Powrót

Wybór zawodu

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2013-11-06

Jest to trudny i odpowiedzialny krok w życiu każdego człowieka, od którego będą zależeć dalsze jego losy. Podjęcie właściwej decyzji w młodości, może mieć olbrzymi wpływ na rozwój naszej kariery zawodowej.

Wyboru dokonujemy już w szkole. Najczęściej odbywa się to w następujący sposób: jeśli uczeń ma dobre oceny z matematyki – wybiera studia techniczne, informatyczne, natomiast jeśli lepsze oceny ma z języka polskiego bądź obcego lub historii – wybiera kierunki humanistyczne. Niestety, nawet świetne wyniki w nauce nie gwarantują sukcesu w wybranym zawodzie. Często też decyzję podejmujemy bez zastanowienia, bez dokładnej analizy dostępnych informacji, w oparciu o cudze opinie.

Przemyślana decyzja

Tymczasem do zagadnienia wyboru ścieżki zawodowej należy podejść poważnie i dokładnie przemyśleć wszystkie „za i przeciw”. Dobrze wybrany zawód przyniesie bowiem zarówno satysfakcję, jak i dobrobyt materialny.

Przede wszystkim należy określić:

 • umiejętności i zainteresowania. Jeśli dane zadania wykonujesz chętnie, podoba Ci się to, co robisz, to będziesz bardziej skłonny do pracy i będziesz doskonalić swoje umiejętności;
 • stan zdrowia, indywidualne zdolności;
 • potrzeby personelu. Zawód powinien być pożądany na rynku pracy. Dlatego warto wcześniej ustalić, na jakie zawody jest popyt na rynku pracy i jaka jest wiarygodność zatrudnienia w wybranym zawodzie.

Konsultacje z doradcą zawodowym

Przy wyborze profesji warto skorzystać z pomocy specjalistów. W powiatowych i wojewódzkich urzędach pracy doradcy zawodowi pomagają zaplanować karierę zawodową. Za pomocą testów określają umiejętności, zainteresowania, silne i słabe strony, uzdolnienia przedsiębiorcze. Można tu uzyskać informację o zawodach, specjalizacjach, szkołach i potrzebach rynku pracy. Doradcy pomagają sporządzić dokumenty aplikacyjne oraz przygotowują do rozmowy z pracodawcą. Informują o podstawowych zasadach zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej.

Wybierając profesję, należy mieć na uwadze zarówno własne marzenia jak i predyspozycje oraz sytuację na rynku pracy. Odpowiednio wybrany zawód z pewnością zaowocuje w przyszłości, a korzyścią będzie satysfakcja z wykonywanej pracy.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)


Zobacz podobne artykuły:

 • PUP Zgorzelec - Oferta dla wszystkich osób bezrobotnych
  Powiatowy Urząd Pracy w Zgorzelcu zaprasza zarejestrowane osoby bezrobotne do składania wniosków na różne formy wsparcia.

 • PUP Zgorzelec - PIT-11
  Powiatowy Urząd Pracy w Zgorzelcu informuje, że od 29 stycznia br. do 20 lutego br. na stanowisku informacji (parter) będzie wydawana informacja PIT-11 o uzyskanych dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w roku 2017 r.

 • PUP Zgorzelec - Polsko-Niemiecki Dzień Doradczy
  Powiatowy Urząd Pracy w Zgorzelcu zaprasza 7.03.2018 roku do udziału w Polsko-Niemieckim Dniu Doradczym. Celem spotkania jest przekazanie mieszkańcom powiatu zgorzeleckiego informacji nt. możliwości pracy oraz warunków życia w Niemczech.

 • PUP Zgorzelec - Refundacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy
  Powiatowy Urząd Pracy w Zgorzelcu ogłasza nabór wniosków o refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy. Zainteresowanych uzyskaniem ww. wsparcia zapraszamy do składania wniosków w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Zgorzelcu przy ulicy Pułaskiego 14.

 • PUP Zgorzelec - Zaproszenie pracodawców do współpracy
  Powiatowy Urząd Pracy w Zgorzelcu zaprasza pracodawców do składania wniosków na różne formy wsparcia.

 • PUP Ząbkowice Śląskie - Nabór wniosków na bony
  Powiatowy Urząd Pracy w Ząbkowicach Śląskich uprzejmie informuje o naborze wniosków o przyznanie bonu szkoleniowego, bonu stażowego, bonu zatrudnieniowego, bonu na zasiedlenie (wartość bonu wynosi nie więcej niż 7 000 zł).

 • PUP Ząbkowice Śląskie - Nabór wniosków na szkolenia grupowe
  Powiatowy Urząd Pracy w Ząbkowicach Śląskich ogłasza nabór wniosków o skierowanie na szkolenia grupowe finansowane ze środków Funduszu Pracy.

 • PUP Ząbkowice Śląskie - Nabór wniosków o organizację robót publicznych
  Powiatowy Urząd Pracy w Ząbkowicach Śląskich prowadzi nabór wniosków o organizację robót publicznych. Środki przeznaczone na realizację robót publicznych wynoszą 206 696,24 zł.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.