Powrót

Ulga w składkach za zatrudnienie bezrobotnego

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-05-18

Pracodawco, zatrudnij zarejestrowaną w urzędzie pracy osobę bezrobotną i skorzystaj ze zwolnienia w odprowadzaniu składki na Fundusz Pracy. Sprawdź, za jakich pracowników nie musisz odprowadzać składki i przez jaki okres.

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy daje pracodawcom możliwość skorzystania ze zwolnienia na odprowadzanie składki na Fundusz Pracy. Okres ulgi w składkach zależy od osoby, którą zatrudni pracodawca.

Kryterium wieku

Jednym z kryteriów zwolnienia ze składek na Fundusz Pracy jest wiek zatrudnianej osoby bezrobotnej. Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie podlegają obowiązkowi odprowadzania składki za skierowanych bezrobotnych, którzy nie ukończyli 30. roku życia. Zwolnienie ze składek obowiązuje przez okres 12 miesięcy liczony od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę.

12-miesięczny okres zwolnienia ze składek na Fundusz Pracy dotyczy również pracodawców oraz innych jednostek organizacyjnych, którzy zatrudnią skierowaną osobę bezrobotną powyżej 50. roku życia. W przypadku tych pracowników, jest jeszcze jeden warunek do spełnienia: w okresie 30 dni przed zatrudnieniem powinny one pozostawać w ewidencji urzędu pracy.

Karencja w trakcie umowy

Zgodnie z ustawą, również pracodawcy, którzy wcześniej zatrudnili już pracownika mogą skorzystać z karencji w opłacaniu składek. Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne zwolnieni są z opłacania składek na Fundusz Pracy za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu wychowawczego. Zwolnienie ze składek obowiązuje przez 36 miesięcy, a bieg swój rozpoczyna od pierwszego miesiąca po powrocie pracownika z wyżej wymienionego urlopu.

Zwolnieni z opłacania składek na Fundusz Pracy są również pracodawcy zatrudniający starszych pracowników. Ustawa zwalnia z obowiązku wnoszenia składek za pracowników – kobiety powyżej 55. roku życia oraz mężczyzn po 60-tce.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Świadczenie aktywizacyjne [INFOGRAFIKA]
    Świadczenie aktywizacyjne to wsparcie, jakie urząd pracy może przyznać pracodawcy za zatrudnienie osoby bezrobotnej. Kto może zostać skierowany przez urząd? Jak długo wypłacane jest świadczenie? Sprawdźcie.

  • Roboty publiczne a limit umów o pracę na czas określony
    Czy umowa o pracę, którą podpisują bezrobotni w ramach robót publicznych wlicza się do limitu 3 umów (33 miesięcy) na czas określony, wymienionych w Kodeksie pracy? Podpowiadamy.

  • Bon na zasiedlenie [INFOGRAFIKA]
    Bon na zasiedlenie to przewidziana w ustawie o promocji zatrudnienia forma wsparcia młodych osób, które postanowiły zmienić swoje miejsce zamieszkania z powodu podjęcia pracy w innym mieście. Jakie warunki należy spełnić, aby go otrzymać? Podpowiadamy.

  • Dni wolne w trakcie odbywania stażu
    Staż jest jedną z form wsparcia osób bezrobotnych oferowaną przez urzędy pracy. Dzięki niej bezrobotny nabywa umiejętności praktycznych do wykonywania pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. W trakcie stażu stażyście przysługują dni wolne. W jakim wymiarze? Odpowiadamy.

  • Czy staż jest płatny?
    Staż z urzędu pracy oznacza nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Czy to oznacza, że za staż nie otrzymasz wynagrodzenia? Wyjaśniamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy