Powrót

Urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-06-20

Szukasz pracy na lato? Sprawdź, co z Twoim urlopem!

Zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej nieustannie rośnie. Na początku 2015 r. agencje zatrudniły łącznie ponad 123 tys. pracowników - o 24 proc. więcej w porównaniu do zeszłego roku. Sezon letni zdecydowanie sprzyja zatrudnieniu. Dlatego, decydując się na tego rodzaju pracę, warto poznać swoje prawa, szczególnie te związane z odpoczynkiem.

Warunki nabycia prawa do urlopu

Pracownik tymczasowy, na podstawie zawartej umowy z agencją pracy tymczasowej, aby uzyskać prawo do urlopu wypoczynkowego, musi co najmniej miesiąc pozostawać do dyspozycji pracodawcy-użytkownika. Co należy rozumieć przez określenie „pozostawać do dyspozycji”? W ten sposób określany jest okres, na który agencja kieruje pracownika tymczasowego do wykonywania pracy u pracodawcy-użytkownika. Wliczane są wszystkie kalendarzowe dni pozostawania pracownika pod kierownictwem pracodawcy-użytkownika, niezależnie od tego, czy w tych dniach praca była faktycznie świadczona oraz bez względu na wymiar czasu pracy w tych dniach.

W przypadku, gdy agencja kieruje pracownika tymczasowego do różnych pracodawców-użytkowników, na podstawie każdorazowo zawieranej z nim odrębnej umowy o pracę, przy ustalaniu uprawnień urlopowych sumowaniu podlegają wszystkie okresy objęte skierowaniem do poszczególnych pracodawców-użytkowników, bez względu na długość przerwy między tymi okresami. Łącznie okresy powinny wynosić również co najmniej miesiąc.

Wymiar urlopu

Pracownikowi tymczasowemu za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy-użytkownika bądź więcej niż jednego pracodawcy użytkownika przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze dwóch dni. Do momentu uzyskania wymaganego stażu urlopowego pracownik nie może skorzystać z urlopu, np. w wymiarze cząstkowym - odpowiadającym faktycznie przepracowanemu okresowi lub wystąpić o udzielenie wolnego na poczet zaliczki z przyszłego urlopu.

W przypadku, gdy pracownik tymczasowy pozostawał do dyspozycji pracodawcy-użytkownika przez okres krótszy niż miesiąc, nie uzyska prawa do urlopu wypoczynkowego. Okres ten będzie mu się jednak wliczał do kolejnego okresu pozostawania do dyspozycji, uprawniającego do urlopu wypoczynkowego. Warunkiem jest dalsze zatrudnienie w tej agencji i kierowanie przez nią do pracy. Długość przerw pomiędzy następującymi po sobie okresami zatrudnienia nie ma znaczenia.

Należy mieć dodatkowo na uwadze, że uprawnienia urlopowe liczone są odrębnie w każdej zatrudniającej pracownika agencji zatrudnienia. W przypadku, gdy pracownik pozostaje jednocześnie w kilku stosunkach pracy z różnymi agencjami pracy tymczasowej, nabywa prawo do urlopów wypoczynkowych oddzielnie w każdej agencji.

Zasady udzielania urlopu

Pracodawcą pracownika tymczasowego jest agencja pracy tymczasowej i to agencja podejmuje decyzję o udzieleniu wolnego. Jeśli urlop udzielany jest w czasie wykonywania pracy, agencja potrzebuje zgody pracodawcy-użytkownika.

Urlop a niepozostawanie w dyspozycji pracodawcy-użytkownika

Zakończenie współpracy z pracodawcą-użytkownikiem nie musi oznaczać utraty prawa do urlopu. Jeśli umowa nadal trwa, agencja może udzielić pracownikowi urlopu, jeśli nie, agencja z dniem ustania umowy o pracę wypłaca ekwiwalent pieniężny za urlop.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

Pokaż/ukryj panel komentarzy