Powrót

Wsparcie dla opiekunów osoby niepełnosprawnej

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-09-18

Opiekujesz się osobą niepełnosprawną? Chcesz wrócić do aktywności zawodowej? Sprawdź, jak urząd pracy może Ci w tym pomóc!

Nowelizacja przepisów wprowadziła zmiany umożliwiające opiekunom osób niepełnosprawnych uzyskanie pomocy w powrocie na rynek pracy. Aby móc korzystać ze wsparcia urzędu pracy, opiekun powinien wpisywać się w definicję opiekuna osoby niepełnosprawnej, określonej w Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z jej treścią, opiekunem jest członek rodziny zajmujący się dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długoterminowej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji dziecka lub osobą niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

 

Z jakich form wsparcia z urzędu pracy może skorzystać zarejestrowany opiekun

 

Poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu lub niewykonujący innej pracy zarobkowej opiekun osoby niepełnosprawnej – bo z takim statusem zarejestrują się w urzędzie pracy, może korzystać, na takich samych zasadach jak zarejestrowany bezrobotny, z wielu form wsparcia, takich jak: staże, prace interwencyjne, przygotowanie zawodowe dorosłych czy bony na zasiedlenie, szkoleniowe oraz stażowe. Opiekunowie mogą również korzystać z finansowania na podniesienie kwalifikacji – szkoleń i studiów podyplomowych.

 

Opiekunowie osoby niepełnosprawnej niepozostający w zatrudnieniu lub niewykonujący innej pracy zarobkowej, z wyłączeniem opiekunów osoby niepełnosprawnej pobierających świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, lub zasiłek dla opiekuna na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów zostali zaliczeni do grupy osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy, co oznacza, że mają pierwszeństwo w skierowaniu do udziału w programach specjalnych.

 

Wolisz własny biznes niż pracę na etacie

 

Opiekunowie osób niepełnosprawnych mają także możliwość ubiegania się o środki na rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Maksymalna wysokość dotacji wynosi 600 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Środki nie podlegają zwrotowi, jeśli działalność prowadzona będzie przez minimum 12 miesięcy.

 

W przypadku konieczności uzyskania większego zastrzyku gotówki, mogą ubiegać się o pożyczkę na własny biznes. Wysokość pożyczki jest znacznie wyższa niż wspomniane dofinansowanie, a stopa oprocentowania korzystna.

 

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych form wsparcia znajdują się na stronie Zielonej Linii

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Dotacja na otwarcie firmy – kiedy następuje wyrejestrowanie z urzędu pracy?
    Dotacja na otwarcie firmy, czyli jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, to jedno z najpopularniejszych wsparć, które osobom bezrobotnym oferują urzędy pracy. Jaką kwotę można otrzymać? Jakie warunki należy spełnić? Kiedy następuje wyrejestrowanie z urzędu pracy po przyznaniu dotacji?

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Świadczenie aktywizacyjne [INFOGRAFIKA]
    Świadczenie aktywizacyjne to wsparcie, jakie urząd pracy może przyznać pracodawcy za zatrudnienie osoby bezrobotnej. Kto może zostać skierowany przez urząd? Jak długo wypłacane jest świadczenie? Sprawdźcie.

  • Roboty publiczne a limit umów o pracę na czas określony
    Czy umowa o pracę, którą podpisują bezrobotni w ramach robót publicznych wlicza się do limitu 3 umów (33 miesięcy) na czas określony, wymienionych w Kodeksie pracy? Podpowiadamy.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Ponowna rejestracja a prawo do zasiłku
    Jak wygląda sytuacja osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna z prawem do zasiłku, gdy wyrejestruje się z urzędu pracy na krócej niż 365 dni i potem ponownie zarejestruje? Co z zasiłkiem? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy