Powrót

Zatrudnienie tymczasowe na rynku pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-05-22

Rola agencji zatrudnienia na rynku pracy nieustannie rośnie. W poprzednim roku działalność prowadziło aż 7386 agencji zatrudnienia. Sprawdź, jak wybrać tę właściwą!

Już 1 212 088 osób znalazło pracę dzięki usługom agencji zatrudnienia, z czego w 799 727 przypadkach była to praca tymczasowa. Na czym ona polega?

Praca tymczasowa

Ten rodzaj zatrudnienia oparty jest na trójstronnej umowie, zawieranej pomiędzy agencją pracy tymczasowej, osobą szukającą zatrudnienia – pracownikiem i klientem agencji – pracodawcą użytkownikiem.

W praktyce: agencja zatrudnia pracownika tymczasowego (staje się dla niego pracodawcą), a następnie kieruje go do klienta – pracodawcy użytkownika, u którego wykonywana jest praca. Czas pracy może wynosić od kilku dni do kilku miesięcy – nie może przekroczyć łącznie18 miesięcy w okresie 36 miesięcy. To agencja nalicza i wypłaca wynagrodzenia, odprowadza podatki oraz płaci wszelkie należne składki. Zawarcie tego rodzaju umowy daje takie same prawa jak w przypadku innych pracowników, pracujących na podstawie umowy, tj. prawo do urlopów wypoczynkowych, zwolnień chorobowych, a okres składkowy wliczany jest do przyszłej emerytury. To oznacza, iż agencje często jako formę zatrudnienia wybierają umowę o pracę (47 proc.), tylko w szczególnych przypadkach, jeżeli praca tymczasowa nie miałaby mieć cech stosunku pracy – dopuszcza się zawieranie umów cywilnoprawnych: umowy-zlecenia lub umowy o dzieło.

W związku z nieustannie rosnącą popularnością tej formy zatrudniania, Ministerstwo pracuje nad podniesieniem standardów pracy oraz zapewnieniem bezpieczeństwa prawnego. Od czerwca wchodzą w życie przepisy uszczegóławiające liczenie czasu pracy oraz te dotyczące wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego. A jak sam zainteresowany może zadbać o dobre warunki?

Sprawdź wiarygodność agencji

Agencje działające legalnie posiadają wpis w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia, który prowadzą WUP-y. Aby móc działać na rynku, muszą spełniać kilka warunków: zobowiązane są do niezalegania w opłacaniu składek i podatków do ZUS i US, nie mogą być podmiotem karanym za przestępstwa i wykroczenia, ani przedsiębiorstwem w upadłości. Spełnienie tych wymogów potwierdza odpowiedni certyfikat, wydawany przez marszałka województwa, na terenie którego znajduje się siedziba agencji. Dlatego przed nawiązaniem współpracy z daną agencją warto sprawdzić, czy jej wpis figuruje we wspomnianym rejestrze pod adresem www.kraz.praca.gov.pl.

Warto korzystać z usług agencji sprawdzonych przez rodzinę lub znajomych. Marketing szeptany to najlepsza reklama i referencje.

Pracownik tymczasowy w poszczególnych sektorach

Agencje rekrutują do pracy w Polsce i za granicą. W 2016 r. najwięcej pracowników tymczasowych zatrudniono w sektorze produkcji, aż 73 proc. Na drugim miejscu znalazły się usługi – 25 proc. Budownictwo stanowiło tylko 1 proc.

Wśród pracowników tymczasowych 53 proc. stanowili mężczyźni. Jeśli zaś chodzi o kryterium wieku, 48 proc. pracowników było w wieku od 26 do 50 lat. O 7 proc. mniej stanowiły osoby młodsze. Po 50. roku życia było zaledwie 11 proc. pracowników.

Największe agencje zatrudnienia to Randstad, Adecco, Monpower, Work Express, Otto.

Pomimo tego, że 1,3 proc. zatrudnionych stanowią pracownicy tymczasowi, dla porównania w Wielkiej Brytanii jest to 3,8 proc, już co trzeci pracodawca użytkownik w Polsce współpracuje z agencjami członkowskimi PFH.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: http://admin.polskieforumhr.pl/dir_upload/site/70c12353731d477c8cda0204c7564695/raport2017.pdf

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Umowa o pracę tymczasową a uprawnienia pracownicze
    Czym jest umowa o pracę tymczasową i jakie są warunki zatrudnienia na jej podstawie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

  • Wady i zalety pracy tymczasowej
    Praca tymczasowa nazywana jest leasingiem pracowniczym z uwagi na swój specyficzny charakter. Umowa zawierana jest bowiem pomiędzy trzema podmiotami – pracownikiem, agencją pracy tymczasowej oraz pracodawcą użytkownikiem. To właśnie agencja pracy tymczasowej jest pracodawcą w rozumieniu przepisów prawa pracy.

  • Wyższa stawka godzinowa na umowie-zleceniu
    Sprawdź, w jakiej wysokości odprowadzane będą składki i ile dostaniesz na rękę.

  • Co trzeba wiedzieć przed zatrudnieniem cudzoziemca?
    Wymagania rynku pracy stawiają przed przedsiębiorcami nowe wyzwania. Jednym z nich jest poznanie procedur dotyczących zatrudniania cudzoziemców. O tym jak wyglądają przepisy i jakie możliwości ma przedsiębiorca, informuje portal Zielona Linia. Przygotowaliśmy podsumowanie najważniejszych kwestii.

  • Działalność agencji zatrudnienia na rynku pracy
    Na koniec 2017 r. działało 8 858 agencji pracy tymczasowej, o ponad tysiąc więcej niż w 2016 roku. Gdzie jest największy wybór agencji i jakie usługi cieszą się największą popularnością?

  • Praca tymczasowa dobra nie tylko na wakacje!
    Przepisy dotyczące pracy tymczasowej

  • Praca tymczasowa z perspektywy pracownika
    Możliwość zdobywania rozmaitych doświadczeń na różnych stanowiskach i w wielu branżach, elastyczne godziny pracy, a przy tym dostęp do świadczeń - płatnego urlopu czy ubezpieczenia zdrowotnego. Takie możliwości daje praca tymczasowa. Ekspert LeasingTeam wyjaśnia, na czym polega i jakie warunki zatrudnienia oferuje kandydatom.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy