Powrót

Wagary w pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-03-21

Wagary pracownika niosą za sobą o wiele większe konsekwencje niż wagary ucznia. Sprawdź, czy są tego warte!

To, kiedy pracownik będzie miał wolne, w dużej mierze zależy od pracodawcy. Oczywiście przepisy prawa pracy zapewniają pracownikowi prawo do urlopu czy urlopu na żądanie w nagłych przypadkach. Nici jednak z wolnego, jeśli pracodawca się na niego nie zgadza.

 

Urlop bez zgody szefa

 

Do podstawowych obowiązków pracowniczych należy świadczenie pracy i pozostawanie do dyspozycji pracodawcy – przypomnijmy, że mowa o umowie o pracy. Każda nieobecność w pracy wymaga usprawiedliwienia.

Jeśli pracownikowi zamarzy się dzień wolny i poinformuje o tym pracodawcę, ale nie złoży wniosku lub nie poczeka na jego podpisanie, będzie miał nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. To samo dotyczy urlopu na żądanie. Samo poinformowanie pracodawcy o urlopie na żądanie nie wystarczy. Należy poczekać na zgodę szefa.

Nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy przepisy zaliczają do ciężkich naruszeń obowiązków pracowniczych.

 

Co grozi za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy?

 

Ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych przez podwładnego uprawnia pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy – tak zwanego zwolnienia dyscyplinarnego.

Wyroki Sądów, w obu przypadkach braku akceptacji pracodawcy co do urlopu, potwierdzają zgodne z przepisami zwolnienie dyscyplinarne [SN 3 kwietnia 2001 (I PKN  587/00), SN 16 września 2008 (II PK 26/08)].

Zwolnienie lekarskie jest również usprawiedliwieniem nieobecności. Oczywiście musi być wystawione zgodnie z przeznaczeniem, na okres całej nieobecności. Zwolnienie lekarskie wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem daje pracodawcy możliwość zwolnienia dyscyplinarnego.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Zadaniowy czas pracy - zasady
    Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.

  • Równe traktowanie w zatrudnieniu
    Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie.

  • Przerwy w pracy
    Od czego zależy długość i ilość przerw w pracy? Czy czas odpoczynku zawsze wlicza się do wymiaru czasu pracy? Kto może skorzystać z dodatkowej przerwy? Odpowiadamy.

  • Praca zdalna – czy pracodawca musi wyrazić na nią zgodę?
    O możliwość wykonywania pracy zdalnie musi zawnioskować pracownik oraz otrzymać zgodę pracodawcy. W jakich przypadkach pracodawca może nie wyrazić zgody i odrzucić wniosek pracownika? Sprawdź!

  • Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia
    Urlop wypoczynkowy udzielany jest na wniosek pracownika, jednak nie zawsze pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić. Wyjątkową sytuacją jest okres wypowiedzenia pracownika. Co stanowi Kodeks pracy? Podpowiadamy.

  • Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
    Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest jednym ze sposobów na doprowadzenie do ustania stosunku pracy, czyli pożegnania się z pracownikiem lub pracodawcą. O czym należy pamiętać składając wypowiedzenie? Jaki ma ono wpływ na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

  • Dni pracodawców 2023
    2023 jest Europejskim Rokiem Umiejętności. W związku z tym, w dniach 23-27 października 2023 r., obchodzony będzie Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych, w ramach którego w Polsce odbędą się w tym czasie Dni Pracodawców, organizowane przez wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy