Powrót

Nowy rodzaj umowy do prac sezonowych

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-05-16

Od jutra (17.05.2018 r.) rolnicy nie będą mogli przy zbiorach zatrudniać pracowników na podstawie umowy o dzieło.

Umowa o pracach przy zbiorach ma zastąpić dotychczas podpisywaną umowę o dzieło. Wybierana do tej pory forma zatrudnienia nie zabezpieczała osób pracujących w rolnictwie. Od umowy odprowadzany był tylko podatek, nie było zaś żadnych składek. To oznacza, że pracownik nie posiadał ubezpieczenia zdrowotnego. Nie mógł także liczyć na środki finansowe w razie wypadku przy pracy.

 

Umowa tylko do określonych prac

 

Umowa będzie mogła być zawierana tylko do określonych prac w rolnictwie - przy zbiorach. Zatrudnione osoby będą pomagać przy zbieraniu owoców, warzyw, chmielu, tytoniu oraz ziół i roślin zielarskich. Będą pomagały przy usuwaniu zbędnych części roślin. Do ich zadań będzie mogło należeć również klasyfikowanie lub sortowanie zebranych owoców  oraz wykonywanie innych czynności mających na celu przygotowanie tych zbiorów do transportu, przechowywania lub sprzedaży.

 

Warunki umowy

 

Umowa będzie zawierana pomiędzy rolnikiem prowadzącym gospodarstwo rolne z osobą pomagającą, zwaną pomocnikiem rolnika. Maksymalny okres, na który będzie mogła być zawarta, to 180 dni w ciągu roku kalendarzowego. Może to być jedna umowa lub kilka, ważny jest łączny czas ich trwania. Zatrudniane będą mogły być tylko osoby pełnoletnie.

W ramach umowy pracodawca-rolnik zobowiązany będzie do odprowadzania składek na ubezpieczenie wypadkowe (42 zł) i zdrowotne (142,48 zł).

Opracowane zmiany pozwolą pomocnikowi na uzyskanie odszkodowania w razie wypadku w gospodarstwie rolnym w związku z wykonywaniem prac określonych w umowie. Pracownik zyska również prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: www.minrol.gov.pl/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Nowy-rodzaj-umowy-dla-pracownikow-sezonowych


Zobacz podobne artykuły:

 • Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2019 roku
  Rozstajesz się z pracodawcą i masz niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Do końca umowy nie uda Ci się skorzystać z przysługującego wolnego? Sprawdź, w jaki sposób obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop!

 • Jakie prawa ma tata w pracy?
  Niebawem zostaniesz tatą? Sprawdź, jakie uprawnienia przysługują ojcom!

 • Tylko 19% Polaków chce stałych godzin pracy
  Pracownikom w Polsce w coraz większym stopniu zależy na elastycznym czasie pracy (81%) i możliwości pracy zdalnej (76%), nawet kosztem braku stałego miejsca w biurze.

 • Dodatek za pracę w nocy
  Pracujesz w porze nocnej? Sprawdź, w jakiej wysokości przysługuje Ci dodatek!

 • Bezpłatna pomoc prawna – kto może z niej skorzystać?
  Od kilku lat działa ogólnopolski system nieodpłatnej pomocy prawnej. Sprawdź, kto może skorzystać z darmowej pomocy!

 • Łamanie praw pracownika przez pracodawcę
  Pracodawca łamie Twoje prawa pracownicze? Sprawdź, gdzie szukać pomocy!

 • Ożywienie w transporcie i logistyce
  Polski rynek pracy w branży transportu i logistyki jest w najlepszej kondycji od pięciu lat. Co piąty pracodawca w tym sektorze planuje powiększać swoje zespoły w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

 • Co trzeba wiedzieć przed zatrudnieniem cudzoziemca?
  Wymagania rynku pracy stawiają przed przedsiębiorcami nowe wyzwania. Jednym z nich jest poznanie procedur dotyczących zatrudniania cudzoziemców. O tym jak wyglądają przepisy i jakie możliwości ma przedsiębiorca, informuje portal Zielona Linia. Przygotowaliśmy podsumowanie najważniejszych kwestii.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.