Powrót

Wyższe wynagrodzenie od 2018 roku

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-01-10

Od nowego roku osoby zarabiające minimalną krajową oraz pracujący na umowę-zlecenie ze stawką godzinową zarabiają więcej. Sprawdź, o ile zwiększyło się wynagrodzenie.

Zgodnie z przepisami Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, kwota minimalnej krajowej ulega corocznej waloryzacji.

 

Minimalne wynagrodzenie

 

Wysokość minimalnego wynagrodzenia ustalana jest w oparciu o wskaźnik cen i nie może być  niższa  od  wysokości  minimalnego  wynagrodzenia już obowiązującego.  W 2018 roku minimalne wynagrodzenie wzrosło z 2000 zł do 2100 zł, co w przeliczeniu netto oznacza wzrost wynagrodzenia o ponad 70 zł.

 

Minimalna stawka godzinowa

 

Od ubiegłego roku obowiązują przepisy dotyczące minimalnego wynagrodzenia za godzinę dla osób pracujących na podstawie umowy-zlecenia. Wysokość minimalnej stawki godzinowej również jest corocznie waloryzowana o wskaźnik  wynikający z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia ustalonej na rok następny  przez wysokość minimalnego wynagrodzenia obowiązującą w roku, w którym odbywają się  ustalenia.

Nowy rok przyniósł wzrost minimalnej stawki godzinowej z 13 zł na 13,70 zł brutto.

Jeżeli prognozowany na rok następny wskaźnik cen wynosi co  najmniej   105 proc. ustala  się  dwa  terminy  zmiany  wysokości  minimalnego  wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej: 1 stycznia i 1 lipca.

 

Przeciętne wynagrodzenie

 

Wysokość przeciętnego wynagrodzenia ogłaszana jest w poszczególnych kwartałach. Za III kwartał, które obowiązuje do końca lutego 2018 r., zostało już ogłoszone. Od grudnia  wynosi ono 4 255,59 zł.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę


Zobacz podobne artykuły:

 • Jak długo trzeba prowadzić firmę, żeby dostać wsparcie z urzędu pracy
  Planujesz rozszerzyć działalność swojej firmy? Chcesz zatrudnić dodatkowych pracowników? Sprawdź, ile musisz prowadzić działalność, aby otrzymać wsparcie z urzędu pracy!

 • Rodzaje wolnego na dziecko
  Sprawdź, jaki rodzaj czasu wolnego i w jakim wymiarze przysługuje rodzicom!

 • Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców w 2018 roku
  Nowa procedura rejestracji oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, nowe zezwolenie na pracę sezonową, nowa podstawa pobytu, czyli zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców.

 • Wzrost współczynnika urlopowego
  Kończy Ci się umowa? Nie zdążyłeś wykorzystać urlopu? Podpowiadamy, jak obliczyć współczynnik urlopowy oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w 2018 roku.

 • Wsparcie dla opiekunów osoby niepełnosprawnej
  Opiekujesz się osobą niepełnosprawną? Chcesz wrócić do aktywności zawodowej? Sprawdź, jak urząd pracy może Ci w tym pomóc!

 • Minimalne wynagrodzenie wzrasta
  Od nowego roku minimalne wynagrodzenie znowu wzrośnie. To dobra wiadomość dla wszystkich pracowników, którzy otrzymują minimalną krajową. Sprawdź, o ile wzrośnie wynagrodzenie i składki!

 • Pomoc Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej na rynku pracy
  Blisko 8 tysięcy Dolnoślązaków tylko w pierwszym półroczu 2017 r. skorzystało z poradnictwa i informacji zawodowej Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy (CIPKZ).

 • Poradnictwo zawodowe
  Poradnictwo zawodowe - pomoc na rynku pracy

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.