Powrót

Zwolnienie nie tylko na chore dziecko

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-02-29

Płatne zwolnienie przysługuje pracującym rodzicom nie tylko w przypadku choroby dziecka. Nie zawsze też zwolnienie na chore dziecko zostanie uznane przez pracodawcę. Sprawdź, jak przepisy zapatrują się na chorobę Twego podopiecznego!

Pracującemu rodzicowi w przypadku choroby dziecka przysługuje płatne zwolnienie lekarskie na opiekę. Zwolnienie przysługuje tylko do ukończenia przez potomka 14. roku życia i tylko w przypadku gdy poza ubezpieczonym nie ma innego członka rodziny, który mógłby zająć się dzieckiem. Mówiąc o innym członku rodziny ustawodawca ma na myśli nie tylko współmałżonka, ale również dziadków.

 

W przypadku współmałżonka zasiłek przysługuje tylko w sytuacji, gdy Wasze godziny pracy pokrywają się. Jeśli zaś mijacie się z pracą lub jedno z Was prowadzi swoją działalność i może ustalać godziny pracy – zasiłek nie będzie przysługiwał.

 

Zwolnienie na zdrowe dziecko

 

Płatne zwolnienie lekarskie przysługuje również na zdrowe dziecko. Jeśli Twoja pociecha nie ukończyła 8. roku życia i w wyniku nieprzewidzianego zdarzenia nie masz z kim jej zostawić, możesz skorzystać z płatnej opieki na dziecko. Zasiłek przysługuje w razie nieprzewidzianego zamknięcia placówki, do której uczęszcza dziecko: żłobka, przedszkola, szkoły, choroby współmałżonka stale opiekującego się dzieckiem lub niani.

 

Zasiłki przysługują także osobom, które nie pozostają w formalnym związku małżeńskim, a prowadzą wspólne gospodarstwo domowe.

 

Urlop wypoczynkowy rodzica a choroba dziecka

 

Rodzic, który przebywa na urlopie wypoczynkowym, w razie choroby dziecka nie może skorzystać ze zwolnienia na opiekę nad chorym potomkiem. Nawet, gdy pediatra wystawi zwolnienie, pracodawca może go nie uznać. Urlop bowiem, zgodnie ze stanowiskiem ZUS-u, pozwala rodzicowi zaopiekować się chorym i w tym przypadku traktowany jest priorytetowo.

 

Otrzymując zwolnienie lekarskie na chore dziecko w trakcie urlopu nie liczmy na to, że pracodawca przerwie nasz urlop – nie ma takiego obowiązku. Zwolnienie lekarskie przerywa urlop tylko w sytuacji, gdy wystawiane jest w związku z naszą niedyspozycją zdrowotną.

 

Wysokość świadczenia na zwolnieniu na dziecko stanowi 80 proc. wynagrodzenia.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

Pokaż/ukryj panel komentarzy