Powrót

Zasiłek dla bezrobotnych i inne świadczenia z urzędu pracy w zeznaniu PIT

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-01-11

Korzystałeś z pomocy urzędu pracy w tym lub ubiegłym roku? Sprawdź, czy musisz rozliczyć się z fiskusem!

Wśród form wsparcia oferowanych przez urząd pracy znajdują się te, które są objęte podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz takie, które z tego podatku są zwolnione. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych określa, które środki wypłacane bezrobotnym zwolnione są z podatku. Takiej uldze podlegają pieniądze otrzymane w ramach ryczałtu na przejazdy na szkolenia oraz ryczałtu na zakwaterowanie otrzymane w ramach bonu szkoleniowego, ryczałtu na koszty przejazdu do i z miejsca odbywania stażu otrzymanego w ramach bonu stażowego oraz świadczeń otrzymanych w ramach bonu na zasiedlenie. Nie podlega opodatkowaniu również świadczenie otrzymane w ramach działań aktywizacyjnych (art. 2 ust. 1 pkt 9aa ).

Z opodatkowania zwolnione są również jednorazowe środki przyznane osobie bezrobotnej na podjęcie działalności gospodarczej oraz kwoty wynikające ze sfinansowania różnych form jego kształcenia.

Świadczenia, od których jest odprowadzany podatek

Zasiłek dla osób bezrobotnych oraz stypendium stażowe finansowane ze środków Funduszu Pracy takiemu zwolnieniu nie podlegają, dlatego też osoby pobierające te świadczenia są zobowiązane uwzględnić je w zeznaniu podatkowym.

Urząd pracy do końca lutego, tak jak pracodawcy, zobowiązany jest wystawić osobie bezrobotnej pobierającej zasiłek lub stypendium PIT-11 zawierający informację o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, na podstawie którego należy później wypełnić zeznanie roczne. Na ogół jest to PIT-37.

Formularz PIT

Formularz PIT-u nie zawiera miejsca, w którym jest mowa konkretnie o pobieranym zasiłku. Dlatego otrzymane świadczenie należy rozliczyć w części C „Dochodów/straty ze źródeł przychodów”. Następnie w rubryce „Źródła przychodu” – „Inne źródła niewymienione w wierszach od 1 do 4” należy wpisać sumę kwot pobranych zasiłków z urzędu pracy.

Daje to możliwość skorzystania z rozliczenia ulgi na dzieci, a także innych ulg podatkowych.

To, że kwota zasiłku nie przekroczyła kwoty wolnej od podatku, nie oznacza, że nie musisz rozliczyć się z fiskusem. Jeśli pobierałeś opodatkowane świadczenia z urzędu pracy, bez względu na ich wysokość, musisz złożyć zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego. Niedopełnienie tego obowiązku grozi karą grzywny.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: http://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/44974,Zasilek-dla-bezrobotnych-trzeba-wpisac-w-PIT.html


  Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

 

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.