Powrót

Wyrejestrowanie z urzędu pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-07-19

Powodów utraty statusu osoby bezrobotnej może być wiele. Każda odmowa współpracy z urzędem: odmowa przyjęcia skierowania na rozmowę kwalifikacyjną, oferty stażu lub szkolenia, bądź innej formy wsparcia skutkuje wyrejestrowaniem. Z jakiego powodu najczęściej następuje wyrejestrowanie z urzędu pracy?

Najczęstszą przyczyną wyrejestrowań jest niestawiennictwo. Zarejestrowane osoby bezrobotne często zapominają o wyznaczonej w urzędzie pracy wizycie. Wizyta jest obowiązkowa, a nieobecność wymaga usprawiedliwienia. Urząd czeka 7 dni kalendarzowych na kontakt ze strony bezrobotnego. Po upłynięciu terminu usprawiedliwienia, wyrejestrowuje od dnia niestawiennictwa.

Na jaki okres następuje wyrejestrowanie

Status osoby bezrobotnej można utracić na minimum cztery miesiące, a maksymalnie na dziewięć miesięcy. Pierwsze niestawiennictwo lub odmowa skorzystania z oferowanego wsparcia z urzędu powoduje utratę statusu na 120 dni. Drugie niestawiennictwo lub odmowa skutkuje wyrejestrowaniem na 180 dni. Każde kolejne na 270 dni. 

W przypadku przerwania przygotowania zawodowego dorosłych, urząd wyrejestruje osobę bezrobotną na 6 miesięcy.

Sumowanie odmów współpracy do okresu wyrejestrowania

Dla ustalenia okresu, na który następuje pozbawienie statusu bezrobotnego, uwzględniane są łącznie wszystkie odmowy niepodjęcia oraz przerwania form aktywizacji. To oznacza, że jeśli najpierw bezrobotny odmówi przyjęcia skierowania na staż, a po ponownej rejestracji – po upłynięciu okresu karencji, nie przyjmie kolejnego skierowania np. do wykonywania prac interwencyjnych, utraci status na 180 dni. Niestawiennictwa są liczone oddzielnie, więc jeśli wcześniej utraciło się status z powodu np. odmowy przyjęcia skierowania na staż, po niestawieniu się na wyznaczoną wizytę, utrata statusu nastąpi na 120 dni.

Jeśli bezrobotny nie zgadza się z decyzją urzędu pracy o wyrejestrowaniu, przysługuje mu prawo do odwołania. Informacje na temat procedury i terminu znajdzie w decyzji.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Przychody osoby bezrobotnej
    Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy) to m.in. taka, która nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Ponadto zdolna i gotowa do podjęcia pracy. Czy taka osoba może osiągać przychód z innego tytułu niż praca? Odpowiadamy.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Informowanie urzędu o podjęciu pracy
    Kto informuje urząd pracy o podjęciu pracy przez bezrobotnego, pracodawca czy bezrobotny? W jakim terminie należy wysłać informację do urzędu? Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku? Wyjaśniamy.

  • Odmowa podjęcia pracy a status osoby bezrobotnej
    Jednym z obowiązków osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna jest przyjmowanie propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie. Co się kryje pod pojęciem odpowiedniej pracy i co się stanie, gdy bezrobotny nie przyjmie oferty takiego zatrudnienia? Odpowiadamy.

  • Kiedy przychód nie wpływa na status osoby bezrobotnej
    Zarejestrowany bezrobotny nie może mieć dochodów, ale może mieć przychód. W jakiej wysokości?

  • Osiąganie przychodu a status osoby bezrobotnej
    Osoba zarejestrowana w urzędzie pracy ze statusem osoby bezrobotnej, w okresie posiadania tego statusu, nie może osiągać przychodu przekraczającego połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę. Podpowiadamy, jak rozumieć pojęcie przychodu oraz w jakich przypadkach możliwe jest zachowanie statusu osoby bezrobotnej, mimo przekroczenia dozwolonego progu przychodu.

  • Praktyki absolwenckie a status osoby bezrobotnej
    Praktyka absolwencka ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskania i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy. Podpowiadamy, kto jest uprawniony do odbycia takiej praktyki.

  • Renta rodzinna a status bezrobotnego
    Status osoby bezrobotnej może uzyskać osoba, która nie nabyła prawa do emerytury lub renty, w tym renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty socjalnej oraz renty rodzinnej w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Podpowiadamy, komu przysługuje renta rodzinna oraz jakie warunki powinna spełnić osoba posiadająca prawo do renty rodzinnej, aby mogła zarejestrować się w urzędzie pracy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy