc. kwoty najniższej emerytury (500 zł) bądź opłacany jest podatek dochodowy w formie karty podatkowej, przedsiębiorca może nie płacić składki zdrowotnej.

Zwolnienie przysługuje również osobom niepełnosprawnym, które nie mają ustalonego stopnia niepełnosprawności, ale posiadają wydane przez lekarza ZUS orzeczenie o niezdolności do pracy.

 

Emerytura lub renta a zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej

 

Emeryci i renciści, spełniający określone warunki, również kwalifikują się do zwolnienia z obowiązku opłacania składki zdrowotnej. Tu znaczenie ma wysokość otrzymywanego świadczenia. Warunkiem skorzystania z ulgi jest pobieranie świadczenia w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz uzyskiwanie dodatkowych przychodów z tytułu działalności gospodarczej w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50 proc. kwoty najniższej emerytury bądź opłacanie podatku dochodowego w formie karty podatkowej.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: http://poradnik.wfirma.pl/-czy-wiesz-ze-nie-zawsze-musisz-oplacac-skladke-zdrowotna/2/

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Emerytura – kiedy złożyć wniosek?
    Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Po jego osiągnięciu możliwe jest złożenie wniosku o emeryturę. Warto jednak zastanowić się, kiedy to zrobić. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia. Co warto wziąć pod uwagę składając wniosek o emeryturę w ZUS? Odpowiadamy.

  • Odprawa emerytalna i rentowa
    Przechodzisz na rentę lub emeryturę? Sprawdź, czy należy Ci się odprawa i w jakiej wysokości.

  • Waloryzacja rent i emerytur
    1 marca 2024 r. nastąpiła waloryzacja emerytur, rent oraz dodatków wypłacanych przez ZUS. Co ważne, podwyżka nastąpiła automatycznie, bez konieczności wnioskowania o nią. W 2024 r. świadczenia wzrosną o 12,12%.

  • Czy za studenta płaci się ZUS?
    Wakacje to dobry czas na szukanie pracy przez studentów. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy.

  • Kiedy jest możliwa rezygnacja z urlopu macierzyńskiego?
    Urlop macierzyński przeważnie wykorzystuje matka dziecka. Nie oznacza to jednak, że ojciec nie ma do niego prawa. Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione, aby matka dziecka mogła zrezygnować ze swojej części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka.

  • Wypadek przy pracy a umowa zlecenia
    Jesteś zleceniobiorcą i uległeś wypadkowi przy pracy? Sprawdź, czy otrzymasz zasiłek chorobowy za czas niezdolności do pracy oraz odszkodowanie z ZUS.

  • Urlop macierzyński nie zawsze chroni przez zwolnieniem
    Stanowisko pracy kobiety w ciąży lub przebywającej na urlopie macierzyńskim podlega szczególnej ochronie. Co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w takim przypadku. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Podpowiadamy, w jakich przypadkach ochrona przed zwolnieniem w okresie urlopu macierzyńskiego nie obowiązuje.

  • Zasiłek macierzyński 2023 – co powinieneś wiedzieć?
    Zmiany długości urlopów związanych z rodzicielstwem wprowadzone do Kodeksu pracy w kwietniu 2023 r. niosą za sobą również zmianę przepisów dotyczących zasiłku macierzyńskiego. Sprawdź, co się zmieniło w tym zakresie.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy