Powrót

Syndrom pierwszej dniówki

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-06-15

Pracodawco, uważaj – możliwy jest jeszcze tylko przez kilka miesięcy!

W ostatnim czasie Sejm pochylił się nad tzw. syndromem pierwszej dniówki, czyli sytuacją, gdy pracodawca zatrudnia pracownika bez podpisanej umowy. Obecnie przepisy prawa pracy stanowią bowiem, że pracodawca zobowiązany jest podpisać z pracownikiem umowę o pracę najpóźniej do końca pierwszego dnia pracy - pozwalają więc na pracę przez kilka godzin bez umowy.

W związku z tym, jak informuje Państwowa Inspekcja Pracy, zapis prowadzi wśród nieuczciwych pracodawców do nadużyć. W trakcie kontroli osoby, które nie posiadały zawartej umowy, wskazywane były jako pracujące pierwszy dzień. Nielegalne zatrudnienie, polegające na powierzeniu pracy bez potwierdzenia na piśmie rodzaju umowy i jej warunków oraz niezgłoszeniu osoby zatrudnionej do ubezpieczenia społecznego stwierdzono w 18 proc. kontrolowanych podmiotów – komentuje PIP.

Jakie zmiany?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało nowelizację Kodeksu pracy, w ramach której zmianie ulegnie termin podpisania dokumentów z pracownikiem. Po zmianach, przed dopuszczeniem do pracy, pracodawca będzie musiał wręczyć pracownikowi umowę o pracę lub pisemne potwierdzenie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę. Dla pracownika znowelizowany zapis przyniesie korzyści w postaci ułatwienia dochodzenia przysługujących mu świadczeń i uprawnień ze stosunku pracy.

Wprowadzone zmiany pozwolą również na skuteczniejszą kontrolę nieuczciwych pracodawców, którzy w przypadku braku umowy tłumaczą się pierwszym dniem pracy pracownika. Kary w przypadku nielegalnego zatrudnienia pozostaną takie same, w wysokości od tysiąca do 30 tys. złotych.

Nowe przepisy wejdą w życie już po wakacjach, 1 września.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

Pokaż/ukryj panel komentarzy