Powrót

Wysokość stypendium stażowego

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-10-04

Dostałeś skierowanie na staż? Zastanawiasz się, ile będziesz zarabiać? Sprawdź!

Staż - jedna z form wsparcia z urzędu pracy. Pozwala zdobyć doświadczenie zawodowe. Za pracę - realizację programu, stażysta otrzymuje stypendium. Jego wysokość uzależniona jest od źródła finansowania.

 

Stypendium wypłacane ze środków unijnych

 

Stypendium stażowe urząd pracy może wypłacać z pozyskanych środków unijnych w ramach realizowanego projektu. Wysokość przyznawanego świadczenia to 997,40 zł. Tyle samo stażysta otrzyma na konto. W przypadku stypendium finansowanego ze środków unijnych nie jest bowiem naliczany podatek (Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art.21 ust.1 pkt 137).

 

Stypendium stażowe wypłacane ze środków Funduszu Pracy

 

Jeszcze na początku roku, od stypendium stażowego wypłacanego ze środków Funduszu odliczany był podatek i składka zdrowotna. Stażysta na rękę otrzymywał 851,63 zł. W kwietniu weszło w życie rozporządzenie, które zmieniło dotychczasowe zasady dotyczące wysokości kwoty stypendium wypłacanego z Funduszu Pracy.

 

Obecnie od stypendium z Funduszu Pracy również nie jest potrącany podatek. Stażysta otrzymuje 907,63 zł. Mniej niż przy stypendium ze środków unijnych, ponieważ odliczana jest składka zdrowotna.

 

Wspomniane rozporządzenie wprowadza zmiany w stypendium od 2016 roku. Wszyscy stażyści, którzy po tej dacie odbywali staż i otrzymywali niższe świadczenie z tytułu odprowadzonego podatku, mogą ubiegać się o jego zwrot. Należy wystąpić do właściwego miejscowo urzędu skarbowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w celu otrzymania zwrotu nadpłaconej kwoty.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


  Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

 

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.