Powrót

Chcesz zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę? Oto, jakie kroki musisz wykonać!

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-10-15

7 kroków do legalnego zatrudnienia cudzoziemca – od zezwolenia na pracę do dokumentu pobytowego. Sprawdź!

Procedura zatrudniania cudzoziemców może być bardziej lub mniej skomplikowana. Wszystko zależy od tego, z jakiego kraju pochodzi wybrana osoba i na jak długo chcesz ją zatrudnić. Opcją odrobinę bardziej skomplikowaną i długotrwałą jest zezwolenie na pracę. Jeśli zdecydowałeś się uzyskać właśnie zezwolenie na pracę dla cudzoziemca, który przebywa obecnie w swoim kraju – oto jakie kroki powinieneś wykonać.

1

Wejdź na stronę urzędu wojewódzkiego, do którego będziesz składał wniosek, sprawdź jakie dokładnie dokumenty będą Ci potrzebne. Na liście wymaganych załączników znajdziesz na pewno informację starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych. W ściśle określonych przypadkach ten dokument nie jest wymagany – upewnij się, czy w Twoim przypadku jest to konieczne.

2

Jeśli nie jesteś zwolniony z obowiązku uzyskania informacji starosty, złóż ofertę pracy do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na główne miejsce wykonywania pracy przez cudzoziemca. Ta oferta pracy ma dotyczyć stanowiska, na którym będziesz chciał zatrudnić cudzoziemca. W ofercie zaznacz, że jest ona składana w celu uzyskania informacji starosty.
Urząd pracy sprawdzi, czy w rejestrze osób bezrobotnych nie znajdują się osoby spełniające wymagania zawarte w ofercie. Informacja starosty zostanie wydana w terminie do 14 dni lub do 21 dni, w zależności od tego, czy będzie istniała możliwość zorganizowania rekrutacji wśród osób bezrobotnych, czy też nie.

3

Złóż w urzędzie wojewódzkim, właściwym ze względu na Twoją siedzibę lub Twoje miejsce zamieszkania, wniosek o wydanie zezwolenia na pracę wraz z wymaganymi załącznikami.

4

Gdy zezwolenie na pracę zostanie wydane, wyślij je do cudzoziemca.

5

Cudzoziemiec powinien udać się do polskiej placówki dyplomatyczno-konsularnej w kraju swojego stałego pobytu i wystąpić o wizę w celu wykonywania pracy – do tego właśnie potrzebne będzie mu zezwolenie na pracę, które uzyskałeś.

6

Gdy cudzoziemiec przyjedzie, upewnij się, czy posiada ważny dokument uprawniający go do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – np. wizę, zrób kopię tego dokumentu i pamiętaj, żeby przechowywać ją przez cały okres świadczenia pracy przez cudzoziemca.

7

Podpisz z cudzoziemcem umowę na warunkach zawartych w zezwoleniu na pracę. Pamiętaj o zgłoszeniu go do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i odprowadzaniu składek. Musisz także obliczać, pobierać i wypłacać zaliczki na podatek dochodowy – dokładnie tak, jak w przypadku zatrudniania obywateli polskich. Zapoznaj się z pozostałymi obowiązkami pracodawcy, zatrudniającego cudzoziemców

 

Agnieszka Juźwiuk (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Różnica między zezwoleniem na pobyt stały a zezwoleniem na pobyt rezydenta długoterminowego UE
    Zezwolenie na pobyt stały i zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE mają wiele wspólnych cech. Oba są udzielane na czas nieoznaczony i w obu przypadkach praca cudzoziemca może być wykonywana bez zezwolenia na pracę. Co je różni? Odpowiadamy.

  • Umowa o pracę tymczasową a uprawnienia pracownicze
    Czym jest umowa o pracę tymczasową i jakie są warunki zatrudnienia na jej podstawie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

  • Zezwolenie na pobyt czasowy po wizie „humanitarnej”
    Cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce na podstawie wizy wydanej w celu przyjazdu ze względów humanitarnych, z uwagi na interes państwa lub zobowiązania międzynarodowe (tzw. humanitarnej) mogą, najpóźniej ostatniego dnia jej ważności, złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na inne okoliczności. Czy praca na takim zezwoleniu na pobyt czasowy może być wykonywana bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy? Odpowiadamy.

  • Zadaniowy czas pracy - zasady
    Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.

  • Zezwolenie na pobyt czasowy. Kiedy wygasa z mocy prawa?
    Zezwolenie na pobyt czasowy jest dokumentem legalizującym pobyt cudzoziemca z kraju trzeciego w Polsce. Wydaje się je na maksymalnie 3 lata w związku z okolicznością, która uzasadnia ten pobyt. O zezwolenie na pobyt czasowy wnioskuje cudzoziemiec w urzędzie wojewódzkim. Kiedy takie zezwolenie wygasa z mocy prawa? Odpowiadamy.

  • Zasiłek dla bezrobotnych a świadczenie rodzicielskie
    Czy można pobierać jednocześnie zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie rodzicielskie? Sprawdź, kiedy te świadczenia można łączyć!

  • Równe traktowanie w zatrudnieniu
    Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy