Powrót

Choroba na bezrobociu

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-07-12

Zachorowałeś, a jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna? Sprawdź, jakie masz obowiązki!

Zarejestrowana osoba bezrobotna zobowiązana jest zgłaszać brak gotowości do podjęcia zatrudnienia, o czym została poinformowana już w dniu rejestracji. Brakiem takiej gotowości jest m.in. choroba. Jeśli więc znajdziesz się w takiej sytuacji, musisz:

Zgłosić posiadanie zwolnienia lekarskiego

Zarejestrowany bezrobotny w czasie choroby powinien zgłosić się do lekarza i poprosić o wystawienie zwolnienia lekarskiego. Na zwolnieniu powinien znaleźć się NIP urzędu pracy. O przebywaniu na zwolnieniu należy poinformować urząd w ciągu 2 dni.

Jeśli przebywasz w szpitalu, poproś o wystawienie zaświadczenia, na którym znajdzie się informacja, od kiedy odbywasz leczenie szpitalne.

Dostarcz zwolnienie do urzędu pracy

Zwolnienie lekarskie należy dostarczyć do urzędu pracy w ciągu 7 dni kalendarzowych. Możesz wysłać je pocztą lub poprosić rodzinę czy znajomych o dostarczenie.

W przypadku przebywania w szpitalu, zwolnienie za ten okres zostanie wystawione dopiero podczas wypisu. Jeśli nie jest kontynuowane, należy zgłosić się z nim do urzędu pracy.

Maksymalny czas zwolnienia

Bezrobotny, który pozostaje niezdolny do pracy wskutek choroby przez nieprzerwalny okres 90 dni, utraci status z upływem ostatniego dnia wskazanego okresu. Za okres nieprzerwalny uważa się okresy niezdolności do pracy wskutek choroby, gdy każda kolejna przerwa między okresami niezdolności do pracy wynosi mniej niż 30 dni kalendarzowych.

Przepis ten nie dotyczy kobiety w ciąży z powodu niezdolności do pracy związanej z ciążą.

Nie wiesz, na jaki adres wysłać zwolnienie? Do którego okienka zanieść dokument? Zastanawiasz się, czy Twoje L4 dotarło do urzędu? Zadzwoń do nas, sprawdzimy.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Przychody osoby bezrobotnej
    Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy) to m.in. taka, która nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Ponadto zdolna i gotowa do podjęcia pracy. Czy taka osoba może osiągać przychód z innego tytułu niż praca? Odpowiadamy.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Informowanie urzędu o podjęciu pracy
    Kto informuje urząd pracy o podjęciu pracy przez bezrobotnego, pracodawca czy bezrobotny? W jakim terminie należy wysłać informację do urzędu? Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku? Wyjaśniamy.

  • Odmowa podjęcia pracy a status osoby bezrobotnej
    Jednym z obowiązków osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna jest przyjmowanie propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie. Co się kryje pod pojęciem odpowiedniej pracy i co się stanie, gdy bezrobotny nie przyjmie oferty takiego zatrudnienia? Odpowiadamy.

  • Kiedy przychód nie wpływa na status osoby bezrobotnej
    Zarejestrowany bezrobotny nie może mieć dochodów, ale może mieć przychód. W jakiej wysokości?

  • Osiąganie przychodu a status osoby bezrobotnej
    Osoba zarejestrowana w urzędzie pracy ze statusem osoby bezrobotnej, w okresie posiadania tego statusu, nie może osiągać przychodu przekraczającego połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę. Podpowiadamy, jak rozumieć pojęcie przychodu oraz w jakich przypadkach możliwe jest zachowanie statusu osoby bezrobotnej, mimo przekroczenia dozwolonego progu przychodu.

  • Praktyki absolwenckie a status osoby bezrobotnej
    Praktyka absolwencka ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskania i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy. Podpowiadamy, kto jest uprawniony do odbycia takiej praktyki.

  • Renta rodzinna a status bezrobotnego
    Status osoby bezrobotnej może uzyskać osoba, która nie nabyła prawa do emerytury lub renty, w tym renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty socjalnej oraz renty rodzinnej w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Podpowiadamy, komu przysługuje renta rodzinna oraz jakie warunki powinna spełnić osoba posiadająca prawo do renty rodzinnej, aby mogła zarejestrować się w urzędzie pracy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy