Powrót

Choroba na bezrobociu

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-07-12

Zachorowałeś, a jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna? Sprawdź, jakie masz obowiązki!

Zarejestrowana osoba bezrobotna zobowiązana jest zgłaszać brak gotowości do podjęcia zatrudnienia, o czym została poinformowana już w dniu rejestracji. Brakiem takiej gotowości jest m.in. choroba. Jeśli więc znajdziesz się w takiej sytuacji, musisz:

Zgłosić posiadanie zwolnienia lekarskiego

Zarejestrowany bezrobotny w czasie choroby powinien zgłosić się do lekarza i poprosić o wystawienie zwolnienia lekarskiego. Na zwolnieniu powinien znaleźć się NIP urzędu pracy. O przebywaniu na zwolnieniu należy poinformować urząd w ciągu 2 dni.

Jeśli przebywasz w szpitalu, poproś o wystawienie zaświadczenia, na którym znajdzie się informacja, od kiedy odbywasz leczenie szpitalne.

Dostarcz zwolnienie do urzędu pracy

Zwolnienie lekarskie należy dostarczyć do urzędu pracy w ciągu 7 dni kalendarzowych. Możesz wysłać je pocztą lub poprosić rodzinę czy znajomych o dostarczenie.

W przypadku przebywania w szpitalu, zwolnienie za ten okres zostanie wystawione dopiero podczas wypisu. Jeśli nie jest kontynuowane, należy zgłosić się z nim do urzędu pracy.

Maksymalny czas zwolnienia

Bezrobotny, który pozostaje niezdolny do pracy wskutek choroby przez nieprzerwalny okres 90 dni, utraci status z upływem ostatniego dnia wskazanego okresu. Za okres nieprzerwalny uważa się okresy niezdolności do pracy wskutek choroby, gdy każda kolejna przerwa między okresami niezdolności do pracy wynosi mniej niż 30 dni kalendarzowych.

Przepis ten nie dotyczy kobiety w ciąży z powodu niezdolności do pracy związanej z ciążą.

Nie wiesz, na jaki adres wysłać zwolnienie? Do którego okienka zanieść dokument? Zastanawiasz się, czy Twoje L4 dotarło do urzędu? Zadzwoń do nas, sprawdzimy.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Zobacz podobne artykuły:

 • Mity dotyczące urzędu pracy
  Obalamy mity dotyczące urzędu pracy. Sprawdź, czy dobrze myślisz!

 • Planujesz rejestrację w urzędzie pracy i jesteś w ciąży
  Rejestracja w urzędzie pracy ciężarnej

 • Ciąża a rejestracja w urzędzie pracy
  Aby zarejestrować się jako osoba bezrobotna, należy być zdolnym i gotowym do podjęcia zatrudnienia. Czy zatem ciąża uniemożliwia rejestrację w urzędzie pracy?

 • Zasiłek dla bezrobotnych w 2018 r. – komu przysługuje i w jakiej wysokości
  Sprawdź, czy przysługuje Ci prawo do zasiłku oraz w jakiej wysokości jest wypłacany w tym roku!

 • Rejestracja w urzędzie pracy – procedury
  Planujesz rejestrację w urzędzie pracy? Sprawdź, czy możesz uzyskać status osoby bezrobotnej oraz jak się zarejestrować!

 • Czynniki, które wpływają na dłuższy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych
  Zastanawiasz się, na jaki okres zostanie Ci przyznane prawo do zasiłku? Ma na to wpływ kilka czynników. Sprawdź, kiedy zasiłek może zostać przyznany na rok albo i dłużej!

 • Na co powinien zwrócić uwagę bezrobotny podczas rejestracji
  Bezrobotny rejestrując się w urzędzie pracy, otrzymuje informację o prawach i obowiązkach. Informacji jest wiele, są pisane małym drukiem, więc zdarza się, że klienci nie przykładają do tego tekstu większej uwagi. W efekcie tracą status bezrobotnego, a tłumaczenie się nieznajomością przepisów w tym wypadku nie pomaga.

 • Wracam – czy jestem „osobą powracającą”?
  Marcin: Podjąłem decyzję – w przyszłym miesiącu wypowiadam umowę w Wielkiej Brytanii i od razu wracam do Polski. Czy dostanę w Polsce zasiłek dla osób bezrobotnych? – Tak, pod warunkiem, że jesteś osobą powracającą.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.