Powrót

Wyższe wynagrodzenie od 2018 roku

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-01-10

Od nowego roku osoby zarabiające minimalną krajową oraz pracujący na umowę-zlecenie ze stawką godzinową zarabiają więcej. Sprawdź, o ile zwiększyło się wynagrodzenie.

Zgodnie z przepisami Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, kwota minimalnej krajowej ulega corocznej waloryzacji.

 

Minimalne wynagrodzenie

 

Wysokość minimalnego wynagrodzenia ustalana jest w oparciu o wskaźnik cen i nie może być  niższa  od  wysokości  minimalnego  wynagrodzenia już obowiązującego.  W 2018 roku minimalne wynagrodzenie wzrosło z 2000 zł do 2100 zł, co w przeliczeniu netto oznacza wzrost wynagrodzenia o ponad 70 zł.

 

Minimalna stawka godzinowa

 

Od ubiegłego roku obowiązują przepisy dotyczące minimalnego wynagrodzenia za godzinę dla osób pracujących na podstawie umowy-zlecenia. Wysokość minimalnej stawki godzinowej również jest corocznie waloryzowana o wskaźnik  wynikający z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia ustalonej na rok następny  przez wysokość minimalnego wynagrodzenia obowiązującą w roku, w którym odbywają się  ustalenia.

Nowy rok przyniósł wzrost minimalnej stawki godzinowej z 13 zł na 13,70 zł brutto.

Jeżeli prognozowany na rok następny wskaźnik cen wynosi co  najmniej   105 proc. ustala  się  dwa  terminy  zmiany  wysokości  minimalnego  wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej: 1 stycznia i 1 lipca.

 

Przeciętne wynagrodzenie

 

Wysokość przeciętnego wynagrodzenia ogłaszana jest w poszczególnych kwartałach. Za III kwartał, które obowiązuje do końca lutego 2018 r., zostało już ogłoszone. Od grudnia  wynosi ono 4 255,59 zł.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę


Zobacz podobne artykuły:

 • Millenialsi na rynku pracy: dlaczego chwalą się tym, że są?
  Życiorysy pracowników z pokolenia X od życiorysów Millenialsów różnią się liczbą lat doświadczenia. Co je natomiast łączy? Średnia liczba wpisanych sukcesów i osiągnięć zawodowych. Czy młodzi faktycznie tak skutecznie deklasują starszych stażem kolegów? Nie. Wraz z nowym pokoleniem na rynek pracy weszła nowa definicja sukcesu.

 • W jaki sposób zalegalizować zatrudnienie cudzoziemca?
  Rejestracja oświadczenia, zezwolenie na pracę czy zezwolenie na pobyt i pracę – sprawdź, na czym polegają poszczególne formy zatrudnienia cudzoziemca i czym się różnią!

 • Umiejętność współpracy najbardziej doceniana przez polskich pracodawców
  Umiejętność współpracy, dobrej organizacji czasu pracy i komunikacji to kompetencje miękkie pracowników najbardziej pożądane przez polskich pracodawców – potwierdzają badania przeprowadzone przez ManpowerGroup.

 • Od stycznia wyższa stawka godzinowa na umowie-zleceniu
  Została ustalona nowa wysokość minimalnej stawki godzinowej na umowie-zleceniu. Sprawdź, w jakiej wysokości odprowadzane będą składki i ile więcej dostaniesz na rękę.

 • Największe od 9 lat szanse na znalezienie nowej pracy
  Plany rekrutacyjne polskich pracodawców na okres październik-grudzień przyniosą największe od 9 lat szanse na znalezienie nowej pracy – potwierdza raport „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.

 • Tak dobrze na rynku pracy jeszcze nie było
  Niemal 90% Polaków jest spokojnych o swoje miejsce zatrudnienia, a 6 na 10 oczekuje dalszych podwyżek w nadchodzących miesiącach. Takie nastroje nie powinny dziwić, w warunkach historycznie niskich poziomów bezrobocia i rekordowego popytu na pracowników. Co będzie dalej?

 • Nowe technologie w służbie rekrutacji
  32% Polaków poszukujących pracy znalazło ofertę zatrudnienia dzięki reklamie wyświetlanej w serwisach społecznościowych. 22% kandydatów korzystało do tego celu z aplikacji mobilnych, a 21% wymieniało wiadomości z potencjalnym pracodawcą.

 • Działalność agencji zatrudnienia na rynku pracy
  Na koniec 2017 r. działało 8 858 agencji pracy tymczasowej, o ponad tysiąc więcej niż w 2016 roku. Gdzie jest największy wybór agencji i jakie usługi cieszą się największą popularnością?

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.