Powrót

Zrób sobie przerwę…

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-06-07

Polacy spędzają w pracy średnio 1 929 godzin w roku. Sprawdź, na jaką przerwę mogą w tym czasie się wybrać!

Aktem prawnym, który reguluje kwestie przerw pracowników w pracy jest Kodeks pracy. Pauzy udzielane są ze względu na czas pracy pracownika lub rodzaj wykonywanej pracy. Wśród podstawowych rodzajów przerw można wyróżnić te na krótki oddech, na drugie śniadanie, jak również na obowiązki rodzicielskie.

5-minutówka

Pracujesz przy komputerze? Jeśli łącznie spędzasz na klikaniu przynajmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy masz prawo po każdej godzinie do 5 minut przerwy. Ustawowo zapewniony odpoczynek ma na celu umożliwienie oderwania się od monitora i rozprostowania kości.

Pięciominutowa przerwa przysługuje bez znaczenia przy jakim rodzaju monitora pracuje pracownik: kineskopowym, LCD czy plazmowym.

Śniadaniowa

Jeżeli Twój dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin, masz prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut. W przypadku osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, przysługuje prawo do dodatkowej przerwy w pracy również w wymiarze 15 minut.

Przerwa dla pracownika młodocianego jest dłuższa. Jeśli jego dobowy wymiar czasu pracy przekracza 4,5 godziny, pracodawca musi udzielić mu przerwy w wymiarze 30 minut.

Dla mam

Kobiety, które wychowują małe dzieci i karmią je piersią, mają zagwarantowaną dodatkową przerwę w pracy. 2 razy po 30 minut, gdy pracownica karmi piersią jedno dziecko lub 2 razy po 45 minut, jeśli kobieta karmi piersią więcej niż jedno dziecko. W przypadku zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują, a jeśli czas pracy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jedna przerwa na karmienie.

Przerwy mogą być udzielone łącznie na wniosek zainteresowanej.

Dodatkowa przerwa…

W układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy ustala się dodatkową przerwę dla pracownika zatrudnionego w warunkach szczególnie uciążliwych lub szczególnie szkodliwych dla zdrowia albo przy pracy monotonnej lub w ustalonym z góry tempie.

Przerwy wliczane są do czasu pracownika i nie wpływają one na obniżenie wynagrodzenia za pracę.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z późn. zm.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe z późn. zm.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Zadaniowy czas pracy - zasady
    Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.

  • Równe traktowanie w zatrudnieniu
    Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie.

  • Przerwy w pracy
    Od czego zależy długość i ilość przerw w pracy? Czy czas odpoczynku zawsze wlicza się do wymiaru czasu pracy? Kto może skorzystać z dodatkowej przerwy? Odpowiadamy.

  • Praca zdalna – czy pracodawca musi wyrazić na nią zgodę?
    O możliwość wykonywania pracy zdalnie musi zawnioskować pracownik oraz otrzymać zgodę pracodawcy. W jakich przypadkach pracodawca może nie wyrazić zgody i odrzucić wniosek pracownika? Sprawdź!

  • Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia
    Urlop wypoczynkowy udzielany jest na wniosek pracownika, jednak nie zawsze pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić. Wyjątkową sytuacją jest okres wypowiedzenia pracownika. Co stanowi Kodeks pracy? Podpowiadamy.

  • Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
    Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest jednym ze sposobów na doprowadzenie do ustania stosunku pracy, czyli pożegnania się z pracownikiem lub pracodawcą. O czym należy pamiętać składając wypowiedzenie? Jaki ma ono wpływ na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

  • Dzień wolny za święto wypadające w sobotę – co powinieneś wiedzieć?
    W 2024 roku 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli, przypada w sobotę. Czy za ten dzień przysługuje pracownikowi dodatkowy dzień wolny? Co ze świętami, które wypadną w niedzielę? Podpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy