Powrót

Terminy, które powinien znać każdy bezrobotny

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-05-16

Rejestrujesz się w urzędzie pracy? Sprawdź, co oznaczają terminy, z którymi zetkniesz się w trakcie figurowania w rejestrze osób bezrobotnych!

W czasie korzystania z pomocy urzędu pracy będziesz stykał się z terminologią używaną przez pracowników. Warto zapoznać się z podstawowymi pojęciami, aby wiedzieć, o czym mowa na spotkaniu.

Poszukujący pracy

Rejestrując się, wybierz status: bezrobotny lub poszukujący pracy. To, że szukasz pracy, nie musi oznaczać, że jesteś bezrobotny, zaś osoba poszukująca pracy może już jedną mieć. Status bezrobotnego i poszukującego pracy w urzędzie to dwa odrębne statusy. Poszukującym pracy, zgodnie z ustawą, jest osoba poszukująca zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub innej formy pomocy określonej w ustawie. Osobą poszukującą pracy może być np. pracownik, nie musi to być osoba nieaktywna zawodowo. Zakres form wsparcia dla osób zarejestrowanych z tym statusem jest znacznie węższy niż w przypadku zarejestrowanych bezrobotnych. Nie przysługuje im również prawo do ubezpieczenia zdrowotnego z urzędu.

Bezrobotny długotrwale

Kiedy mówimy o zarejestrowanym bezrobotnym, że jest długotrwale bezrobotny, mamy na myśli osobę, która pozostaje w rejestrze powiatowego urzędu pracy łącznie przez ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat. Do tego okresu nie jest wliczany czas odbywania stażu oraz przygotowania zawodowego dorosłych. Należy pamiętać, że okres pozostawania bez pracy liczony jest od daty rejestracji, a nie od utraty zatrudnienia.

Doświadczenie zawodowe

Zarejestrowana osoba bezrobotna uważana jest przez urząd za osobę posiadającą doświadczenie, jeśli pracowała, wykonywała inną pracę zarobkową lub prowadziła działalność przez okres co najmniej 6 miesięcy.

Profil pomocy

Profil pomocy to zakres form pomocy określony na podstawie analizy Twojej sytuacji i Twoich szans na rynku pracy. Przy ustalaniu profilu urząd dokonuje analizy, biorąc pod uwagę czynniki wskazujące na potrzebę i chęć do podjęcia pracy oraz czynniki utrudniające wejście lub powrót na rynek pracy.

Niezbędne informacje do określenia profilu urząd uzyskuje z danych dostępnych w Twojej karcie rejestracyjnej oraz z wywiadu, który przeprowadzi z Tobą pracownik urzędu. Następnie pozyskane informacje przetwarza, wykorzystując narzędzie do profilowania pomocy dla bezrobotnych.

Indywidualny plan działania

Indywidualny plan działania to Twój osobisty program poszukiwania pracy, zawierający szereg działań obejmujących podstawowe usługi i formy wsparcia, dostosowane do Twojej osobistej sytuacji oraz lokalnego rynku pracy.

Indywidualny plan działania określa w szczególności: działania możliwe do zastosowania przez urząd pracy, działania planowane do samodzielnej realizacji w celu poszukiwania pracy, planowane terminy realizacji poszczególnych działań, formy i terminy kontaktów z pośrednikiem pracy, doradcą zawodowym lub innym pracownikiem urzędu pracy oraz termin i warunki zakończenia realizacji indywidualnego planu działania.

Odpowiednia praca

Odpowiednia praca oznacza zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, które podlegają ubezpieczeniom społecznym i do wykonywania których bezrobotny ma wystarczające kwalifikacje lub doświadczenie zawodowe bądź może je wykonywać po uprzednim szkoleniu. Stan zdrowia również ma znaczenie – musi pozwalać na wykonywanie określonej pracy. Czas dojazdu do miejsca pracy i z powrotem środkami transportu zbiorowego nie może przekraczać 3 godzin. Aby praca mogła być uznana za odpowiednią, powinna spełniać również ustalone kryterium wynagrodzenia – co najmniej minimalne za miesiąc pracy na pełnym etacie.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Przychody osoby bezrobotnej
    Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy) to m.in. taka, która nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Ponadto zdolna i gotowa do podjęcia pracy. Czy taka osoba może osiągać przychód z innego tytułu niż praca? Odpowiadamy.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Informowanie urzędu o podjęciu pracy
    Kto informuje urząd pracy o podjęciu pracy przez bezrobotnego, pracodawca czy bezrobotny? W jakim terminie należy wysłać informację do urzędu? Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku? Wyjaśniamy.

  • Odmowa podjęcia pracy a status osoby bezrobotnej
    Jednym z obowiązków osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna jest przyjmowanie propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie. Co się kryje pod pojęciem odpowiedniej pracy i co się stanie, gdy bezrobotny nie przyjmie oferty takiego zatrudnienia? Odpowiadamy.

  • Kiedy przychód nie wpływa na status osoby bezrobotnej
    Zarejestrowany bezrobotny nie może mieć dochodów, ale może mieć przychód. W jakiej wysokości?

  • Zasiłek dla bezrobotnych i inne świadczenia z urzędu pracy w zeznaniu PIT
    PIT z urzędu pracy i rozliczenie roczne

  • Obowiązki bezrobotnego względem urzędu pracy
    Posiadanie statusu osoby bezrobotnej to nie tylko przywileje w postaci prawa do ubezpieczenia zdrowotnego czy korzystania z form wsparcia zatrudnienia oferowanych przez urząd pracy, ale także szereg obowiązków, z których osoba bezrobotna powinna się wywiązywać, aby zachować status. Przypominamy, jakie obowiązki wynikają z posiadania statusu osoby bezrobotnej oraz jakie konsekwencje może nieść za sobą niewywiązywanie się z tych obowiązków.

  • Status osoby bezrobotnej a zaległe wynagrodzenie
    Osoba bezrobotna ma obowiązek w terminie 7 dni zgłosić do urzędu pracy osiągnięcie przychodu przekraczającego połowę minimalnego wynagrodzenia. Co w przypadku, jeśli wypłata będzie miała miejsce już po dokonaniu rejestracji w urzędzie pracy? Sprawdź, kiedy zaległe wynagrodzenie nie wpłynie na status bezrobotnego.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy