Powrót

Żłobek pomysłem na własny biznes

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-11-16

Szukasz pomysłu na własną firmę? Lubisz opiekować się dziećmi i z tym wiążesz swoją przyszłość zawodową? Środki unijne mogą pomóc Ci w realizacji celu!

U większości rodziców małych dzieci powrót na rynek pracy wiąże się z zapewnieniem opieki nad potomstwem. Często klienci Zielonej Linii swój brak możliwości wejścia na rynek pracy usprawiedliwiają koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem. Większość osób, nawet gdyby chciała pracować, nie ma takiej możliwości do czasu osiągnięcia przez dziecko wieku przedszkolnego. Miejsce w żłobkach zapewnione jest w pierwszej kolejności dla dzieci pracujących rodziców, a i dla nich brakuje żłobków. Oddanie dziecka do placówki prywatnej wiąże się z wysokimi kosztami, na które nie stać młodych rodziców. I tu rozwiązaniem może być własny żłobek.

Żłobek to jedna z form opieki nad dziećmi do 3 lat. Zapewnia opiekę w warunkach najbardziej zbliżonych do warunków domowych przez maksymalnie 10 godzin dziennie. 

Sprawdź, czy możesz prowadzić żłobek

Żłobki mogą tworzyć osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. W tym celu powinny zarejestrować działalność gospodarczą oraz złożyć wniosek o wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Rejestr prowadzi wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce prowadzenia żłobka. Wpis podlega opłacie w wysokości nie wyższej niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Skład personelu w żłobku i w klubie dziecięcym musi być dostosowany do liczby dzieci objętych opieką. Jeden opiekun może sprawować opiekę nad maksymalnie ośmiorgiem dzieci.

Źródło finansowania

Fundusze na żłobek można otrzymać ze środków unijnych. Europejski Funduszu Społeczny w ramach działania 2.2 Działania na rzecz równowagi praca przyznaje takie wsparcie dla osób zainteresowanych założeniem żłobka. Obecnie taki nabór wniosków prowadzi Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku. Do rozdania jest 17 milionów złotych.

Jak informuje Hubert Ostapowicz, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku  -Dofinansowanie można otrzymać na stworzenie np. żłobka od podstaw, ale też na utworzenie dodatkowych miejsc dla dzieci w już istniejących placówkach.

Więcej informacji na temat funduszy europejskich można znaleźć na Portalu Funduszy Europejskich.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Dotacja na otwarcie firmy – kiedy następuje wyrejestrowanie z urzędu pracy?
    Dotacja na otwarcie firmy, czyli jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, to jedno z najpopularniejszych wsparć, które osobom bezrobotnym oferują urzędy pracy. Jaką kwotę można otrzymać? Jakie warunki należy spełnić? Kiedy następuje wyrejestrowanie z urzędu pracy po przyznaniu dotacji?

  • Tarcza 6.0 – dofinansowanie i dotacja z urzędów pracy
    Długo oczekiwana Tarcza 6.0 weszła w życie. W ramach tej ustawy przewidziano kolejne wsparcie dla przedsiębiorców, w tym także dofinansowanie i dotację z urzędów pracy. Jakie warunki muszą spełnić przedsiębiorcy, gdzie, jak i do kiedy mogą składać wnioski? Odpowiadamy.

  • Weź pożyczkę na działalność i zostań swoim szefem
    Od początku funkcjonowania programu udzielono pożyczek na działalność gospodarczą na łączną kwotę 279,67 mln zł. Powstało ponad 4000 firm. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać niskooprocentowaną pożyczkę na działalność gospodarczą?

  • Środki na działalność gospodarczą z urzędu pracy – na co zwrócić uwagę
    Planujesz wystartować z własnym biznesem? Skorzystaj ze wsparcia urzędu pracy i złóż wniosek o jednorazowe środki na działalność gospodarczą. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

  • Kolejne zmiany dla przedsiębiorców
    W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii trwają prace nad kolejnymi zmianami w małym ZUS-ie. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

  • Dofinansowanie do zatrudnienia niani
    Planujesz powrót do pracy i potrzebujesz niani do opieki nad dzieckiem? Sprawdź, na jaką pomoc możesz liczyć!

  • Dotacja na działalność gospodarczą
    Jednym z najpopularniejszych źródeł dofinansowania działalności gospodarczej od lat są dotacje przyznawane przez urzędy pracy. W ubiegłym roku urzędy na ten cel przeznaczyły ponad 700 tys. zł. Co zrobić, żeby otrzymać dotację?

  • Nieobecności, które moją znaczenie przy bonie na zasiedlenie
    Sprawdź, jak nieobecność w pracy wpływa na otrzymany bon na zasiedlenie!

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy