Powrót

Zmiana czasu z letniego na zimowy – profity

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-10-28

60 minut to dla jednych chwila, dla innych… wieczność. Sprawdź, jak skorzystać na zmianie czasu i wydłużyć weekend aż o 49 godzin. Jeśli pracujesz w tym czasie, też nie pozostaniesz stratny, przeczytaj, co należy Ci się w zamian!

Już w ten weekend pośpimy albo popracujemy o godzinę dłużej. Jak co roku w ostatni weekend października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy, czyli cofniemy zegar o godzinę, z 3.00 na 2.00. Przestawienie zegarka pozwoli nam nie tylko wydłużyć sen, ale również przyniesie dodatkową godzinę weekendowego odpoczynku. W tym roku Święto Zmarłych wypada we wtorek. Jeśli więc weźmiemy urlop w poniedziałek, nasz weekend może być dłuższy nie o 60 minut, ale aż o 49 godzin. Dodatkowy czas wolny to dobra wiadomość, ale co, jeśli nasz system czasu pracy powoduje, że właśnie w tym czasie, gdy doba się wydłuża, my musimy pracować?

Cofnięcie zegarków wydłuży czas pracy, co spowoduje przekroczenie obowiązującego w tym dniu wymiaru czasu pracy i w konsekwencji doprowadzi do nadgodzin. W zamian za to pracownik może jednak liczyć na zadośćuczynienie.

Wyższe wynagrodzenie

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia. Wysokość dodatku za nadgodziny uzależniona jest od pory świadczenia dodatkowej pracy. W przypadku pory nocnej, czyli 8 godzin przypadających między 21.00 a 7.00, które zakłady pracy ustalają w regulaminie pracy lub układzie zbiorowym, dodatek za nadgodziny przysługuje w wysokości 100 proc. wynagrodzenia. Dodatkowo nie należy zapominać, że pracownikowi wykonującemu obowiązki w porze nocnej przysługuje dodatek nocny w wysokości 20 proc. stawki godzinowej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Otrzymanie jednego z dodatków nie pozbawia pracownika prawa do drugiego.

Wolne za nadgodzinę

Za dodatkowe 60 minut pracy pracownik może w wybranym dniu wyjść wcześniej lub później zacząć pracę. Udzielenie wolnego za nadgodziny może nastąpić na wniosek pracownika bądź na podstawie decyzji pracodawcy. W przypadku wnioskowania o wolne przez podwładnego, udziela się go proporcjonalnie do liczby przepracowanych nadgodzin (1:1). W razie udzielania wolnego przez pracodawcę, bez wniosku pracownika, wymiar powinien być o połowę wyższy niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych (1:1,5). Przy ustalaniu terminu odbioru czasu wolnego należy pamiętać, że powinno to nastąpić najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego. Dodatkowe wolne nie może wpłynąć na wynagrodzenie pracownika – spowodować obniżenia wynagrodzenia przysługującego za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

Za pracę w nadgodzinach przysługuje tylko jedna rekompensata, jeśli zdecydujesz się na czas wolny, pamiętaj, że automatycznie tracisz prawo do dodatku za wynagrodzenie za pracę ponad normę.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

Pokaż/ukryj panel komentarzy