Powrót

Zmiana czasu z letniego na zimowy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-10-25

Po raz kolejny, ale jeszcze nie ostatni, w najbliższy weekend przestawimy zegarki na czas zimowy. Co to oznacza dla pracujących tej nocy?

Rozróżnienie na czas zimowy i letni obowiązuje prawie w 70 krajach na świecie. We wszystkich krajach europejskich, z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku ze zmiany czasu zrezygnowała Rosja. Ruszyły prace nad tym, aby zrezygnować ze zmiany czasu w krajach unii. W tym roku jednak znów czeka nas zmiana czasu.

W nocy z 26 na 27 października przejdziemy z czasu letniego na zimowy - cofniemy zegar o godzinę, z 3.00 na 2.00. Dodatkowa godzina w nocy to dobra wiadomość, szczególnie dla osób, które lubią dłużej pospać. Osoby, które tej nocy pracują, nie będą aż tak zadowolone. Cofnięcie zegarków o godzinę spowoduje wydłużenie czasu pracy i przekroczenie obowiązującego pracownika w tym dniu wymiaru czasu pracy. Oznacza to, że pracownik będzie już pracował w godzinach nadliczbowych, za co przysługuje mu rekompensata. W jakiej postaci?

 

Dodatkowe wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach

 

Pracownikowi, który pracował w godzinach nadliczbowych, przysługuje dodatek do wynagrodzenia. W przypadku pory nocnej, czyli 8 godzin przypadających między 21.00 a 7.00, które zakłady pracy ustalają w regulaminie pracy lub układzie zbiorowym, przysługuje dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia.

Dodatkowo przysługuje dodatek nocny w wysokości 20 proc. stawki godzinowej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Otrzymanie jednego z dodatków nie pozbawia pracownika prawa do drugiego.

 

Czas wolny za pracę w nadgodzinach

 

W zamian za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje także odbiór czasu wolnego. Wolne może być udzielone na jego wniosek, proporcjonalnie do liczby przepracowanych nadgodzin (1:1) lub przez pracodawcę  w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych (1:1,5).

Przełożony zobowiązany jest udzielić wolnego od pracy za nadgodziny najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego. Dodatkowe wolne nie może wpłynąć na wynagrodzenie pracownika – spowodować obniżenia wynagrodzenia przysługującego za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

Pracownik nie może skorzystać z obu rekompensat jednocześnie. Skorzystanie z opcji czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych powoduje utratę prawa do dodatku za wynagrodzenie za pracę ponad normę.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Stampila w paszporcie cudzoziemca – czym jest i do czego uprawnia?
    Po złożeniu kompletnego wniosku o pobyt w Polsce, cudzoziemiec otrzymuje od urzędu wojewódzkiego pieczątkę, tzw. stampilę. Co ona potwierdza i gdzie jej szukać? Dlaczego jest taka ważna, szczególnie dla potencjalnego pracodawcy?

  • Osoba bezrobotna a podjęcie pracy lub działalności gospodarczej
    Każda osoba bezrobotna, która zarejestruje się w urzędzie pracy ma zarówno prawa, jak i obowiązki wynikające z posiadanego statusu. Jednym z obowiązków jest zawiadomienie urzędu pracy o podjęciu pracy lub rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy należy to zrobić? Co warto wiedzieć? Odpowiadamy.

  • Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Instrukcja krok po kroku
    Pracodawca, który planuje zatrudnienie obywatela Ukrainy powinien wiedzieć, że do podpisania umowy nie wystarczy jedynie potwierdzenie obywatelstwa ukraińskiego. Przede wszystkim należy upewnić się, że cudzoziemiec ma tytuł do legalnego pobytu w Polsce. Od czego zacząć? Jak legalnie powierzyć pracę obywatelowi Ukrainy? Wyjaśniamy.

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Zadaniowy czas pracy - zasady
    Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.

  • Równe traktowanie w zatrudnieniu
    Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie.

  • Przerwy w pracy
    Od czego zależy długość i ilość przerw w pracy? Czy czas odpoczynku zawsze wlicza się do wymiaru czasu pracy? Kto może skorzystać z dodatkowej przerwy? Odpowiadamy.

  • Praca zdalna – czy pracodawca musi wyrazić na nią zgodę?
    O możliwość wykonywania pracy zdalnie musi zawnioskować pracownik oraz otrzymać zgodę pracodawcy. W jakich przypadkach pracodawca może nie wyrazić zgody i odrzucić wniosek pracownika? Sprawdź!

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy