Powrót

Zwolnienie lekarskie a wysokość wynagrodzenia

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-04-25

Prezenteizm, czyli przychodzenie do pracy pomimo choroby dotyczy coraz większej grupy osób. Dlaczego pracownicy decydują się na pracę nie zważając na zły stan zdrowia? Powodów jest wiele. Jednym z nich może być wysokość wynagrodzenia. Jak więc zwolnienie lekarskie wpływa na wysokość wypłaty?

 

Na początku warto określić nazwy wypłacanych świadczeń w trakcie choroby. W pierwszej kolejności pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, a następnie do zasiłku chorobowego – o ile spełnia warunki jego nabycia.

 

Uściślijmy jeszcze, że płatne zwolnienie lekarskie przysługuje osobom, które opłacają składkę chorobową – w przypadku umów o pracę jest ona obowiązkowa, ale już dla zleceniobiorców dobrowolna. Warunkiem otrzymania wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego jest nieprzerwalne podleganie ubezpieczeniu przez okres minimum 30 dni dla pracowników etatowych, dla zleceniobiorców już  90 dni. Uwzględnia się także poprzednie okresy ubezpieczenia, jeśli przerwa między nimi nie wynosiła więcej niż 30 dni.

 

Powód zwolnienia wpływa zasadniczo na wysokość wynagrodzenia i zasiłku

 

Wysokość wynagrodzenia oraz zasiłku chorobowego zależy od przyczyny nieobecności. W przypadku większości zwolnień, z powodu przeziębienia, grypy czy anginy, przysługuje 80 proc. podstawy. Zwolnienie wymuszone wypadkiem w pracy lub w drodze do bądź z pracy, zapewnia wyższą wypłatę, bo w wysokości 100 proc. podstawy. Podstawa świadczenia nie ulegnie pomniejszeniu również w przypadku zwolnienia z powodu poddania się badaniom lekarskim w związku z kandydowaniem na dawcę komórek, tkanek oraz narządów, jak również w razie zabiegu związanego z ich pobraniem.

 

Kobiety przebywające na zwolnieniu z powodu choroby w ciąży także otrzymają 100 proc. podstawy wynagrodzenia.

 

Tylko 70 proc. podstawy otrzymają chorzy, którzy przebywają w szpitalu.

 

Podstawa wymiaru - jak ją obliczyć?

 

Podstawą wymiaru świadczenia chorobowego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacane w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym pracownik zachorował. Jeśli okres zatrudnienia jest krótszy niż 12 miesięcy, podstawą do wyliczenia świadczenia jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

 

 

Obliczając podstawę, należy wziąć pod uwagę nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale również premie, prowizje oraz inne dodatki.

 

Kto płaci za zwolnienie

 

Wynagrodzenie chorobowe, które przysługuje pracownikowi przez pierwsze 33 dni choroby w ciągu roku kalendarzowego (14 dni w przypadku osób, które ukończyły 50. rok życia) wypłaca pracodawca. Od 34. dnia (bądź 15.) zaczyna przysługiwać zasiłek chorobowy, który wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub w dalszym ciągu pracodawca – jeśli zgłasza do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 20 osób.

 

Świadczenie wypłacane jest na podstawie zwolnienia lekarskiego, dlatego należy pamiętać o terminowym jego dostarczeniu. Pracownik ma na to 7 dni. Za nieterminowe dostarczenie zwolnienia grozi obniżenie świadczenia o 25 proc.

 

Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Zadaniowy czas pracy - zasady
    Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.

  • Równe traktowanie w zatrudnieniu
    Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie.

  • Przerwy w pracy
    Od czego zależy długość i ilość przerw w pracy? Czy czas odpoczynku zawsze wlicza się do wymiaru czasu pracy? Kto może skorzystać z dodatkowej przerwy? Odpowiadamy.

  • Praca zdalna – czy pracodawca musi wyrazić na nią zgodę?
    O możliwość wykonywania pracy zdalnie musi zawnioskować pracownik oraz otrzymać zgodę pracodawcy. W jakich przypadkach pracodawca może nie wyrazić zgody i odrzucić wniosek pracownika? Sprawdź!

  • Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia
    Urlop wypoczynkowy udzielany jest na wniosek pracownika, jednak nie zawsze pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić. Wyjątkową sytuacją jest okres wypowiedzenia pracownika. Co stanowi Kodeks pracy? Podpowiadamy.

  • Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
    Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest jednym ze sposobów na doprowadzenie do ustania stosunku pracy, czyli pożegnania się z pracownikiem lub pracodawcą. O czym należy pamiętać składając wypowiedzenie? Jaki ma ono wpływ na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

  • Dzień wolny za święto wypadające w sobotę – co powinieneś wiedzieć?
    W 2024 roku 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli, przypada w sobotę. Czy za ten dzień przysługuje pracownikowi dodatkowy dzień wolny? Co ze świętami, które wypadną w niedzielę? Podpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy