Powrót

Nowy rodzaj umowy do prac sezonowych

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-05-16

Od jutra (17.05.2018 r.) rolnicy nie będą mogli przy zbiorach zatrudniać pracowników na podstawie umowy o dzieło.

Umowa o pracach przy zbiorach ma zastąpić dotychczas podpisywaną umowę o dzieło. Wybierana do tej pory forma zatrudnienia nie zabezpieczała osób pracujących w rolnictwie. Od umowy odprowadzany był tylko podatek, nie było zaś żadnych składek. To oznacza, że pracownik nie posiadał ubezpieczenia zdrowotnego. Nie mógł także liczyć na środki finansowe w razie wypadku przy pracy.

 

Umowa tylko do określonych prac

 

Umowa będzie mogła być zawierana tylko do określonych prac w rolnictwie - przy zbiorach. Zatrudnione osoby będą pomagać przy zbieraniu owoców, warzyw, chmielu, tytoniu oraz ziół i roślin zielarskich. Będą pomagały przy usuwaniu zbędnych części roślin. Do ich zadań będzie mogło należeć również klasyfikowanie lub sortowanie zebranych owoców  oraz wykonywanie innych czynności mających na celu przygotowanie tych zbiorów do transportu, przechowywania lub sprzedaży.

 

Warunki umowy

 

Umowa będzie zawierana pomiędzy rolnikiem prowadzącym gospodarstwo rolne z osobą pomagającą, zwaną pomocnikiem rolnika. Maksymalny okres, na który będzie mogła być zawarta, to 180 dni w ciągu roku kalendarzowego. Może to być jedna umowa lub kilka, ważny jest łączny czas ich trwania. Zatrudniane będą mogły być tylko osoby pełnoletnie.

W ramach umowy pracodawca-rolnik zobowiązany będzie do odprowadzania składek na ubezpieczenie wypadkowe (42 zł) i zdrowotne (142,48 zł).

Opracowane zmiany pozwolą pomocnikowi na uzyskanie odszkodowania w razie wypadku w gospodarstwie rolnym w związku z wykonywaniem prac określonych w umowie. Pracownik zyska również prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: www.minrol.gov.pl/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Nowy-rodzaj-umowy-dla-pracownikow-sezonowych


Zobacz podobne artykuły:

 • Jakie okresy zmniejszają urlop wypoczynkowy
  Nie było Cię w pracy? Sprawdź, jak ta nieobecność wpłynie na wymiar Twojego urlopu wypoczynkowego!

 • Składki odprowadzane za bezrobotnego
  Sprawdź, jakie składki odprowadzane są za zarejestrowaną osobę bezrobotną!

 • RODO w pracy
  25 maja wejdą w życie przepisy dotyczące przetwarzania danych osobowych, które będą miały wpływ także na zmiany w Kodeksie pracy.

 • Dofinansowanie zatrudnienia z urzędu pracy
  Pracodawco, potrzebujesz dofinansowania do zatrudnienia nowego pracownika? Sprawdź ofertę urzędu pracy i wybierz dofinansowanie najkorzystniejsze dla Twojej firmy!

 • Potrącenia z wynagrodzenia
  Wzrost minimalnego wynagrodzenia skutkuje zmianą wysokości potrąceń. Sprawdź, ile można potrącić z umowy o pracę, ile z emerytury, a ile z umów cywilnoprawnych.

 • Kiedy przedsiębiorca nie musi opłacać składki zdrowotnej?
  Prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź, czy nie jesteś zwolniony z opłacania składki zdrowotnej!

 • Pracodawcy muszą przygotować się na nadejście RODO – inaczej czekają ich surowe kary!
  Od 25 maja przetwarzanie danych osobowych w firmach przejdzie prawdziwą rewolucję. Pojawią się nowe obowiązki, które dotkną zarówno agencje zatrudnienia jak i pracodawców. Każde uchybienie może słono kosztować, bo kary sięgają nawet 20 mln euro. Dlatego już dziś warto się przygotować!

 • Wyższa stawka godzinowa na umowie-zleceniu
  Sprawdź, w jakiej wysokości odprowadzane będą składki i ile dostaniesz na rękę.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.