Powrót

Zasiłek przez 6, 12, a może jeszcze więcej miesięcy?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-05-17

Sprawdź, czy jesteś uprawniony do dłuższego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych!

Prawo do zasiłku na ogół przyznawane jest na 180 dni. Ustawa dopuszcza jednak możliwość dłuższego pobierania zasiłku. Maksymalny okres może wynosić nawet kilkanaście miesięcy.

Wysoka stopa bezrobocia w powiecie

Jednym z czynników decydujących o okresie pobierania zasiłku dla osób bezrobotnych jest stopa bezrobocia na obszarze powiatu zarejestrowanej osoby. W przypadku, gdy stopa bezrobocia przekracza 150 proc. przeciętnej stopy bezrobocia w kraju, prawo do zasiłku przyznawane jest na 365 dni. Brana jest pod uwagę wysokość bezrobocia w dniu 30 czerwca poprzedniego roku.

Zmiana miejsca zamieszkania w okresie pobierania zasiłku nie wpłynie na okres jego pobierania.

Wiek i staż pracy

Osoby, które rejestrując się w urzędzie pracy, mają ukończone 50 lat i udokumentują co najmniej 20- letni staż pracy, uzyskają prawo do pobierania świadczenia przez rok.

Ukończenie 50. roku życia w trakcie pobierania zasiłku nie wpłynie na okres pobierania zasiłku. Nadal pozostanie to 180 dni.

Bezrobotny rodzic

Rejestrująca się osoba bezrobotna, która ma na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a małżonek również jest bezrobotny, otrzyma zasiłek na 365 dni. Przy czym musi zostać spełniony jeszcze jeden warunek: wcześniej zarejestrowany bezrobotny małżonek powinien utracić prawo do zasiłku z powodu upłynięcia okresu jego pobierania po dniu nabycia prawa do zasiłku przez małżonka rejestrującego się.

Rodzice samotnie wychowujący dzieci do 15 lat również uprawnieni są do dłuższego okresu pobierania zasiłku. W przypadku  samotnego wychowywania dzieci nie tylko stan cywilny danej osoby jest tutaj ważny, ale również fakt, czy osoba ta samotnie wychowuje dziecko. W wyroku WSA we Wrocławiu jest mowa o tym, że „samotnie” oznacza bez udziału innej (innych) osób. To oznacza, że nie można każdej osoby mającej dzieci i znajdującej się w stanie wolnym określić jako osobę samotnie wychowującą dziecko.

Poród a zasiłek

Kobiecie, która w trakcie pobierania zasiłku lub w ciągu miesiąca po jego ustaniu urodzi dziecko, okres pobierania zasiłku zostanie przedłużony. Wypłatę świadczenia wydłuża się o czas, przez który zgodnie z odrębnymi przepisami, przysługiwałby zasiłek macierzyński.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Przychody osoby bezrobotnej
    Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy) to m.in. taka, która nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Ponadto zdolna i gotowa do podjęcia pracy. Czy taka osoba może osiągać przychód z innego tytułu niż praca? Odpowiadamy.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Informowanie urzędu o podjęciu pracy
    Kto informuje urząd pracy o podjęciu pracy przez bezrobotnego, pracodawca czy bezrobotny? W jakim terminie należy wysłać informację do urzędu? Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku? Wyjaśniamy.

  • Odmowa podjęcia pracy a status osoby bezrobotnej
    Jednym z obowiązków osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna jest przyjmowanie propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie. Co się kryje pod pojęciem odpowiedniej pracy i co się stanie, gdy bezrobotny nie przyjmie oferty takiego zatrudnienia? Odpowiadamy.

  • Kiedy przychód nie wpływa na status osoby bezrobotnej
    Zarejestrowany bezrobotny nie może mieć dochodów, ale może mieć przychód. W jakiej wysokości?

  • Zasiłek dla bezrobotnych i inne świadczenia z urzędu pracy w zeznaniu PIT
    PIT z urzędu pracy i rozliczenie roczne

  • Obowiązki bezrobotnego względem urzędu pracy
    Posiadanie statusu osoby bezrobotnej to nie tylko przywileje w postaci prawa do ubezpieczenia zdrowotnego czy korzystania z form wsparcia zatrudnienia oferowanych przez urząd pracy, ale także szereg obowiązków, z których osoba bezrobotna powinna się wywiązywać, aby zachować status. Przypominamy, jakie obowiązki wynikają z posiadania statusu osoby bezrobotnej oraz jakie konsekwencje może nieść za sobą niewywiązywanie się z tych obowiązków.

  • Status osoby bezrobotnej a zaległe wynagrodzenie
    Osoba bezrobotna ma obowiązek w terminie 7 dni zgłosić do urzędu pracy osiągnięcie przychodu przekraczającego połowę minimalnego wynagrodzenia. Co w przypadku, jeśli wypłata będzie miała miejsce już po dokonaniu rejestracji w urzędzie pracy? Sprawdź, kiedy zaległe wynagrodzenie nie wpłynie na status bezrobotnego.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy